Çözüldü Oy kullanmamanın cezası var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Anayasanın 175. maddesine bakarsanız şunu göreceksiniz:

1711476253200.png

Konudaki kimseye yanlış bilgi atmıyorum fakat etiketleyeyim.

@Sentron @volkiavcii @Saint Lucia

Araştırmaktan aciz demişsiniz fakat attığınız kaynaktaki yazıların konuyla ilgisi yok, belirtmek isterim. @volkiavcii

Oy kullanmamanın cezası yok. Öyle bir şey uzun yıllardır yok.
Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir istatislik bırakıyorum. Kabaca 10M kişi oy kullanmamış. 10M kişinin ceza yemesi sizce normal olur muydu?

Eki Görüntüle 2151131

Ceza kesilebiliyor ama kesmiyorlar.

Bu arada @eren28tr benim için de tartışmışsınız sayarım vallahi. Sağ olun.
Türkiye'de, 2002 yılında yapılan anayasa değişikliği ile birlikte, belediye seçimlerinde oy kullanmanın zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu nedenle, belediye seçimlerinde oy kullanmayan seçmenlere herhangi bir ceza uygulanmamaktadır.

2002 de yasa tasarısı 2004'te de Recep tayyip Erdoğan ve Ahmet Necdet sezerin onayı ile yürürlüğe girdi.

Açıp anayasayı okuyun. Haber sitelerinin clickbait linklerini atmayın. Sallamayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
EK GEÇİCİ MADDE 2 - (2812 - 5.4.1983) 01.07.1982 tarihli ve 2687 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre oy kullanma yeteliğine sahip olup yazım için gelen memurlara kendilerini yazdırmayanlardan; bu Kanun hükümlerine göre kütüklerin askı süresi içinde başvurarak kendilerini kütüğe yazdıranlar hakkında, bu suçtan dolayı takibat yapılmaz, ceza mahkümiyetleri sonuçlarını da kapsamak üzere ortadan kalkar. Ancak tahsil edilmiş para cezaları iade edilmez.

Bu şekilde kütüğe kendilerini yazdıranlar genel ve ara seçimleri ile mahalli seçimlerde ve halkoylamalarında oy kullanabilirler ve aday olabilirler.

EK GEÇİCİ MADDE 3 - (2812 - 5.4.1983) Anayasanın halkoylamasına ilişkin oy verme kütüğünde ve sandık listesinde kaydı ve oy kullanma yeterliği bulunduğu halde hukuki veya fiili herhangi bir mazereti nedeniyle halkoylamasına katılmayan ve süresinde mazeretini ileri sürmeyen veya bu yönde başvurudu bulunduğu halde delil yetersizliği veya süre veya sair sebeplerle başvurusu reddedilenlerden, seçmen kütüklerinin askıdan indirildiği tarihten önce kayıtlı oldukları ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurarak mazeretlerini tevsik edenler hakkında 24.09.1982 tarihli ve 2707 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasında yazılı yasaklar uygulanmaz.

Başvuruların incelenmesine ilişkin usul ve esaslar Yüksek Seçim Kurulunca belirlenir.

GEÇİCİ MADDE - (3377 - 23.5.1987) Yüksek Seçim Kurulu, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde seçim çevrelerini tespit eder.

ONBİRİNCİ BÖLÜM

SON HÜKÜMLER​

KALDIRILAN KANUNLAR

MADDE 187 - 5545 sayılı Milletvekilleri Seçimi Kanunu ile onu tadil eden 6272, 6438, 7037 ve 7053 sayılı kanunlar yürürlükten kaldırılmıştır

Milletvekilliği oy kullanma ceza tasarısı 2004'te kabul edilmiştir.

Al sana kaynak dostum Anayasadan.

Geçici madde diyor o zamandan bu zamana kadar ne kadar geçti kaynak yok hem yazıların doğru olduğu belli değil çoğu haberde 22 lira ceza var diyor hepsi yalancı o zaman.

Geçici madde diyor o zamandan bu zamana kadar ne kadar geçti kaynak yok hem yazıların doğru olduğu belli değil çoğu haberde 22 lira ceza var diyor hepsi yalancı o zaman.

Kaynak yok diyor hala delirmemek elde değil.

Aç anayasa sitesini ya da git cumhurbaşkanlığı sitesine gir maddeleri oku. Sana laf anlatmaktansa.

Burayı okuyan arkadaşlar. Oy kullanmamanın cezası falan yok. Bilmeyenler anayasa araştırmayanlar sallıyor.

Daha da konuya ceza var yazan olursa demek ki Türkiye'de yaşamıyor.

Kaynak direkt anayasa 198 sayýlý Seçimlerin Temel Hükümleri ve SEÇMEN KÜTÜKLERÝ HAKKINDA KANUN

Girip okuyabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir istatislik bırakıyorum. Kabaca 10M kişi oy kullanmamış. 10M kişinin ceza yemesi sizce normal olur muydu?

1711461930143.png

Attığın kaynak resmi site değil resmi sitede de öyle bir şey bulamadım.
198 ve 298 sayılı kanunlara bak.

Eki Görüntüle 2151131
Yav sallıyorlar işte. Cevap yazmayacam artık bu konuya anlamamakta ısrar eden illa ben haklı çıkacam diyen insanlarla uğraşmak sıkıntı. Aç anayasası oku. Ben kaynak attım.

Yanlış bilgi diyorum moderatörler hâlâ tebligat gidiyor diye yanıt veriyor. Gerçekten işini ehline vermek lazım. Mod araştırmaktan aciz.

Geri
Yukarı