İnceleme Oynadığım bazı oyunlar

Selamlar, Steam'de oynadığım oyunlarla ilgili incelemeler yapmaya başladım. Bu konu biraz arşiv gibi olacak.

İncelemelere Geçmeden Önce
  • Bu konuda Steam'de yaptığım incelemeleri toplayacağım. Neden böyle bir şey yaptığıma gelelim. Forumda bir inceleme arşivim olmasını istiyorum. Oyun Tavsiyeleri kategorisinde yer yer aktif biriyim. Orada önerdiğim oyunun bu konudaki incelemesini de alıntılayıp mesajıma eklemek güzel olur benim adıma. Ayrıca bu incelemelerin daha çok kişiye ulaşmasını isterim. İncelemelerin içeriğini anlattıktan sonra bana biraz hak verirsiniz belki.
  • İncelemeleri elimden geldiğince oyunun ögelerine kısa kısa değinip tarafsız bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Oyunla ilgili hap değerlendirmeler gibi düşünebilirsiniz. Oyun fiyatları bildiğiniz gibi her geçen gün uçuyor. İnsanların parasını değerlendirebilmesi için oyunu iyi ve kötü yönleriyle ele alan incelemelere ihtiyaçları var.​
  • Puanlamaya gelirsek: 10 puan alanlar ya beni çook etkilemişlerdir ya da hem çok başarılı hem de beni etkilemiş yapımlardır. 9 (dahil) ve 10 arası alanlar bunların hemen ardından gelirler. Bir şeyler eksik olduğu için 10 vermemişimdir. 8 (dahil) ve dokuz arası oynarken gerçekten güzel vakit geçirdiğim yapımlardır. Genellikle oynanış olarak zevkli olurlar. 7 (dahil) ve 8 arası yapımlar genel olarak harcadığım vakte değdiğine inandığım yapımlardır. İyilerdir yani. 6 (dahil) ve 7 arasındakiler fena değil, eh işte kıvamındadırlar. Onun altındaki yapımları da ya oynamam ya da bitirmekle uğraşmam bile.​
  • Puanlama ve inceleme arasında bazen uyumsuzluk görebilirsiniz. İncelemeyi objektif yapmaya çalışırken puanlama kısmında öznel olduğum için böyle.​
  • Yolun daha çok başında olduğumdan ilk incelemelerim muhtemelen yetersiz olacaktır. İlerleyen zamanlarda gelişebilirsem bu incelemelerin üstünden tekrar geçeceğim. Bu süreçte yapıcı eleştirilerle yorum yaparsanız sevinirim.​
  • Son olarak her inceleme için ayrı konu açmak istemedim. Ayrı konuları hak edecek kadar detaylı ve büyük olduklarını sanmıyorum. Öyle bir inceleme yapabileceğimi de sanmıyorum açıkçası. Bunun için @Arkham Kn1ght seviyesinde olmak lazım.​
  • Konu güncel kalacak. Oyun oynadıkça ve inceleme gereği duydukça eklemeler yapacağım.​

• Oyunun müzikleri çok güzel. Playliste atılacak cinsten parçalar var. Özellikle Never Fade Away mükemmel bir şey.​
  • Grafikler yine oldukça güzel. Night City özellikle geceleri çok iyi gözüküyor.​
  • Hikâye fena değil. Tırt değil, aman yarabbi değil. Güzel vakit geçirtir. Tempo biraz sıkıntılı ama. Sonlarda güzelleşiyor ve bitiyor.
  • Yan görevler çok iyi. CDPR bu işi en iyi yapan yapımcılardan biri. Joshua, Peralez görevleri gibi bazı görevler bayağı bayağı iyi.
  • Yukarıdakiler güzel kısımlarıydı. Şimdi gömme zamanı. Yapay zekâyla başlamak isterdim ama öyle bir şey yok.
  • RPG ögeleri yok neredeyse. Seçimlerin etkisi oyunun sonlarında yaptığın birkaç seçimden ibaret. Yetenek ağacı anlamsız. Mesela bir sürü hızlı hack var ağaçta. Hepsi gereksiz çünkü kısa devreyle tüm işini hızlıca ve kolayca halledebiliyorsun. Diğerleri fantezi işi.
  • Mekanikler hakkında konuşmak istemiyorum.
  • Açık dünya tablo. Yapacak kayda değer bir şey yok. Dünyası da canlı olmaktan oldukça uzak.
  • Kombat bayıyor bir yerden sonra. Yapay zekânın kötü olması, oyun süresini taşıyacak kadar oynanışta çeşitlilik olmaması vs. Ayrıca zorluk dengesinde problem var. Zorluk ne olursa olsun bir yerden sonra oyun kolaylaşıyor ve sıkıcı oluyor bu.
  • Buglar hâlâ var ama oyun bozan cinsten değil.
  • Bu maddeyi sonradan ekliyorum. Rezalet bir çıkış yaptığı için direkt 1 puan daha sildim oyundan. Aynısını TLoU bittikten sonra ona da yapacağım. Oyuncuların balık hafızalı olmasına güvenip bu rezilliklerle karşımıza çıkamazlar. Biraz daha bozuk çıkış yapan oyun görürsem gelip olumsuza da çeviririm bu incelemeyi.
  • 800 TL'ye kesinlikle alınmaz. İndirimli hali de dahil.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Bu oyunu alıp ana hikâye + yan görev oynayıp kaldıracaksın rafa. Biraz şehirde gezip fotoğraf çekersin bir de. Hikâye, yan görevler, müzikler ve grafikler seni tatmin eder yeterince. Oynanışta çok beklenti olmazsa sen oyunu bitirene kadar götürür, mutlu mutlu bitirirsin oyunu. Benim gibi haritadaki her şeyi silip süpürmeye çalışan manyaklardansan bırak o huyu bunu oynarken. Vaktine yazık olur.
  • 6/10

• Müzikler çok çok iyi. Oyunun kendi OST'u da Kojima'nın başkalarına ait seçip koyduğu müziklerde. Oyunun başında çalan "Don't Be So Serious" ile oyunun geçtiği evrenin duygusunu iliklerime kadar hissettim. Bambaşka bir şeydi. Bu kadar başarılı ve uyumlu müziklere neredeyse hiç denk gelmemiştim. Ayrıca Low Roar mü-kem-mel bir grup.​
  • Ara sahneler, sinematografi mükemmel. Kojima'dan başka bir şey beklenemezdi. O kadar iyiler ki genellikle oyunlarda pek değinmediğimiz oyunculuklara değinme imkânı veriyor. Die-Hardman'in oyununun sonunda Sam ile olan diyaloğundaki oyunculuk Oscar alır. Açın, izleyin. Mükemmel.​
  • Hikâye kurgusu çok iyi. Bakın harbi iyi. Hikâyesini övdüğümüz çoğu işlerin aman aman kurguları yok aslında. Hikâyesini iyi anlatıyor sadece. Oyuna dönersek evreni merak ettiriyor kendini. Daha önce görmediğimiz, Kojima bu nasıl aklına geldi lan dedirten türden ögeleri var. Ama bu hikâyeyi anlatma da zaman zaman yetersiz kalıyor oyun. BioShock oyunları gibi. Başlarda merak duygusuyla oyun akıyor ama ortalarda hem işler karışıyor hem de ne olup bittiğine anlam veremiyorsunuz tam olarak. Bir de bazen 10 dakikada anlatılacak olayı 40 dakikada anlatması var. Bu da işi daha sıkıcı hâle getiriyor. Yine de son saatlerde oyun nirvana çıkıyor. O ana kadar sabredip katlandığınız her şey birbiriyle bağlanıyor. İşler açığa kavuşuyor. "Vay anasını"lı anlar yaşatıyor. Bunların hatrına da sıkıldığınız zamanı görmezden gelebiliyorsunuz.
  • Karakter çeşitliliği pek yok. Hologramları saymazsak -saymaya gerek de duymuyorum- iki elin parmağını ya geçer ya geçmez karakterler. Ama hepsinin bir derinliği, kikâyesi var. Higgs'te pek yok sadece. Ve bu hikâyeler gerçekten çok iyi. Oyuna zenginlik katıyorlar.
  • Gelelim oynanışa. Gelelim zurnanın zırt, zort, her türlü şeyi dediği yere. Oyun yürüme simülasyonu ama sadece yürümekten ibaret değil. Bunu olabildiğince çeşitlendirmeye çalışmışlar. Güzel de yapmışlar, bunu takdir ediyorum. Ama oyunda şöyle bir şey var. Gittiğiniz her bölgeyi "kiral ağ" denen bir şey bağlıyorsunuz. Bunun hikâyesel değil oynanışa etki eden kısmını anlatacağım. Bunu yaptığınız zaman diğer oyuncuların o bölgedeki yapılarına vs. erişebiliyorsunuz. Jeneratörlerine, sığınaklarına, araçlarına, ortak dolaba bıraktıkları eşyalara vs. Onlar da sizinkine erişebiliyor bu arada. Oyunu çok kolaylaştırıyor bu durum. Oyunun ilk zamanlar oyuna olumlu etkisi olabilir bu olayın. Dünya bomboş, birlikte bir şeyler yapıyorsunuz. Güzel fikir yani. Ama şu an? Adamlar otoban yapmış anasını satayım, orası dururken iki saat yol mu gidilir? Oyundaki mücadele duygusu büyük ölçüde azalıyor. Ve oynanış sıkıcı bir hâl alıyor. Oyunun en zevkli yerleri yeni bir bölgeye kiral ağı bağlamak için gittiğiniz zamanlar. Ekipmanlarınızı kullanıyorsunuz, taktik yapıyorsunuz vs. Son bir şeye daha değinip kapatayım burayı, fazla uzadı. Boss savaşlarının görselliği, atmosferi falan çok güzel. Ama kombat bunu karşılayacak seviyede değil. Harcanmış bir potansiyel görüyorum burada.
  • Açık dünyası var. Yine temel mantık kargo falan taşımaya dayalı. Oynanıştan zevk alan buyurabilir. Ben pek bunlara bulaşmadan, ana hikâye ilerledim. Pek yorum yapamam bunun için.
  • Herhangi bir optımizasyon sorunu, bugla vs. karşılaşmadım.
  • İndirimlerde 200 TL'ye kadar düşüyor. Bu paranın hakkını verir. Ama herkese hitap etmeyen bir oyun. Size göre olup olmadığını oynamadan da tam olarak bilemezsiniz. Biraz riskli bir durum yani. Riski alabilecekler alsın oyunu.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Oynanış olmazsa olmazı olanlar pek bulaşmasın bence. Oyunların sinemaya benzemesi kısmını eleştirenleri de üzebilir. Hikâye kurgusu, müzikleri, atmosferi ve sinematografisi çook sağlam. Bu alanda bir şeyler deneyimlemek isteyenler ve en önemlisi sabırlı olan kişiler şans vermeli. Hikâyenin bazen gereksiz uzamasından ve oynanışın herkese gitmeme ihtimalinden dolayı sabır önemli bir etken. Bu sabrın sonunda da daha önce eşine pek rastlamadığınız bir deneyim elde edeceksiniz.
  • 9/10

• Müzikleri hakkında konuşacak pek şey yok. Aklımda kalan pek bir şey olmadı. Oyunun başlarında çalan Alive hoştu ama. Güzel ve enerjik bir açılış yapmıştı.​
  • Grafikler güzel. Bazı ara sahnelerde bayağı güzel. Photo mode açtırır.​
  • Hikâyesi güzel. Kurgu artık alışık olduğumuz türden ama güzel anlatmışlar. Sıkmıyor ve oyun boyunca akıyor. Ayrıca yer yer farklı karakterlerle ufak bölümler oynamak tempoyu koruyor.
  • Kombatı çok zevkli. Sırf daha çok oynamak için tüm kampları temizledim. Bundan dolayı sonlara doğru biraz sıkmaya başladı ama hak veriyorum buna. İliğine kadar sömürünce GoW bile sonlarında sıkmaya başlıyor.
  • Boss savaşları kötü. Boss savaşı yapıyorum demeye yaklaştığım birkaç an var sadece. Onun dışında espirileri yok.
  • Şehirde ağ atmak aşırı zevkli.
  • Yan görevler tırt.
  • Açık dünya pek başarılı değil. Etkinleri bir, iki kez yapıyorsun sonrası sıkıyor. Sevdiğim kostümleri açmak için yaptım sadece.
  • Teknik bir soruna denk gelmedim. Hatta gördüğüm en iyi PS portu olabilir.
  • İndirimlerde 334 TL oluyor. Ama eTail'de indirimi ve "eTailMan25" kodu ile en son 191 TL olmuştu. Oradan almanızı tavsiye ederim. O fiyata kesinlikle değecek bir oyun.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Herkesi saracağını düşünüyorum bu oyunun. Kombatı ve şehirde gezinmesi çok zevkli. Hikâyeyle birlikte de yağ gibi akıyor. Boss savaşları ve açık dünya için bunları diyemem sadece. En azından daha doyurucu yan görevler eklenebilirdi. Ana hikâye oynamak, şehirde gezinip arada açık dünya etkinlikleri yapmak için oldukça güzel bir oyun.
  • 8.5/10

• Müzikleri çok güzel. Özellikle Elizabeth. Bir ara zil sesim bile yapmıştım, o derece. Birde oyunda gezerken bir gitar bulup çaldığınız ve Elizabeth'in size eşlik edip Will The Circle Be Unbroken söylediği mükemmel bir sahne var. Kısa ama çok güzel. Oyunu bitirip bunu görmezseniz yazık olur.​
  • Grafikleri dönemine göre güzel olduğuna eminim çünkü hâlâ iyi gözüküyor. Atmosferi çok iyi, BioShock oyunlarının atmosferi her zaman iyiydi. Bu oyunda hakkını vermiş.​
  • Hikâye kurgusu oyun dünyasının en iyisi. Tek kelimeyle en iyisi, uzun uzun anlatmaya gerek duymuyorum. Daha iyisini görmedim, hâlâ arıyorum ve yanına yaklaşabilen bile yok. Bu arada bahsettiğim şey kurgusu. Sizi bilmem ama benim için hikâye iki elementten oluşuyor. Kurgu ve anlatımı. Kurgu zirvede olsa da anlatımı o kadar iyi değil maalesef. Oyunu anlatmayı tam becerememişler. Voxophonelardan fazlası olmalıydı anlatım. Oyunun en büyük iki eksisinden biri bu.
  • Oynanışı fena değil. Elizabeth çok iyi bir yardımcı karakter. Mermi, sağlık falan bulup atması olsun, bazı yerlerde oyun alanına yırtık ile taret vs. koyması olsun. Bu kadar işlevsel yan karakter pek gördüğümü hatırlamıyorum. Aklıma Atreus geldi ilk olarak şimdilik. Neyse, kombata dönersek yine silahlar ve plazmidler, pardon vigorlar, ile dönüyor olay. Kombatı bu iki elementi harmanlayarak çeşitlendirebilirsiniz. Zevkli mi? Evet ama başlarda.Bir yerden sonra pek zevki kalmıyor ve bölümleri geçmek için oynuyorsunuz. Oyunun diğer büyük eksisi de bu.
  • BaS DLC'leri hem dolu hem de hikâyenin bütünlüğü için önemli. Spoiler vermek istemiyorum ama BioShock: Infinite 1.5 gibiler, es geçmeyin onları.
  • Herhangi bir teknik sorunu yok.
  • Son olarak bu oyun potansiyelinin yarısında bile değil. Oyundan çıkan o kadar çok şey var ki. Bunları gördükçe sadece üzülüyorsunuz. Ken Levine'in kafasındaki oyun çıksaydı çok başka şeyler konuşurduk.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Aslında bir şey bekleyin ya da beklemeyin çok önemli değil. Herkes kesinlikle oynamalı. Çevremdeki insanları BioShock oynayan ve oynamayanlar diye sınıflandırıyorum. Ben bu oyunun sıkı fanıyım agalar. Hatta direkt BioShock milliyetçisiyim. Şimdiye kadar bunu bastırmaya çalışıp elimden geldiğince objektif olmaya çalıştım ama buraya kadarmış. Oynamayanın da oynayıp beğenmeyenin de olumsuz yorum yapanın da
  • 10/10

• Müzikler güzel. Main Theme dinleyip ayağı yerden beş santim yükselmeyen bizden değildir.
  • Grafikleri oldukça güzel.
  • Hikâyesi bir yolculuk hikâyesi. Bunun için de fena olmadığını söyleyebilirim. Atreus'un bazı kırılma anlarını görmek güzeldi ama insanların abarttığı kadar bir şey göremedim. Ayrıca karakter çeşitliliği az. Daha fazla karakter olmalıydı.
  • Bosslar az. Daha doğrusu çeşitliliği az. Her yere troll koymakla olmuyor.
  • Kombat aşırı zevkli, çok zevkli, oyun aldıracak kadar zevkli. Bunun için oyunu platinledim.
  • Bulmacalar bir yerden sonra boğuyor artık.
  • Ankaralı falansanız şimdiden söyleyeyim oyunun yarısı teknede kürek çekmekle geçiyor ona göre. Bünye alışık değildir şimdi.
  • Açık dünya eh işte. Diyarlar arasında gezmek güzel fikir. Bir yerden sonra albenileri pek kalmıyor ama. Oyunu oynamayı seven bakabilir, bakmayan çok şey kaybetmez.
  • Şu an teknik bir sorunu yoktur herhalde. İlk çıktığında oynamıştım. Sanal RAM ile C diskimi resmen yemişti.
  • İndirimlerde 197 TL'ye kadar düşmüş. eTail'de ise 146 TL'ye düşmüş en son. İki fiyata da değer ama 50 lira daha ucuzu varken eTail daha mantıklı.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Yine herkesi saracağını düşündüğüm bir oyun. Oynanış zevkli, hikâye fena değil. Ara sahneler, grafikler ve müzikle de tamamlanıyor. Kısaca ana hikâye ile akıp gitmek için birebir bir oyun. İsteyen açık dünyada da biraz takılabilir.
  • 9/10

• Müzikleri dönemi yansıtıyor, fena değiller. Onun dışında pek bir şeyi yok.
  • Grafikler güzel. Ara sahnelerdeki karakter modellemelerine de değinmezsem olmaz. O mimikler, yüz hatları tahminimden çok daha iyiydi.
  • Hikâyesi iyi ama neden bu kadar abartıldığına anlam veremedim. Bu kurgunun da daha iyisi, anlatımın da daha iyisi var. Açıkçası insanların duygusal davrandığını düşünüyorum bu konuda.
  • Oynanışta araba sürmek ve çatışmak dışında pek bir şey yok. Araba sürmesi güzel. O dönemi seviyorsanız daha da güzel. Çünkü o arabaları sürmek gerçekten güzel. Çatışmanın siper alıp sıkmaktan dışında pek bir şeyi yok. Bu durumda aklıma çatışmayı zevkli hâle getirecek iki şey geliyor. Vuruş hissi ve silah çeşitliliği. Silah çeşitliliği yok. Oyunun şartlarına ve geçtiği döneme verip tamam diyelim. Oyunda adamakıllı bir vuruş hissi de yok ama.
  • Bir remake olarak çok başarılı.
  • Teknik bir sorunla karşılaşmadım.
  • İndirimlerde 90 TL oluyor. Bu fiyata değer. Ayrıca diğer oyunları da düşünen Trilogy paketine bakabilir.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Mafya temasını veya oyunun geçtiği dönemi sevenler denemeli. Alternatifi de yok gibi bir şey zaten. Lineer hikâyeli oyun oynamayı sevenler de bakmalı kesinlikle. Açık dünyaya boğulduğumuz bu zamanlarda iyi geliyor.
  • 7/10

• Abi oyun türünün en iyilerinden. Ben ne anlatayım burada? Görünen köy kılavuz istemiyor. Türe girmek isteyenler, türü sevenler, yeni tarzlar arayanlar ve strateji sevenler kesinlikle baksın. Ama zamdan sonra indirimlerde artık 170 TL'ye düşüyor. Almadan önce bir düşünmek lazım, oyunun ne kadar güzel olsa da o fiyata daha dolu yapımlar var.​

• Müzikler şahane. Unshaken, Cruel World, That's The Way It Is, Mountain HYMN, American Venom... Muazzam. Oyundan bağımsız olarak çok güzel parçalar. Oyunda çalan yerlerle özdeşleştirip biraz duygu yüklediğiniz zamansa... Yorumsuz bir deneyim.
  • Grafikler şahane. Al ssini, çerçevelet duvara as. Annem bir kere beni oynarken görünce gerçek mi bu demişti. Yalnız bir ama var. Kaplamalar ve karakter modellemeleri. Ara sahnelerde yer yer karakter modellemeleri özellikle karakterin yüzü rahatsız ediyor. Diğer grafik ögelerinin altında kalıyorlar. Aynı şekilde kaplamalarında bariz sırıttığı ve rahatsız ettiği yerler var. Özellikle zeminde. Ultra ayarlarda toparlanıyor bu durum büyük ölçüde. Peki kaçımızın sistemi ultra 60 FPS oynatıyor oyunu?
  • Hikâye şahane. Kurgu orta seviye ama anlatımı mükemmel. Ayrıca kurgunun ve bunun anlatımından bağımsız olarak karakterlerle kurduğumuz bağ bu hikâyeyi on kat daha güzelleştiriyor. Buna biraz aşağıda değineceğim.
  • Oynanışa gelelim. Evet, ağır. Animasyonlar da oynanış da hantal. "Abi animasyonlar çok fazla, gerçekçiler ondan böyle" Bu bir bahane değil. The Last of Us Part II'de de bolca animasyon var ve gerçekçi bir oyun. Yağ gibi akıyor ama. Yani bir oyunun gerçekçi ve animasyon açısından zengin olması için illa yavaş olması gerekmiyor. Yine de bu hantallık mevzusu biraz kişisel kalıyor. Şahsen hem Arthur'un ağır kanlı, kodumu oturtacak yapısından hem de ne yalan söyleyeyim bir parça gerçekçilik kattığından hoşuma gitti bu durum. Hatta RP bile yaptırdı.Her şey daha tok geliyor, eylemler daha doyurucu oluyor. Günlük yaşamlarımız zaten gereksiz hızlı akıyor. Yorucu bir günün ardından bu oyunu açmak, her şeyi ağırdan almak ve sindirerek yapmak terapi gibi bir şey. Çoğunun şikayet ettiği yol muhabbetlerini arkana yaslanıp dinlemek, güzel bir yer seçip kamp kurmak ve eti o kamp ateşinde yavaşça pişirip yemek...
  • Kombatı tatmin edici. Çeşitlilik gerçek hayata bağlı kalındığı için bir yerden sonra kısırlaşıyor. Ama vuruş hissi, oyunun atmosferiyle falan bu eksik kapanıyor.
  • Açık dünya bir mihenk taşı. Şimdiye kadarki en canlı açık dünya. Detaylarıyla, NPC'leriyle vs. R* yenisini yapana kadar da öyle olacaktır. Ve bu canlı açık dünyada vakit geçirmek, yaptığınız eylemlerin sonuçlarını görmek sizi oyunun içine alıyor. Ya düşünseniz rastgele bir NPC ile karşılaşıp sohbet ediyorsunuz, kamptaki biriyle oturup son olaylar hakkında tartışıp fikir alışverişi yapıyorsunuz. Onlar kendi aralarında bunu yapıyor. Mükemmel bir şey. Oyunun içine alıyor bu durum sizi. Ve bir yerlerden sonra o karakterler sizin için NPC, yan karakter olmaktan çıkıyor. Hosea, Charles, Jackie oluyor. Duygusal bir bağ kurduruyor. İşte bu romalılar, bir oyunun hikâyesini etkili kılmak için yapabileceği en iyi şeydir. Kurgu ne kadar b*ktan olursa olsun işin içine duygusallık girdi mi o mükemmel olur. Red Dead Redemption 2 bunu başardı. Ve benim de birçok insanın da favorisi bu şekilde oldu.
  • Yukarıda açık dünyayı bayağı övdüm. Yine bir ama var. Yapılacak kayda değer daha fazla etkinlik olmalıydı. Yan görevlerden falan bahsetmiyorum, oyunda yapacak şey yok doğru düzgün. Avlan, kart oyna vs. Kesinlikle bu açıdan içi doldurulmalıydı. Vahşi Batı teması ile bir şeyler yapılabilirdi. Bir düşünün, o kadar para kazanıyorsun. Bunları harcayacak adamakıllı seçeneğiniz bile yok. Silah ve kıyafet al neredeyse tüm seçeneklerin bitti bile. Modlarla biraz toparlanıyor ama bu bahane olamaz.
  • Zamdan sonra indirimlerde 367 TL oluyor. Hâlâ fiyatına değen bir oyun.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Oyunun en büyük handikabı ağır olması ve yine olayların yavaş ve ağır açılması. Bunun mükafatı da, oyunu bitirdikten sonra tek kelimeyle eşsiz bir deneyim elde etmiş olmanız oluyor. Bu açıdan biraz Breaking Bad'e de benzetiyorum. O da muazzam bir eser. Yavaş yavaş, adım adım sizi zirveye götürüp orada bırakıyor. Biraz sabırla ve sakinlikle oynanırsa herkese gidebileceğini düşüyorum. Bunu yapmak istemeyenlere de diyecek söz yok.
  • 10/10

• Müzikleri iyidir herhalde. Aklıma takılan bir parça olmadı.
  • Grafikleri güzel.
  • Hikâye kurgusu bayağı iyi. Birden fazla sonu da var. İleride tekrar oynamayı düşünüyorum açıkçası bunun için.
  • Oynanış için ne desem bilemedim. Yürümek ve yapabileceğiniz birkaç şey hariç olayı yok. O şeyleri spoiler olmaması için söylemeyeceğim. Açıkçası oyunun oynanışım zevkli olsun gibi bir kaygısı da yok. Çünkü diyalog temelli.
  • Optimizasyonu biraz sıkıntı. RTX 2060 - R5 3600 sistemde de sık sık drop yediğim ve FPS'in yeri öptüğü zamanlar oldu. Grafik düşürmeme rağmen işe de yaramadı. Buradan puan kırarım.
  • Zamdan sonra fiyatı uçmuş. İndirimde bile 211 TL. Bu fiyata alınmaz.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Hikâye kurgusu çok güzel bir oyun. Ama diyalog temelli. Çoğu kişiye sıkıcı gelip gitmeyebilir bu yüzden. Bunu dert etmeyenleri kesinlikle oynamaya davet ediyorum. Ben de ileride true son için tekrar oynamayı düşünüyorum. Belki puanını da arttırırım.
  • 7/10

• Müzikleri eh işte. Take Control ve bu müziğin çaldığı bölüm güzeldi ama.
  • Grafikleri bayağı güzel. Özellikle atmosferi çok iyi. Bazı yerler göz alıyor.
  • Hikâye tırt. Daha doğrusu başarılı bir şekilde anlatamamış. Ben de çok merak etmedim açıkçası. Ayrıca ana karakter Jesse de oynadığım en itici karakterlerden biri. Ağzına bi' vurasım geliyor bazen. Aslına bakarsanız bu kısım bayağı kişisel, belki siz seversiniz.
  • Oynanış daha doğrusu kombat mükemmel. Aşırı güzel. Oynadığım en zevkli kombat bile olabilir. Oynadığım oyunlara bakarsanız ne kadar iddialı olduğumu anlarsınız. Bir an bile sıkılmadım oynarken. Sırf biraz daha düşmanın kafasına telekinezi ile bir şeyler atmak için haritayı bitirdim. Ama bu dediğim güzellikler oynanış sizi sararsa oluyor. Çünkü düşman çeşitliliği de sizin silah/yetenek seçenekleriniz de kısır. Oynanış sizi sarmazsa zar zor bitirebilirsiniz oyunu.
  • Yazın tekrar oynamayı düşünüyorum. Bitirdiğim zaman hikâyeye tekrar değinebilirim belki. Ayrıca şu an yarı açık dünyaya ve bölüm tasarımlarına değinmedim. Çünkü tam hatırlamıyorum. Onları da ekleyeceğim.
  • İndirimlerde 52 TL'ye düşüyor. Bu fiyata değer.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Oynanışı çok zevkli, görselliği bayağı güzel bir oyun. Ama dediğim gibi kombat da çeşitlilik kısır. Oynanışı severseniz güzelce gider. Hikâye de opsiyonel. Almadan önce bir gameplay videosu izleyin.
  • 8/10

• Bi' ön not: Next-Gen'den önce oynamıştım. Onu baz alarak yaptım incelemeyi.
  • Müzikler şahane, mükemmel. Her biri çok iyi, hangisini yazsam bilemedim. Baştan aşağı tüm OST'i bu kadar iyi başka bir oyun görmemiş olabilirim.
  • Grafikleri güzel. Atmosferi iyi. Duvar kağıdı yapılacak işler çıkartılabilir.
  • Hikâye güzel. Uzun ve doyurucu. Karakter çeşitliliği de bayağı tatmin edici. Kökünü romandan almanın hakkını sonuna kadar vermiş. Yine de kişisel olmakla birlikte salt hikâye olarak TW 2'nin yeri ben de ayrıdır.
  • Yan görevler mükemmel. Oyun dünyasının en kaliteli ve güzel yan görevlerini içeren oyunlardan biri. Üstüne bu evreni de seven kişilerseniz zevkten dört köşe eder. Şapka çıkardım.
  • Oynanışı temel olarak iki şekilde ele alacağım. Birincisi Roach. Dağın zirvesinden eteğine şaha kaldırır şekilde indirebileceğiniz kadar iyi fizikleri var. Kombat ise vur-kaç temelli ve sıkıyor. İşaretlerin tamamını kullanmak fantezi işi çünkü Queen işinizi büyük oranda görüyor. Birkaç iksir hariç ve genel olarak bombalar için de aynı şey geçerli. Yetenek ağacının da aman aman katkısı yok kombata. Ayrıca oyun kolay, mücadele hissi bir yerden sonra kayboluyor. Tavsiyem oyunu çözdükten sonra en zorda oynamanız. Gerçek bir Witcher gibi taktiksel düşünme, iksir/bomba hazırlığı yapma ve işaret kombinasyonları yapma imkânı veriyor. Biraz da modladınız mı tadından yenmez. Yine de sonuca bakarsak zayıf bir kombatı var derim. Bahsettiğim şeyleri yapmak için oyunu bilmeniz falan lazım. Yeni oyuncu açar normal zorlukta oynar. Modları da nereden bilsin?
  • RPG ögeleri tatmin edici değil. Yetenek ağacının adamakıllı katkısı yok. Ana hikâyeye katkısı olan seçimlerde hâyli az. Yan görevler için bu durum daha iyi. Oyun da birçok silah falan olsa da çoğu gereksiz.
  • Açık dünyada yapacak kayda değer pek bir etkinlik yok. Soru işaretlerini yapmaktan oyunun sevdalısı veya manyak değilseniz sıkılırsınız. Oyun süremin yarısı Skellige soru işaretlerine gitti. Dediğim gibi etkinlik kıtlığı da var. Yarış yap, dövüş, Gwent oyna, karıya git. Bu arada Gwent kendisi için ayrı bir oyun çıkartacak kadar iyi bir mini game.
  • Fiziklerine iyi diyemem.
  • DLC'ler bir oyuna çıkan açık ara en iyi DLC'ler. HoS'un hikâyesi benim ve çoğu kişi için ana oyunun hikâyesinden daha vurucu. BaW ise yeni harita, yeni hikâye zinciri, yeni yan görevlerle resmen The Witcher 3.5. Kesinlikle oynanmalılar.
  • Bir optimizasyon sorunu yaşamadım ama Next-Gen bayağı sorunlu diyorlar.
  • Zamdan sonra da hâlâ fiyatını hak ediyor. Complete Edition almalısınız kesinlikle, DLC'ler elzem. İndirimlerde yanlış hatırlamıyorsam 120 TL oluyordu.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Güzel bir evreni var. Bunu destekleyecek uzun ve doyurucu bir ana hikâyeye ve mükemmel yan görevlere sahip. Müzikleri de şahane. Açık dünyası kısır ve oynanışı eh işte. Oyun süresinin uzun olması ve büyük oranda diyaloglar üzerinden gitmesi insanları sıkabilir. Yine de evreni severseniz çok zevk alınacak bir oyun. Ana hikâye + yan görev + DLC + biraz açık dünya ile geçirilen her vakte değen güzel bir deneyim verir.
  • 10/10

• Müzikleri çok güzel. Özellikle ana teması. Zil sesi yapılır, o derece. Belki yapılmıştır bile.
  • Grafikler enfes. Oturup sadece etrafı seyredebilirsin. Yani nasıl anlatabilirim bilmiyorum, çok güzel. Karakter modellemelerine de değinmesem olmaz. Tek kelime ile mükemmeller. Detroit: Become Human ve Death Stranding ile birlikte zirvede. Hatta bu iki oyunu da geçiyor bence.
  • Hikâyesi şahane. Kurgusu üst seviye değil ama anlatımı aşırı iyi. Özellikle ara sahnelerin ve o oyunculukların katkısı büyük bunda. Evet, oyunculuklar. Dediğim gibi o karakter modellemeleri, yüz hatları, mimikler başka oyunda yok. Oyunculuk konuşacak seviyedeler. Ayrıca biz bilgisayar oyuncularının maalesef Uncharted geçmişi yok. O karakterlerle pek bağımız yok ama o karakteri bilen kişiler eminim eşsiz bir deneyim yaşamıştır. Buna rağmen benim için de eşsiz oldu. Gördüğüm en samimi karakterlerdenlerdi. Oyundaki kötüler diğerlerine kıyasla sönük kalmış sadece.
  • Türkçe dublajı çok başarılı.
  • Oynanışı iki temele indirebiliriz. Platform ve Çatışma. Arada araba sürme var ona da değineyim hemen. Araba sürme iyi. Ne kötü ne çok iyi. Platform ise büyük ölçüde tırmanıp bir yerlere atlama. Halat kullandığınız ve oyun sonlarında aldığınız çivi de var. Ama pek çeşitlilik katmıyorlar. Bir yerden sonra AC oyunu oluyor yani. Arkana yaslanıp tuşa basıyorsun, sıkabiliyor bir yerden sonra. Çatışma kısmı ise siper al sık. Çok kafa yoracak bir şey yok. Silah çeşitliliği eh işte, vuruş hissi yakın dövüşte tok ve güzel. Yapay zekâ da iyi. Genel atmosfer olarak oyun çok iyi olduğu için akıyor bir şekilde. Ayrıca oyunda bir kovalamaca sahnesi var. Allah'ım ben böyle bir şey görmedim, oynadığım en zevkli ve epik sahne olabilir. Bildiğin kaliteli bir filmin aksiyon sahnesini oynamak gibi.
  • Bulmacalar güzel. Çok kolay değiller, fazla kafa patlatmana da gerek yok.
  • Oyununun sizi serbest bıraktığı bazı anlar var. Grafikler falan enfes olduğu için gezip görmek geliyor insana. Pek ödüllendirici değiller ama güzel.
  • İlk çıktığı zamanlar optimizasyon sorunları biraz vardı. Düzelmiştir şimdi büyük oranda.
  • Lost Legacy'e bakmadım. Belki ileride bakarım.
  • İndirimlerde 350 TL oluyor. eTail'de en son 255 TL olmuş. 255 TL'ye değer.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Sinema gibi bir oyun bu romalılar. Arkanıza yaslanıp o ara sahnelerin, görselliğin, manzaranın, aksiyon sekansların tadını çıkartacaksınız. Platform ile çok vakit geçiyor ve kısır bir platformu var oyunun. O süreler biraz sıkıcı gelebilir. Ama oyunun manzaraları, görselliği o kadar güzel ki normalde olacağınızdan daha rahatsız oluyorsunuz bu durumdan. Onun dışında pek sorun yaşanacağını sanmıyorum.
  • Normalde eklemediğim ve muhtemelen ileride de diğer oyunlara eklemeyeceğim kişisel bir paragraf eklemek istiyorum. Ben bu oyunu oyunlardan anlamadığım zamanlarda, çocukken ilk kez Oyun Delisi'nde Tamer abiden izlemiştim. Daha önce hiç öyle bir şey görmemiştim, çok etkilemişti beni. İlk izlediğim anı, o hisleri, odanın o serinliğini bile dün gibi hatırlarım. Şimdiye kadar oynadığım ve ileride oynayacağım oyunların hemen hemen hepsi hakkında bir fikrim vardı, olacak da. GoW'un oynanışının beni saracağını zaten biliyordum. Ya da RDR 2'nin hikâyesini çok seveceğimi. Bütün bunlar beni şaşırtmadı, sadece beklentilerimi karşıladı. Bu yüzden birkaç istisna hariç hiçbir oyun beni bu oyun gibi etkilemedi. Uncharted 4: A Thief's Ending'i oynamak çocukluk hayalimdi ve gerçekleştirdim. Teşekkürler Naughty Dog.
  • 10/10

• Müzikleri iyidir herhalde, aklıma takılan bir parçası olmadı.
  • Grafikler oldukça güzel. Dönemine göre bayağı iyi iş olmalı çünkü hâlâ bayağı gideri var.
  • Campaign modu için konuşursak hikâyesi güzel. Kurgusu ortalama, anlatımı fena değil. Kısa sürüyor ve tadında. Bu şekilde her anınız dolu ve zevkli geçiyor. Her dakikasının hakkını veren pek oyun yoktur.
  • Oynanışı üçe ayıracağım. Platform, silah kombatı ve titan kombatı. Platform oyunları bir FPS oyununun olabileceği en iyi seviyelerde. Oyuna bayağı bir hareketlilik katıyor. Bu sayede hızlı bir aksiyon elde ediyoruz. Ve oyun yağ gibi akıyor. Silah çeşitliliği fena değil, vuruş hissi tok ve güzel. Zevkli oluyor. Ve son olarak titanlar. Gerçekten güzel ve çeşitliler. Oynamaları zevkli, yetenekleri güzel. Birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları var. Denge problemine pek denk gelmedim. Ayrıca onlineda ayrı sınıflarda pilotlar var, bu da çeşitlilik katıyor. Sonucunda çok zevkli bir oynanışı olduğunu söyleyebilirim.
  • En son oynadığım zaman sunucularda iki oyun modu hariç oyun bulmuyordu. Ya da bulması çok uzun sürüyor, o kadar beklemekle uğraşmadım. Oynanış ne kadar güzel olsa da o kadar saat ölüm maçından sonra sıkıyor. Hileye denk gelmedim.
  • Campaign'i korsan bitirmiştim, hesaptan o yüzden onla alakalı başarımlar yok. İleride burada da bitiririm.
  • Gördüğüm en iyi optimize oyunlardan olabilir. Buga falan da denk gelmedim.
  • İndirimlerde 30 TL oluyor. Kesinlikle alınır.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Yağ gibi akan keyifli oynanışa ve güzel grafiklere sahip. Campaign hikâyesi de gayet güzel. Bunlar da oyunun genel kitleye hitap etmesi için birebir. Herkese gideceğini düşünüyorum oyunun. Campaign + bir süre online güzelce akar. Online sıkmaya başladığı zaman bırakır, sonrasında canınız istedikçe girersiniz.
  • 8.5/10

• Müzikler iyi.
  • Grafikler türü için iyi.
  • Hikâye mükemmel. Karakterleriyle, anlatımıyla her şeyiyle çok iyi. Mükemmelliği ne kadar anlatabilirim bilmiyorum, oyun aldırır.
  • Oynanışı olması gerektiği gibi. Bu türden pek oynanış beklememek lazım.
  • Seçimlerin ter döktürmesi ve sağlam etkileri olması güzel.
  • İlk sezonu bitirdim bu arada sadece. Buna rağmen yorumum bu kadar olumlu. İleriki sezonlardan sonra da puanımın düşmeyeceğini, ufak bir ihtimal yükseleceğini düşünüyorum.
  • Teknik bir sorunu yok.
  • İndirimlerde 30 TL'ye düşüyor. Kesinlikle alınır.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Etkileyici bir hikâye görmek ve bu hikâyeye seçimlerinin önemli etkisi olmasını isteyen varsa bakmalı. Türünden dolayı oynanışın kısır olması bazıları için sıkıcı olabilir. Bunun farkında olup alın.
  • 9/10

• Atmosfer iyi.
  • Campaign'deki müzikler fena değil. Onlinedayken menüdeki, harita seçimindeki müzikler hoşuma gitti.
  • Grafikler bayağı iyi. Dönemi için çok iyi olmalı çünkü hâlâ fena grafikler.
  • Campaing hikâyesi tadında.
  • Atmosfer çok iyi.
  • Osmanlı'nın olduğu haritalarda dublaj duyabiliyoruz. Çok güzel bir şey gerçekten, oyun zevkini katlayacağı aklıma gelmezdi. Alçıtepe'de yanımdaki asker makineliyle bölgeyi savunurken "İndirdim p*zevengi" diye bağırıyordu, çok güzeldi.
  • Oynanışta sınıflar, silahlar ve vasıtalar var. Ayrıca çevredeki toplar, makineli tüfekler de var. Oyuna çeşitlilik ve doluluk katıyor hepsi. Ama silah çeşitliliği az aslında. Çoğu birbirine benziyor, ufak farkları var. Sınıfınızı oturttuktan sonra çok önemli değilse sınıf da pek değişmiyorsunuz. Mesela ben medicte kaldım. Dar cephelerde lazımsa ayrıca support oynuyorum sadece. Vasıtlar da her haritada yok ve kullanımları kısıtlı. İstediğiniz zaman kullanamazsınız. Ama vuruş hissi, atmosferde iyi olunca keyifli bir oynanış ortaya çıkıyor bunlara rağmen.
  • Atmosfer bayağı iyi lan.
  • Yer yer sunucu bulmada zorluk yaşadığım oldu. Genellikle fetih ve operasyon modları oluyor. Harita çeşitliliği falan olsa da bu durum tekrara yol açıyor bir yerden sonra. Hilelere bir ara sık denk geliyordum ama uzun zamandır denk gelmedim. Ayrıca bazı hayatsız oyuncular var. E oyunda yeni oyuncular için hemen kavranılacak bir şey değil. Bu yüzden ilk saatler sıkıcı geçebilir. Atmosferin hatrına katlanın ve oyunu çözmeye çalışın. Sonucu çok iyi olacak.
  • Gördüğüm en iyi atmosferi olan oyunlardan biri.
  • İndirimlerde 70 TL'ye düşüyor. Bu fiyata değer.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. FPS ve aksiyon severlerin kesinlikle bakması lazım. Sunucu doluluğundan dolayı neredeyse hep Fetih modu oynuyorsunuz. Bu ve yukarıda bahsettiğim oynanış elementleri birleşince her gün oynanacak oyun olmuyor. Ayrıca oyuna alışmak da lazım. Ama oyuna alışırsanız arada girip kafa dağıtmak için daha iyi bir şey yok. Resmen cephede savaşıyorsunuz. Maddelerde araya sürekli araya sıkıştırdım ve burada da diyorum. Oyunun atmosferi MUAZZAM. Böyle bir şey görmedim ben. İşten/okuldan eve gelin, açın bilgisayarı Seddülbahir'i müdafaa edin. Yok böyle hizmet. Son olarak Civan Avcı'nın 1. Dünya Savaşı podcasti ile mükemmel ikililer.
  • 8.5/10

• Müzikler için bir şey söyleyemem. Çünkü oyunu Spotify ile birlikte oynadım hep.
  • Grafikleri hoş.
  • Hikâyeyi sizin çözmeniz lazım. Siz araştırdıkça fazlası çıkıyor, gözüne soktuğu bir şey yok.
  • Oynanışta hafif platform ögeleri var. Kombatı silahlar, mutasyonlar ile gidiyor. İkisi de çeşitli ve herkese göre bir şeyler var. Oldukça zevkli, vuruş hissinin bu kadar güzel olmasını beklemezdim. Düşman çeşitliliği ve bosslar da güzel.
  • Bölümler DLC'lerle de birlikte çeşitli. Ama temel olarak istisnalarla birlikte geneli birbirine benziyor. Uzun bir oynanış sonrası tekrar hissettirebilir. Ayrıca rünlerin sağladığı özellikler güzel metroidvania esintileri de katıyor bölümlere.
  • Teknik bir sorunu yok.
  • Zamdan sonra fiyatı 107 TL olmuş. Eskisi gibi şak diye önermek zor. Ama fiyatına değer yine de.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Rogue-lite girmek isteyenler ve zevkli bir oynanış arayanlar için birebir. Oyunu çözdükten sonra çok kafa yormadan hızlı aksiyon dalıp kafa dağıtabilirsiniz.
  • 8/10

• Müzikler güzel.
  • Grafikleri daha iyi olurmuş diyebilirsin. Ama sanat tasarımı da atmosferi de çok iyi. Bu yüzden grafikler daha iyi olabilirmiş demiyorsun.
  • Hikâye sıkıntı. Düz oynarsan pek bir şey anlamazsın. Manyak gibi oyundaki her şeyi okuman, dinlemen, kafa yorman gerekli. Souls oyuncuları bunu dert etmeyebilir ama genel kitle için can sıkıcı bir durum. Yoksa oyunda George R.R Martin var, kötü bir işin olma olasılığı var mı?
  • Oynanış inanılmaz bir şey. Vuruş hissini aradan çıkartayım hemen. Hem normal olarak güzel hem de mücadele hissinden dolayı daha da güzel oluyor. Kombatta manyak bir çeşitlilik var. Herkes kendine göre bir şeyler çıkartabilir ve build üretebilir. Üstüne düşman çeşitliliği de olunca mükemmel oluyor. Bosslar ise zaten iyi. Bunun tek eksisi yeni oyuncuların bu denizde boğulması. Ayrıca bineğiniz Torrent'de boş değil, kombata etkisi oluyor. Oyunun zor olması kısmına değinmeme gerek yok herhalde.
  • Açık dünya keşfetmek için önünüze serilmiş. Hem gidilecek çok yer var hem de bölüm dizaynları güzel. Keşifin sonunda da oyun iyi şekilde ödüllendiriyor. Bir ama var. Açık dünya her ne kadar keşfetmek için mükemmel olsa da motivasyonunuz yok. Sanki otlatmak için çayıra salmışlar sizi anasını satayım. Sağladığı özgürlük başka oyunda yok ama dediğim gibi bu özgürlük büyük motivasyon kaybına da neden oluyor. Dünya çok büyük ve kafa karıştırıyor bir yerden sonra. Elinden tutan falan yok. Her şeyi kendin yapmalısın ve bu bir yerden sonra gerçekten yoruyor. Diğer oyuncuların bıraktığı notların bir nebze faydası var ama yeterli değil. Özellikle yeni oyuncular için. Koca bir denizin ortasına atılmış gibi hissettiriyor. Oyun biraz yardımcı olmalıydı, hiç oyuncu dostu değil. Souls türünün olayı buysa da benim derdim direkt bu türle. En basitinden bir günlük koyun lan şu oyuna. Sapık gibi her NPC ne yaptı nereye gitti onu mu takip edeceğiz tek tek. Wiki okumaya mı oyun oynamaya mı geldik buraya?
  • Yukarıda bayağı eleştirdim. Oyunu da tam bitirmedim. Geniş vakitte tekrar dönüp bakacağım. Eleştirilerim oyunun çok iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor ama.
  • Teknik bir sorunla karşılaşmadım. Bu devirde FPS kilidine anlam da veremedim.
  • Fiyatı 600 TL ve tekrar indirim görmesi zor. Souls türüne ilk girişinizse incelemeler ve gameplay videoları ile vakit geçirmelisiniz. Övgüler ve GOTY olması gözünüzü boyamasın. Niş kitleye hitap eden bir serinin biraz daha genel kitleye hitap eden oyunu bu.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Oynanışı çok çeşitli ve açık dünyası dolu, geniş. Kulağa güzel gelse de bu çeşitlilik özellikle yeni oyuncular için altından kalkması zor bir çeşitlilik. Oyun da bu konuda pek yardımcı olmuyor bu konuda. Özellikle başlarda wikilerde çok vakit geçireceksiniz. Geniş vaktiniz ve enerjiniz varsa dalın gitsin bu oyuna. Bir eşik var onu aştınız mı akmaya başlıyor oyun. Ve oynadığınız en iyi oyunlardan oluyor. Genellikle alışık olduğumuz oyunların aksine emek vermeniz ve bu emeğin karşılığını güzelce veren bir oyun. Tembellik etmek yok bu sefer. Ben de dediğim gibi geniş vakitte tekrar döneceğim. Bitirirsem muhtemelen puanı da yükselir.
  • 8.5/10

• Müzikleri daha doğrusu radyosu iyi. Pulse ve Classic favorim. Bir yerden sonra tekrara düşüyor. Ama bu oyunu arkada Spotify/YouTube ile oynayacaksınız.
  • Grafikler çok güzel. Photo mode çok çok iyi.
  • Oynanış bildiğimiz araba sürmek. Ona değinebilirim sadece. İşin uzmanı değilim ama fizikleri güzel. Gerçekten altınızda bir araba var ve bunu hissediyorsunuz. Araba çeşitliliği de güzel. Oyunun hem biraz arcadee hem de biraz simülasyona kayan yönleri var. Bu yüzden herkese hitap edebilir.
  • Açık dünyaya değineyim. Öncelikle harita bayağı güzel. Hatta FH 5 almama sebebim bu. Meksika'dan çok daha iyi İngiltere. Ayrıca trafiğin soldan akmasına aldırmayın, alışınca önemi olmuyor. Etkinliklere gelirsek bolca varlar. Yarışlar, iş serileri, hikâye serileri, challangelar. Bunlar güzel ama. Evet, bir ama var. FH oyunlarının genelinde bir amaçsızlık ve başıboşluk oluyor genellikle. Bunun beklenti ayarlaması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sevdiğiniz arabaları alıp sürmek bu oyunun asıl olayı. O yarışlar ve açık dünya etkinlikleri de bunu destekleyen etmenler. Bu şekilde bakınca her şey daha güzel oluyor.
  • DLC'ler dolu. Özellikle Fortune Island.
  • Teknik bir sorunu yok. Hatta bayağı optimize bir oyun.
  • İndirimlerde 65 TL oluyor. Ultimate almanızı tavsiye ederim o da 100 TL civarı oluyor. İkisi de parasına değer kesinlikle.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Herkese gidebileceğini düşünüyorum. Arcade ve Simülasyon esintileri var. Arcade esintileriyle türe yeni olanları hemen çekiyor. Simülasyon esintisiyle de isteyenler arabasına daha fazla ayar çekip kişiselleştirebiliyor. Ayrıca altınızda gerçekten araba olduğunu hissettiriyor. Güzel bir denge var bence aralarında. Hem eğlenmek için hem de kafa dağıtmak için girilebilecek güzel bir oyun.
  • 8/10

• Müzikler çok güzel. Sadece Good Riddance dinlediğim günler oldu.
  • Grafikler çok güzel. Özellikle sanat tasarımının etkisi büyük bunda.
  • Hikâye biraz karışık. Bir rogue-lite için bayağı iyi olduğunu düşünüyorum. Karakter çeşitliliği fazla ve kurgusu fena değil. Ama anlatımı biraz sıkıntılı. Bundaki en büyük eksi hikâyeyi anlamak için bayağı bir uğraşmanız gerekmesi. Gerçekten uğraştırıcı. Tüm hikâyeyi bitirince puanım yükselebilir. Yine de hâlâ hoş bir hikâyesi var.
  • Oynanış çok zevkli. Kombat aşırı çeşitli. Boonlar, silahlar, silah upgradeleri ve daha sayamadığım bir çok şeyle dolu. Bazı temel şeyleri kavrayınca farklı farklı buildler ile zevkli bir şekilde akıp gidiyor. Düşman çeşitliliği de güzel. Ayrıca challangelar oyunu tekrar tekrar bitirirken sıkılmanızı bir nebze engelliyor.
  • Bölüm dizaynları güzel. 4 ana yer var. 4. biraz daha kısa diğerlerine nazaran. Kendi içlerinde farklı etkinlikler ve yer değiştirmeler ile dinamiklerini koruyorlar. Ama bir yere kadar. Sonrası aynı şeyler, sıkıcı bir hâle gelmeye başlıyor bu. Tabii oyunu tam anlamıyla bitirmeye çalışırsanız. Normal oynanış süresi için iyidir herhalde, tam hatırlamıyorum nerede sıkılmaya başladığımı.
  • Zamdan sonra indirimlerde 117 TL'yi görüyor. Bu fiyatta görmek üzücü olsa da hâlâ fiyatına değebileceğini düşünüyorum.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Zevkli bir oynanış ve rogue-lite giriş yapmak isteyenler için birebir. Hikâye anlatımında dediğim gibi biraz sıkıntılar var. Oyunun türüne verilebilir bir durum ama bence bu. Sanat tasarımı ve müzikleri de işin ekstra tatlısı. Ayrıca Yunan mitolojisi de ilgi çekiyor.
  • 8.5/10

• Grafikleri güzel.
  • Oynanışa alışmak lazım başlarda. Sonrasında bayağı sarıyor. Özellikle FPS modunda oynayabilirseniz daha da güzel oluyor. Oyun sardıktan sonra da aynı şekilde sıkıcı olmaya da başlıyor. Bunun nedeni ise tekrara düşmesi. Oyundaki sınıflar bir yere kadar çeşitlilik katıyor. Bu arada annesini sevmeyenler okçu seçiyor. Neyse, oyunda sınıf var desek de nihayetinde kılıç savuruyorsun. Bir yere kadar götürüyor bu. Silah çeşitliliği de pek yok. Ayrıca çevreyle etkileşimi girdiğimiz bazı yerler var. Mancınık vs. Onlar da biraz çeşitlilik katıyor. Çok değil ama. Tüm bunlara rağmen sıkmadığı zamanlar çok zevkli oynaması.
  • İki oyun modu var. Kuşatma ve ölüm maçı. Ölüm maçında bildiğiniz birbirimizi yiyoruz. Kuşatma ise daha uzun soluklu ve zevkli. Kuşatmanın farklı farklı adımları var ve her adımda savunucular ve saldıranlar o adımı kazanmaya çalışıyor. Haritadan haritaya bu adımlar farklılık gözetebiliyor. Bu oyuna çeşitlilik katıyor ama harita sayısı az olduğundan oyun yine tekrara düşüyor.
  • Teknik bir sorun göremedim.
  • İndirimde 30 TL oluyor, buna değer.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Pek alternatifi olan bir oyun değil. Bu tip oyun oynamak isteyenlerin ve yakın dövüş severlerin ilk durağı olmalı. Mordhau hayatsızlarla dolu. Önce oyuna alışacaksınız sonra da sizi saracak. Sizi sıkmadan önce oyuna ara verin ve ara ara girin. Çok zevkli olack bu şekilde. Son olarak, tek gezmeyin bu oyunda. 5 kişi üstünüze çullanır, ot gibi biçerler sizi.
  • 7.5/10

• Bayağıdır oynamıyorum. Bazı şeyler daha iyi olmuş olabilir.
  • Müzikler temaya uygun. Bazı anlarda daha bir güzel oluyorlar.
  • Grafikler kendine has ve hoş.
  • Oynanışta gemi sürmek hoş. Başlarda alışmanız lazım sonrası kolay. Alışmanız gereken şey de kıyıya yanaşmak zaten. Oyunda eskaza başka gemiye denk gelirseniz savaşmak için daha fazla tecrübe lazım sadece. Kombatı da kötü. Ne vuruş hissini ne düşmanları falan anlatmakla vakit kaybedemem. Kötü.
  • Açık dünyası geniş. Ama çok geniş. Koca haritada 6 oyuncu gemisi var sadece. Tek oynuyorsanız yalnızlık çekmeniz muhtemel. Ayrıca denizde çoğunlukla pek heyecan olmuyor. Boş boş gidiyorsunuz. Adalarda da sandığı alıp gidiyorsunuz. Başlarda zevkli ama sonradan sıkıyor. Görev serilerini takip etmek zevkli ama. Ayrıca kazandığınız parayı kozmetik hariç harcayacak bir şeyiniz yok. Bu da amaçsızlık katıyor oyuna. Yeni gelen güncellemelerle bir şey değişti mi bilmiyorum.
  • Bayağı eleştirdim yukarıda. Ama arkadaşlarla oynadığınız zaman hiçbirinin bir önemi yok çünkü aşırı zevkli bir oyun. 50 saatimin 5 saati ekiple geçti, kalanı solo. DC sunucusundaki adım bile "Tayfasız Kaptan Yusuf Sparrow". Neden böyle oldu inanın ben de bilmiyorum. Onlarla hâlâ arkadaş mıyım, onu da bilmiyorum. Çok da önemi yok zaten. Ama yeni ekiple oynadığım zaman oyunun puanı yükselecektir, garanti edebilirim bunu.
  • Teknik bir soruna denk gelmedim pek. Ufak tefek buglar sadece.
  • Zamdan sonra indirimde bile 200 TL. Eskisi gibi önermek kolay olmuyor. Ama ekibiniz varsa buna değer.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Alternatifi olan bir oyun değil öncelikle. Blazing Sails ile aynı seviyede olduklarını sanmıyorum. Bu yüzden bu tür bir oyun alacaksanız bunu alacaksınız. Tekseniz pek bulaşmayın. Ama güzel bir ekibiniz varsa gözünüz kapalı alın.
  • 7/10

• Arkada kavgada dinlemelik şarkılar adlı videoyu açıp gireceksiniz. Veya on beş kişiye saldırdım. Ama gerçek zevk sahibi insanlar Free Bird dinleyerek oynar.
  • Oynanış zevkli. Bayağı zevkli. Düşünmeden tekme, tokat, sopa, tarak ne varsa giriyorsun. Milletin ağzını burnunu kırıyor, kafasını patlatıyor hatta ikiye bile ayırabiliyorsun. Ve grafiklerinden ötürü DOOM'daki kadar rahatsız etmiyor bu. Stres atmak için daha iyisi yok bence. Harita sayısı ve bir yerden sonra silah, yetenek çeşitliliği az. Atölye haritaları yine yardımcı oluyor. Ama çok oynarsan tekrara düşüyor. Yine de arada girip stres atmak için hâlâ çok iyi.
  • Teknik sorunu yok.
  • Zamdan sonra kolayca önerilmiyor, indirimde bile 95 TL'ye düşüyor. Ne kadar güzel olsa da buna pek değmez. Parası olan ya da kütüphanesi zaten dolu olan değerlendirebilir.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Stes atmak için en iyi oyunlardan biri. Bekleyeceğiniz tek şey adam dövmek. Kendinizi kaptırıp sağı solu kırmayın sadece.
  • 7.5/10

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de Spider-man RYO ne alaka diyecektim:D Bazen moderatörler başlıkları oldukca saptirabiliyor.

The Witcher'e ön yargılıydım bu konuyla biraz daha iyi kafam yattı :D
Bu konuyu en çok açmayı isteme sebeplerimden biri de buydu, insanlara olabildiğince objektif anlatıp onlara kendi kararlarıyla oyun aldırmak. İşine yaramasına sevindim.
RDR2 ve Bioshock Infinite eşit puan almış. Şahsen ben ikisini asla denk görmezdim.
Puanlama kısmı bazı oyunlarda bayağı subjektif. Özellikle BioShock: Infinite için. RDR 2 hikâye kurgusu hariç hemen hemen her açıdan daha iyi BioShock'tan. Ama verebilsem BioShock'a 11/10, 12/10... diye verirdim. :)

Geri
Yukarı