Oyun İçin Mekanik Klavye Şart mı ?

FireStorm

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar. Mekanik klavye almak istiyorum. Ama kararsızım. Gerçekten oyun için mekanik klavye şart mı ? Genellikle CS:GO ve GTA V oynarım. Ama şimdi FPS için mouse ön plana çıkıyor fakat içimdeki bu merak beni mekanik klavye almaya teşvik ediyor. Gerçekten gerekli midir ?

Hayır. Taktiğiniz, oyundaki gecikme süreniz ve saniyede aldığınız kare'nin 40'ın üstünde olması yeterlidir.

Hiç Cantuğ Özsoy(UNLOST)'un videolarını izlediniz mi?
Microsoft'un dandik klavyesi ile oynuyor ama faresi Steel Series. Klavye çok da önemli değil. Ama fare çok önemli.
Eğer UNLOST u tanımıyorsan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video sana yardımcı olacaktır. ;)

Düşük profil tuşlu, üst seviye normal klavyeler, mekanik klavyeye yakın performans sağlayabiliyorlar. Ama mekaniğin analog switch kullanması ciddi avantaj getiriyor. Nasıl bir kullanım elde edeceğin seçtiğin switch türüne bağlı. Ben Cherry MX Red switchli bir klavye kullanıyorum, çok memnunum, sadece oyun değil, her türlü kullanımda çok akıcı ve rahat bir kullanım hissiyatı var. FPS oyuncuları için önerilen bir switch türüdür MX Red. Ben de çok FPS oynarım. Düğme klavyelerde bazen klavye tepkisi direk boşa çıkmış gibi his ile bir an hiçbir şey yapamadan kaldığım oluyordu. Mekanik klavyem içinse bu tarz bir durum geçerli değil, yaylı switch kesintisiz basma hissiyatı veriyor, switch tüy gibi hafif hissettiriyor, çoğu ergonomik klavyeye beş çeker yazım konforu anlamında.
Ahmet Burak arkadaşımızın da dediği gibi mouse kilit öneme sahip, yazılımsal hassasiyeti (oyun) azaltıp, donanım hassaiyetini (mouse) artırdığın zaman, sensörünün getirdiği avantajdan azami ölçüde faydalanabiliyorsun.
Sonuçta mekanik klavye olmazsa olmaz değil ama, çok güzel bir deneyim sunuyor. En iyisi, bunu kendin için deneyip karar vermen.
Nick adaşımmışsın bu arada (y)

@Ahmet Burak Cantuğ abiyi tanımayan ölsün :D. Biliyorum Microsoft'un ucuz klavyeleri ile oynadığını fakat işte içimdeki mekanik merakı almaya teşvik ediyor. @Firestorm.x92 Alacağım klavye Cheery MX Black. Red ile benzer bir switch. Sadece basma kuvveti biraz daha yüksek. Tt E-sport Meka-G Unit klavye düşünüyorum. Kararım şudur arkadaşlar. Alıp deneyeceğim. Yorumlar için teşekkürler.

Klavyede takur tukur ses çıkmasını istiyorsan mekanik almalısın. Ben çok severim o sesi ama para yok. :(

@Ahmet Burak Cantuğ abiyi tanımayan ölsün :D. Biliyorum Microsoft'un ucuz klavyeleri ile oynadığını fakat işte içimdeki mekanik merakı almaya teşvik ediyor. @Firestorm.x92 Alacağım klavye Cheery MX Black. Red ile benzer bir switch. Sadece basma kuvveti biraz daha yüksek. Tt E-sport Meka-G Unit klavye düşünüyorum. Kararım şudur arkadaşlar. Alıp deneyeceğim. Yorumlar için teşekkürler.
Biliyorum, çok araştırdım ben de bu konuları etraflıca. Klavye olarak Gigabyte Aivia Osmium kullanıyorum, mouse olarak da Gigabyte Aivia Krypton. CES 2015' te ilginç şekilde kelepir olmuş bu ikili, videolarda gördüğüm PC tanıtım standlarının çoğunda kullanılıyordu :D
Ben daha düşük tahrik kuvveti nedeniyle Red' i tercih ettim. Faremi 4000DPI' ın altında kullanmıyorum. Hassas kullanan tipim anlayacağın.
TT E-Sports Meka G-Unit iyi klavyedir bildiğim kadarıyla. Sen yine de incelemelere bolca bak. Malzeme, genel yapı kalitesi ve ses gibi farklı unsurlar da var çünkü, switch dışında. Mesela ilk Logitech G710+' ya bakmıştım, o ara MX Brown vardı aklımda, incelemelere bakıp, bir de yerinde deneyince vazgeçtim.
Mouse olarak optik alacaksan Steelseries öne çıkıyor, lazer alacaksan seçenek çok, incelemeleri karıştırmak zorunda kalıyorsun bu konularda hep.
Lazerle ilgili şunu söyleyeyim, herkeste ivmelenme sorunundan kaynaklı bir önyargı var. Düşük DPI kullanıp, fareyi çok hareket ettiriyorsan, o zaman sorun oluyor genelde. Yüksek DPI kullanıp, ince hareketlendirmeler yaptığında sorun yok.
Sonuçta klavyede de farede de iş, senin kişisel kullanım tercihlerine kalıyor.
@Ahmet Burak Allah size de en iyilerinden almayı nasip etsin inşallah, hayırlısıyla. Mekanik tuş taklit edilmeye çalışılan (standart) düğmeli klavyeler türedi piyasada, ucuz alternatif olarak değerlendirebilirsiniz belki.

Biliyorum, çok araştırdım ben de bu konuları etraflıca. Klavye olarak Gigabyte Aivia Osmium kullanıyorum, mouse olarak da Gigabyte Aivia Krypton. CES 2015' te ilginç şekilde kelepir olmuş bu ikili, videolarda gördüğüm PC tanıtım standlarının çoğunda kullanılıyordu :D
Ben daha düşük tahrik kuvveti nedeniyle Red' i tercih ettim. Faremi 4000DPI' ın altında kullanmıyorum. Hassas kullanan tipim anlayacağın.
TT E-Sports Meka G-Unit iyi klavyedir bildiğim kadarıyla. Sen yine de incelemelere bolca bak. Malzeme, genel yapı kalitesi ve ses gibi farklı unsurlar da var çünkü, switch dışında. Mesela ilk Logitech G710+' ya bakmıştım, o ara MX Brown vardı aklımda, incelemelere bakıp, bir de yerinde deneyince vazgeçtim.
Mouse olarak optik alacaksan Steelseries öne çıkıyor, lazer alacaksan seçenek çok, incelemeleri karıştırmak zorunda kalıyorsun bu konularda hep.
Lazerle ilgili şunu söyleyeyim, herkeste ivmelenme sorunundan kaynaklı bir önyargı var. Düşük DPI kullanıp, fareyi çok hareket ettiriyorsan, o zaman sorun oluyor genelde. Yüksek DPI kullanıp, ince hareketlendirmeler yaptığında sorun yok.
Sonuçta klavyede de farede de iş, senin kişisel kullanım tercihlerine kalıyor.
@Ahmet Burak Allah size de en iyilerinden almayı nasip etsin inşallah, hayırlısıyla. Mekanik tuş taklit edilmeye çalışılan (standart) düğmeli klavyeler türedi piyasada, ucuz alternatif olarak değerlendirebilirsiniz belki.

Vatan Bilgisayar'da Tt Meka-G Unit 380 TL. Mediamarkt'da Logitech G710+ 399 TL. Acaba hangisi daha iyidir ? Ben biraz bastığımı hissetmek istiyorum. Ama Black'in hissiyatınıda denemek istiyorum. Çok kararsız kaldım. Fare'm olarak A4 Tech Bloody V3 var. Razer Deathadder'a benzediği için ve kaliteside iyi olduğu için seçtim. Klavyem'de Everest'in Rampage KB-R8 "Mekanik Hisli" klavyesi. Ben ömrü hayatımda böyle düzenbazlık görmedim. Böyle kurnazlık görmedim. Kutusunda kocaman "MECHANICAL KEYBOARD" yazıyor. Ama ürünün görünmeyen yanına bakınca hayal kırıklığına uğruyorsunuz. İlk mekanik klavyem diye sevinmiştim. Ama buzdağının görünmeyen kısmını gördükten sonra artık iş işten geçti... @Ahmet Burak Kullandığım klavye mekanik hisli fakat tavsiye etmiyorum. Klavye komple saydam plastik. Sadece led kısımlarını boş bırakmışlar. Zamanla aşınıyor ve çok çirkin bir görünüme sahip. Microsoft'un ucuz klavyesi bile buna bin basar. Alma kardeşim.

Vatan Bilgisayar'da Tt Meka-G Unit 380 TL. Mediamarkt'da Logitech G710+ 399 TL. Acaba hangisi daha iyidir ? Ben biraz bastığımı hissetmek istiyorum. Ama Black'in hissiyatınıda denemek istiyorum. Çok kararsız kaldım. Fare'm olarak A4 Tech Bloody V3 var. Razer Deathadder'a benzediği için ve kaliteside iyi olduğu için seçtim. Klavyem'de Everest'in Rampage KB-R8 "Mekanik Hisli" klavyesi. Ben ömrü hayatımda böyle düzenbazlık görmedim. Böyle kurnazlık görmedim. Kutusunda kocaman "MECHANICAL KEYBOARD" yazıyor. Ama ürünün görünmeyen yanına bakınca hayal kırıklığına uğruyorsunuz. İlk mekanik klavyem diye sevinmiştim. Ama buzdağının görünmeyen kısmını gördükten sonra artık iş işten geçti... @Ahmet Burak Kullandığım klavye mekanik hisli fakat tavsiye etmiyorum. Klavye komple saydam plastik. Sadece led kısımlarını boş bırakmışlar. Zamanla aşınıyor ve çok çirkin bir görünüme sahip. Microsoft'un ucuz klavyesi bile buna bin basar. Alma kardeşim.
Geçmiş olsun, biliyorum o klavyeyi. Cicili bicili hazırlayıp sürmüşler gitsin :D Şu an hafif mekanik hissiyatı verebilecek, bildiğim en iyi F/P klavye Logitech G103. Daha ucuz fiyattakiler pek iyi değil bu konuda.
Şimdi, tırtıklı ve klik switchlerde basma hissiyatı daha yüksek (Kahverengi ve Mavi). Mavi(50cN)' de hızlı kullanmaya çalıştığında çok ufak gecikmeler oluşabiliyor, sebebi de switch' in ayrık ve hareket eden iki parçasının bulunması ve yeniden kullanılmadan önce eski konumlarına geri dönüşlerinin gerekli olması. Ama sevilen yönü verdiği klik sesi tabi ki :) Kahverengi(45cN) yazmada tercih ediliyor daha çok, daktilo hissi olarak özetlenebilir, kullanım hissi, ama müthiş hafifleşmiş hali tabi. Bu iki türün de ortak özelliği tuşa basılırken kuvvetsel bir geribildirim sunmalarıdır.
Gelelim lineer (düz) switchlere: Siyah(60cN) ve Kırmızı(45cN) switchler, farklı kuvvetlerde ve aynı genel yapıya sahip iki düz switchtir. Mavi ve Kahverengi gibi, basma anında kuvvetsel geribildirim olmuyor, çünkü dümdüz aşağıya inip çıkıyor switch, bastığın kuvvetin hissi var sadece. Buna karşılık çok daha akıcı bir kullanım hissi var. Benimki yumuşak bir şeylere parmağını basıp çekiyormuşsun gibi, dibe yaklaştıkça biraz daha sertlik hissediyorsun. Ama dediğim gibi basım hissi hafif.
Bunun dışında çok bilinmeyen farklı renkler de var, ama hepsi bu bahsettiğim switchlerin farklı versiyonları denebilir.
Bir zamana kadar Cherry' den alıyordu herkes switchini ama artık Razer, Logitech, Cooler Master gibi üreticiler kendi switchlerini üretmeye başladı. Bu durumlarda artık modele göre araştırma yapmak ve mümkünse denemek en iyisi.
Bahsettiğin modellerden Meka G-Unit' i tavsiye ederim, Türkiye' de bulabileceğin en iyi Siyah switchli klavyelerden biri, özellik bakımından da zengin.
G710+ bana beklediğim kalite hissiyatını vermedi, kahverengi switch için fazla ses çıkardı, tuş kaplamaları zamanla soyulabiliyor, orta bir klavye. Meka G-Unit buram buram kalite kokuyor, 60cN tahrik kuvveti sana daha uygun olabilir, ama deneyebilirsen daha isabetli karar verebilirsin. Her yazımdan, oyundan keyif alacağın klavyeyi seç.

Hiç bir farkı yok diyebiliriz kulaklık ve fare hariç ancak SteelSeries 6Gv2 bunu önerebilirim fiyat açısından uygun gibi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı