Oyun açıkken High Power 500W PSU'dan cızırtı gelmesi

Corleone

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 3 ay önce bilgisayar topladım. Son zamanlarda oyun oynarken sanırım PSU'dan hafif bi cızırtı sesi geliyor. Oyun kapalıyken, internette dolaşırken ses kesiliyor. Sorun ne olabilir? Garantiye göndermeli miyim? Tüm sistem zarar görecek diye endişeliyim. Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

PSU: High Power 500W 80+ 37.5A Single Rail Aktif PFC Siyah ATX Güç Kaynağı

Cızırtıdan kastınız tam olarak nedir? Çınlama sesi mi sürtünme mi. Eğer çınlamaysa coil whine denilen bir sorun var ve mutlaka servise gitmesi gerekir. Diğer durumda fan sürtüyor olabilir bu sorunu kensiniz de çözebilirsiniz ancak garantisi varsa servise gönderilmelidir.

Fanın sürtünme sesi olmadığından eminim. Sanırım sizin dediğiniz gibi coil whine sorunu var. Bu şekilde idare edip servise göndermeyi düşünmüyordum. Sistemi riske etmeyip servise götürmek en mantıklı seçim gibi gözüküyor. Teşekkür ederim.

Benim güç kaynağındada aynı ses var ve ses normal, her güç kaynağı cızırtı yapar ama farklı düzeylerde yapar. Cızırtı bir problem olduğu anlamına gelmez, oyuna girince yapıyor demişsiniz yani oyuna girince güç kaynağına yük biniyor ve cızırdıyor çünkü üzerinden yüksek miktarda enerji geçiyor. Normal bir durum.

PSU yüke girdiği zaman içerisindeki TRAFO zırıltıyı bu yapıyor, bunu garantiye gönderip, normalde değilde yüke girdiği zaman sesi yaptığı konusunda iyice tembihlersen, yenisi ile değişim yapılabilir. Ancak bazı PSU larda kronik olarak bu sorun mevcut.

Bu şekilde kullanma ile normalde sistem zarar görmez ama bazı insanların kulakları için yüksek frekansta olan ses şiddeti az olsa bile rahatsız edici bir durum. Bazı insanlarda bu frekansları çok iyi duyamıyor onlar içinde sorun yok :)

Örnek vermek gerekirse: Kaçınız bir pastahanedeki böcek kovucu cihazın sesini duyabiliyor ? Örneğin ben böyle bir ses duyduğum yerden alışveriş bile yapmıyorum :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı