Oyun amaçlı ucuz SSD alınır mı?

120TL fiyata görünce ben de 120GB SSD yerine buradan 240GB olanını almıştım. Kaliteli mı dersen değil. Hız konusunda da orta düzeyde. Yine de alınır mı dersen alınır. Tabi içine önemli veri koyma ve her an bozulabileceğini bilerek al. Gerçi bizimki 1 senedir çalışıyor ama hiç belli olmaz 😀

Edit: Bu arada ben buradan almıştım:
Aynen. Her an bozulabileceği için sadece internetten kolaylıkla indirilen oyunlar olacak içerisinde.
Hocam neredeyse aynı fiyata Sahibinden de ikinci el Sandisk 1 TB SSD var istersen buna da bakabilirsiniz.
Bu fikirde güzel. TR piyasasından gerekli testler yapılarak 2.el bir SSD alınabilir.
Marka çok güvenilir gelmedi açıkcası. İnternette çoğu kişi TLC NAND Cache'nin küçük olduğunu beyan etmişler. Özellikle dosya kopyalama taşıma vs işlemlerinde piyasadaki SSD'lere göre çok yavaş kalıyormuş.
Oyunu açarken yavaşlık yapar mı? Kopyalama ile işimiz yok.
120TL fiyata görünce ben de 120GB SSD yerine buradan 240GB olanını almıştım. Kaliteli mı dersen değil. Hız konusunda da orta düzeyde. Yine de alınır mı dersen alınır. Tabi içine önemli veri koyma ve her an bozulabileceğini bilerek al. Gerçi bizimki 1 senedir çalışıyor ama hiç belli olmaz 😀

Edit: Bu arada ben buradan almıştım:
Fiyatları aynı aslında. Siz bir CrystalDiskMark 7 testi paylaşır mısınız? Bir de 1 yıldır ne amaçla kullanıyorsunuz?
@55superx Hocam bir de rica etsem HDD Sentinal ile 1 yılda ne kadar veri yazılmış ve tahmini ne kadar ömrü kalmış paylaşır mısın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatları aynı aslında. Siz bir CrystalDiskMark 7 testi paylaşır mısınız? Bir de 1 yıldır ne amaçla kullanıyorsunuz?
@55superx Hocam bir de rica etsem HDD Sentinal ile 1 yılda ne kadar veri yazılmış ve tahmini ne kadar ömrü kalmış paylaşır mısın?
HDD diski bozulan eski bir laptop için almıştık. Yani günlük işler için kullanılıyor. Hız testi sonuçlarını paylaşırdım ama şuan takılı olan cihaz SATA 2 olduğu için hız oldukça düşük çıkıyor. SATA 3 bir cihaz ile denediğimde 450MB/S civarı bir okuma yazma hızı vardı.

Sağlık yüzde 100 gözüküyor. Daha üzerine 1TB veri yazılmış.

Selamlar. Sistemimde HDD bulundurmayan birisiyim. Sessizliğe önem veririm. Şu an için sadece 512 GB olan bir M.2 SSD kullanıyorum. Windows ve gerekli tüm bilgilerim bunun içerisinde.

Aliexpress üzerinden 340 TL'ye 512 GB Goldenfir SSD almayı düşünüyorum. Bu SSD'ye oyun hariç bir şey yüklemeyi düşünmüyorum. Zaten sistemimde kullanmakta olduğum başka bir diskim mevcut.

1 TB HDD'ler olmuş 250-300 TL. Gidip 300 TL'ye ağır, çirkin ve gürültülü çalışan bir HDD almaktansa 600 TL'ye 1 TB SSD alırım daha iyi şeklinde düşünüyorum. Şimdi o paraya alınan SSD'den hayır gelmez yavaştır vb. düşünceler olabilir ama her ne olursa olsun bir SSD herhangi bir HDD'den daha hızlı ve sessizdir.

Satıcı yorumlarına ve alıcıların testlerine baktım, fiyatına göre gayet başarılı bence.

Benim durumum göz önüne alındığında bir SSD değil de daha hızlı bir HDD gözüyle bakarak bu SSD alınır mı? Tekrardan belirtiyorum içerisine sadece oyun yükleyeceğim, bir nevi depolama alanı olacak. Sadece arada bir oyun oynayacağım.

Sizce alınır mı? Şu an tam karar veremedim alsam mı yoksa almasam mı? Bir de 512 GB model işimi görür mü yoksa almışken 1 TB mı alsam? Ya da goldenfir harici bu şekilde ucuza SSD öneriniz var mı?

Fikirleriniz ve düşünceleriniz neler?

Bu marka pek bilinmediğinden dolayı, bence almamalısın. Bunun yerine kaliteli, bilindik marka Samsung, HyperX gibi markalar almanı öneririm. 50-100 daha fazla verip keyfime bakarım.

Selamlar. Sistemimde HDD bulundurmayan birisiyim. Sessizliğe önem veririm. Şu an için sadece 512 GB olan bir M.2 SSD kullanıyorum. Windows ve gerekli tüm bilgilerim bunun içerisinde.

Aliexpress üzerinden 340 TL'ye 512 GB Goldenfir SSD almayı düşünüyorum. Bu SSD'ye oyun hariç bir şey yüklemeyi düşünmüyorum. Zaten sistemimde kullanmakta olduğum başka bir diskim mevcut.

1 TB HDD'ler olmuş 250-300 TL. Gidip 300 TL'ye ağır, çirkin ve gürültülü çalışan bir HDD almaktansa 600 TL'ye 1 TB SSD alırım daha iyi şeklinde düşünüyorum. Şimdi o paraya alınan SSD'den hayır gelmez yavaştır vb. düşünceler olabilir ama her ne olursa olsun bir SSD herhangi bir HDD'den daha hızlı ve sessizdir.

Satıcı yorumlarına ve alıcıların testlerine baktım, fiyatına göre gayet başarılı bence.

Benim durumum göz önüne alındığında bir SSD değil de daha hızlı bir HDD gözüyle bakarak bu SSD alınır mı? Tekrardan belirtiyorum içerisine sadece oyun yükleyeceğim, bir nevi depolama alanı olacak. Sadece arada bir oyun oynayacağım.

Sizce alınır mı? Şu an tam karar veremedim alsam mı yoksa almasam mı? Bir de 512 GB model işimi görür mü yoksa almışken 1 TB mı alsam? Ya da Goldenfir harici bu şekilde ucuza SSD öneriniz var mı?

Fikirleriniz ve düşünceleriniz neler?

İllaki alacağım diyorsanız M.2 SSD'den şaşmayın.

Arkadaşlar 3 kuruşa 5 köfte olmaz. Bunu bizde bizde biliyoruz. Benim derdim bu SSD 600 liranın hakkını verir mi? 300 Liraya HDD vs 600 Liraya SSD bizim konumuz.

Ayrıca zaten sistemimde Windwos için 3500/2500 şeklinde 512 GB M.2 SSD mevcut. Ben gidipte oyun 5 saniye erken açılsın diye SSD'ye 1500 TL veremem. Benim diskten beklentim HDD'den hızlı olması ve ertesi gün bozulmaması.

Genel olarak konuya yanlış göz ile bakıyorsunuz. Ben şansıma güvenenlerdenim, alıp deneyeceğim. Teşekkürler. Umduğum gibi olmazsa da HDD'yi elimden düşürüp bozduğumu düşünürüm dert etmem.

Başlığa kocam oyun amaçlı yazmışım adam gelmiş 240 GB SSD al diyor. Böyle konuyu okumadan anlamadan ezbere cevap yazanların ağzına odunla vurasım geliyor ama neyse.

Aynen. Her an bozulabileceği için sadece internetten kolaylıkla indirilen oyunlar olacak içerisinde.

Bu fikirde güzel. TR piyasasından gerekli testler yapılarak 2.el bir SSD alınabilir.

Oyunu açarken yavaşlık yapar mı? Kopyalama ile işimiz yok.

@55superx hocam bir de rica etsem HDD sentinal ile 1 yılda ne kadar veri yazılmış ve tahmini ne kadar ömrü kalmış paylaşır mısın?

Hayırdır? Kimsin de milletin ağzına odunla vuruyorsun? Sen önce nasıl konuşman gerektiğini öğren, haddini bil.
Berbat SSD'in le sana kötü günler dinlerim.

Hayırdır? Kimsin de milletin ağzına odunla vuruyorsun? Sen önce nasıl konuşman gerektiğini öğren, haddini bil.
Berbat SSD'in le sana kötü günler dinlerim.
Ben haddimi bilirim sen ilk önce okumasını öğren. Millete mesaj kasmak için saçma sapan cevaplar verme. Benim mükemmel SSD'm de var. Sen hiç merak etme. Biz neye ne para vereceğimizi biliriz. Öyle 1TB arayana 120 GB önermekle olmuyor bu işler.

1 seneyi aşkın ana sistemimde Reeinno adlı bir markanın 960GB SSD'sini kullanıyorum. Yaklaşık 38 TB veri yazıp 41 TB veri okumuş, 5155 saat çalışmış. Sağlık %99, hasarlı veya ölü herhangi bir hücre yok. Yazma ve okuma hızı ilk günkü gibi. İçerisindeki yongalar Intel 32L(B0KB), kontrolcü SM2258XT. DRAM bulunmamakta ve yaklaşık 420 TL'ye geldi bana. Bence kesinlikle değer. 1 haftaya kalmaz Steam diski olarak kullanacağım kendisini, NVMe almanın vakti geldi :)

Bunu yazmamın sebebi, sırf Çin'den diye o SSD alınmaz diyenlere aslında Çin markalı SSD'lerin o kadar kötü olmadığını anlatmak istemem. Bana kalırsa kesinlikle alınır. Zaten seninle yaşlanıyor SSD'ler, tonlarca para yatırmanın pek lüzumu yok, aynı şey RAM'ler için de geçerli.

Ben haddimi bilirim sen ilk önce okumasını öğren. Millete mesaj kasmak için saçma sapan cevaplar verme. Benim mükemmel SSD'm de var. Sen hiç merak etme. Biz neye ne para vereceğimizi biliriz. Öyle 1TB arayana 120 GB önermekle olmuyor bu işler.

Mesele model. Paran varsa 480GB modelini alırsın. Cidden yazık ya.

Geri
Yukarı