Oyun çözünürlüğü ile masaüstü çözünürlüğü ilişkili mi?

İşletim sistemi
Windows 10

socrat

Kilopat
Merhaba arkadaşlar.

2K 144 Hz monitörümü MSI Radeon RX 5600XT MX ekran kartı ile kullanıyorum. Oyun oynarken (Forza Horizon 4) oyun ayarlarından çözünürlüğü 1920x1080 olarak ayarladığımda PC çözünürlüğünü de bu şekilde değiştirmem gerekiyor mu? Ya da monitörümün en yüksek çözünürlüğü ile bu oyunu en yüksek çözünürlükte oynayabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.

2K 144 Hz monitörümü MSI Radeon RX 5600XT MX ekran kartı ile kullanıyorum. Oyun oynarken (Forza Horizon 4) oyun ayarlarından çözünürlüğü 1920x1080 olarak ayarladığımda PC çözünürlüğünü de bu şekilde değiştirmem gerekiyor mu? Ya da monitörümün en yüksek çözünürlüğü ile bu oyunu en yüksek çözünürlükte oynayabilir miyim?

Merhaba, değiştirmeniz gerekmiyor oyundan çıkınca masaüstü çözünürülüğünüz geri gelir.

Masaüstü çözünürlüğü ile oyun çözünürlüüğü arasında benim bildiğim bir fark yok. Eğer birbirlerinden farklı olurlarsa Alt+Tab işlemi gibi işlemlerde 1-2 saniyelik bir gecikme olur sadece.

Sizde tam olarak nasıldır bilmiyorum ama ben CS:GO gibi oyunları 4:3 olarak oynuyorum, bilgisayarın kendi çözünürlüğünüde 4:3'e otomatik alıyor. Sanırım pencereli modunda alman gerek, onun dışında sorun olmaz.

Monitör çözünürlük ayarlarımı 2560x1440 120Hz olarak kullanıyorum. Oyunu da kendi içinde bu çözünürlüğe ayarlayıp oynamam ile veya 1920x1080'e ayarlayıp oynamam ile artan, azalan ya da değişen parametreler neler oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı