Oyun depolama için HDD mi, M.2 SSD mi?

P R O F O U N D

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Lillehammer
Daha fazla  
Arkadaşlar, sistemimde 1 TB M.2 SSD bulunmaktadır. Kapasitesi çok yetersiz geliyor.
Bu nedenle oyun depolaması olarak kullanabileceğim M.2 SSD veya harici HDD almayı düşünüyorum.

Anakartımın 2 M.2 slotu da PCI-E Gen4 desteklemesi sebebiyle bunu düşündüm:
Fiyatının 2400 TL'ye düşmesini bekliyorum ancak daha ucuza TLC mimarili ve 2 TB kapasiteli M.2 SSD önerileriniz varsa bekliyorum.

Oyunları akıcı oynayabilmek için harici HDD yeterliyse bunu da alabilirim:

Arkadaşlar, sistemimde 1 TB M.2 SSD bulunmaktadır. Kapasitesi çok yetersiz geliyor.
Bu nedenle oyun depolaması olarak kullanabileceğim M.2 SSD veya harici HDD almayı düşünüyorum.

Anakartımın 2 M.2 slotu da PCI-e gen4 desteklemesi sebebiyle bunu düşündüm:
Fiyatının 2400 TL'ye düşmesini bekliyorum ancak daha ucuza TLC mimarili ve 2 TB kapasiteli M.2 SSD önerileriniz varsa bekliyorum.

Harici yerine 4 TB'lık disklerde mevcut attigini, linkten daha ucuz eğer ki masaüstü kullaniyorsaniz tam size göre.

Anakartımın 2 M.2 slotu da PCI-e gen4 desteklemesi sebebiyle bunu düşündüm:

Dostum yanlış anlama beni ama 2 TB HDD için sırf ışıklı diye gereksiz ya o kadar parana yazık.

Hocam 1 TB SSD neyinize yetmiyor bilmiyorum ama SSD tartışmasız HDD'yi tokatlayan bir teknoloji. Ama istersen oyunları HDD'ye atar hızlı açılmasını istediğin şeyleri de HDD'ye atarsın.

Oyunların akıcı oynanması veya FPS değeri açısından disk türü pek önemli değil. Ancak oyuna giriş aşamasında HDD çok bekletir. Ayrıca ara yüklemelerin sık sık yapıldığı (bilhassa açık dünya) oyunlarda takılmaya sebep olur.

Günümüz oyunları için HDD yetersizdir. Hele ki taşınabilir olanları hiç iyi performans vermez. Hafif olan oyunları HDD'ye atıp ağır oyunları SSD'de tutmak da bir çözümdür. Ancak ileri dönük olması açısından oyun kurulumu için alınacak diskin SSD olması taraftarıyım.

HDD ile herhangi bir SSD arasında çok büyük fark olsa da SSD türleri kendi içerisinde oyun oynama açısından çok fazla fark oluşturmuyor. Bazı oyunlarda NVMe ve SATA arasında yükleme ekranın süresi olarak az da olsa fark var ama çok büyük değil. Bu fark PCIe gen3/gen4 arasında daha da az oluyor. Demek istediğim sistemde boş SATA portu varsa SATA SSD de tercih edilebilir.

Öte yandan, sadece oyun kurulumu veya veri yedeği alınacaksa TLC yongalı model olması da şart değil. Üzerine işletim sistemi kurulmayacaksa, render işlemleri veya sürekli veri yazmayı gerektiren başka bir iş için kullanılmayacaksa QLC bile olabilir. Çünkü bu durumda veri yazım sıklığı ciddi anlamda düşer. Oyunlar da sürekli ve yüksek boyutlu güncelleme almazsa veri yazım yoğunluğu epey az olacaktır. Bu yüzden QLC yongalı SSD çabuk ölür diye korkmayın. Ancak fiyat farkı çok değilse TLC almak daha mantıklı tabi ki.

Son düzenleme:
Dostum yanlış anlama beni ama 2 TB HDD için sırf ışıklı diye gereksiz ya o kadar parana yazık.
Sence ışıklı diye bir şey alan kullanıcıya mı benziyorum. O halde bu cümleyi nasıl kurabiliyorum?
Anakartımın 2 M.2 slotu da PCI-E Gen4 desteklemesi sebebiyle bunu düşündüm:
O tarz kullanıcılar şu cümleyi kurabilir mi acaba? Kursalar bile RGB'li M.2 SSD'lere bakarlar.
Benim hakkımda bir şey bilmeden nasıl bu yargıya varıyorsunuz anlamıyourm.

Seagate Barracuda 1 TB kullandım önceden çok da memnun kaldım. Seagate'in de HDD konusunda en iyi markalardan biri olduğu tartışmaya kapalı.
Ayrıca, attığım HDD de piyasadaki en iyi hairici disklerden. 3.2 USB var ve 15 dakikada 105 GB transfer yapabiliyor. Bir HDD'den ne beklersiniz daha bilmiyorum açıkcası.
Harici yerine 4 TB'lık disklerde mevcut attigini, linkten daha ucuz eğer ki masaüstü kullaniyorsaniz tam size göre.
Dahili düşünmüyorum. Teşekkürler.
Hocam 1 TB SSD neyinize yetmiyor bilmiyorum
Günümüzde bir oyun ortalama 50-60 GB. Forza Horizon 5, GTA 5, RDR2 ve Detroit Human yükledim 400'ü gitti zaten. 4 oyunda 1 TB kapasitenin neredeyse yarısı gidiyor siz düşünün.
SSD tartışmasız HDD'yi tokatlayan bir teknoloji.
Ve bunu herkes biliyor zaten. Ancak benim sormak istediğim şey başkaydı. "İşletim sistemi zaten M.2 SSD üzerine kurulu iken 2.diskin HDD veya M.2 SSD olması farkeder mi?" diye sormuştum özetlemek gerekirse ancak cevabımı aldım. Teşekkür ederim.
Hocam eğer maddi sıkıntınız yoksa elbette tartışmasız m2 ssd. Okuma yazma hızı sayesinde açılış, harita yükleme hızı, alt + tab geçişleri... Kat kat daha akıcı olur.
Oyunların akıcı oynanması veya FPS değeri açısından disk türü pek önemli değil. Ancak oyuna giriş aşamasında HDD çok bekletir. Ayrıca ara yüklemelerin sık sık yapıldığı (bilhassa açık dünya) oyunlarda takılmaya sebep olur.

Günümüz oyunları için HDD yetersizdir. Hele ki taşınabilir olanları hiç iyi performans vermez. Hafif olan oyunları HDD'ye atıp ağır oyunları SSD'de tutmak da bir çözümdür. Ancak ileri dönük olması açısından oyun kurulumu için alınacak diskin SSD olması taraftarıyım.
Tabiki M2 sorman bile hata.
Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Attığım linkteki üründen daha ucuza TLC mimarili ve 2 TB kapasiteli M.2 SSD önerileriniz varsa bekliyorum.
Üzerine işletim sistemi kurulmayacaksa, render işlemleri veya sürekli veri yazmayı gerektiren başka bir iş için kullanılmayacaksa QLC bile olabilir.
Rendering yapacağım. Üsteik, almışken 500-600 daha verip kalitelisini alırım daima.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı