Çözüldü Oyun dosyalarındaki kodlara verilen ad nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AexZeM

Decapat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı 1: NVIDIA GeForce GTX 1650
Ekran Kartı 2: Intel(R) UHD Graphics
İşlemci: Intel® Core™ i5-10200H
Ram: 16GB (8+8)
Depolama: 750GB (250+500)
Meslek
Öğrenci
Ben ara sıra Steam'den aldığım oyun kodlarını merak edip açıyorum ama garip bir resim gibi kodlama çıkıyor. Bu kodlamanın adını bilen var mı? Biliyorsa söyleyebilir mi?
Dying Light 2 oyununun Save dosyasının kodlaması;

Dosya Ekleri

• resim_2022-07-28_183001810.png
    resim_2022-07-28_183001810.png
    179,3 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben ara sıra Steam'den aldığım oyun kodlarını merak edip açıyorum ama garip bir resim gibi kodlama çıkıyor. Bu kodlamanın adını bilen var mı? Biliyorsa söyleyebilir mi?

İnfo kodlar her geliştiricinin ve geliştirme motorunun yapısına bağlı olarak değişir. Günümüzde Hash yapısı bu içeriklerde çok kullanılıyor. Ayrıca metadatalar decoderlara görede değişir. Mesela C++ Redist kullanan dosyalar DLL çıktıları üzerinde decode çalıştırır. Bu dosyalarada erişim yoktur sadece kullanan uygulama erişim sağlar. Ya da geliştirme aşamasında iken kodları görünür. Çok fazla yapı var bunları tek tek anlatması zor olur. Eski oyunlarda daha kolay içerikler bulabilirsiniz. Mesela Blade Of Darkness oyunundaki .py uzantılı içerikleri açıp Hero'ların özelliklerini ve canavarların özelliklerini editleyebiliyorsunuz.
Başka bir programlama dilini metin tabanlı açmaya çalıştığın için bu şekilde görüyorsun. Bu gördüğün kodlama dili değil. Başka bir dili çözümleyemediği için anlamsız karakterler gösteriyor.

Başka bir programlama dilini metin tabanlı açmaya çalıştığın için bu şekilde görüyorsun. Bu gördüğün kodlama dili değil. Başka bir dili çözümleyemediği için anlamsız karakterler gösteriyor.
O zaman benim bunu hangi dosya türü ile açmam gerekir?

Derlenmiş yazılım dosyaları böyle gözükür. Tersine mühendislik ile dosyayı ilk haline çevirip kodları inceleyebilirsin.

İnfo kodlar her geliştiricinin ve geliştirme motorunun yapısına bağlı olarak değişir. Günümüzde Hash yapısı bu içeriklerde çok kullanılıyor. Ayrıca metadatalar decoderlara görede değişir. Mesela C++ Redist kullanan dosyalar DLL çıktıları üzerinde decode çalıştırır. Bu dosyalarada erişim yoktur sadece kullanan uygulama erişim sağlar. Ya da geliştirme aşamasında iken kodları görünür. Çok fazla yapı var bunları tek tek anlatması zor olur. Eski oyunlarda daha kolay içerikler bulabilirsiniz. Mesela Blade Of Darkness oyunundaki .py uzantılı içerikleri açıp Hero'ların özelliklerini ve canavarların özelliklerini editleyebiliyorsunuz.

Çözüm
O zaman benim bunu hangi dosya türü ile açmam gerekir?

".Bak" uzantısı olduğu için stack oluşturulmuştur. ".sav" dosyasını bulmanız gerek ve tersine mühendislik yöntemini bulup çözümlemeniz gerekiyor. ".bak" uzantıları genelde yedekleme için kullanılır. Buradan çözmesi zor iş.

Yeni konular

Geri
Yukarı