Oyun Dünyasında SJW Kültürüne Yönelik Eleştiri

SJW (Social Justice Warriors) kültürü her alanda etkili olduğu gibi oyun dünyasında da etkisini göstermekte. Naçizane ben de bu yazımda SJW kültürünü oyun bazında eleştireceğim. Öncelikle ben hiçbir oyunda Afrika veya Asya kökenli karakter olmasın demiyorum. Oyunlarda kadın veya LGBT'li karakterlerin olması da normal ona da eyvallah ama bilmelisiniz ki her oyuna zorla Afrika'lı, Asyalı, kadın veya LGBT'li karakterler yerleştirme isteği birçok serinin tabiri caizse içine s. Çıyor.

Ben ırkçı biri asla değilim oyunlarda tabii ki Asyalı veya Afrika'lı karakterler olsun ama her oyunda olacak diye bir kural yok ve zorla oldurmaya çalışılması gerçekten çok saçma bana göre. Beni ırkçı ilan edeceksiniz belki ama örneğin oyun dünyasından ayrı olarak dizilerden örnek vermek gerekirse Yüzüklerin Efendisi serisine ait bir dizide siyahi bir elfin olmasını "hadi mitolojiyi geçtim" ama serinin özüne aykırı olduğunu düşünmekteyim. Çok istiyorsanız siyahi bir elf o zaman başka bir seri yazın biz de bir şey demeyelim yani bunu Yüzüklerin Efendisi serisi değil de kendi özgün seriniz altında uygulayın mesela. Belki o seriyi ben de beğenebilirim.

Cinsiyet konusuna gelince tabii ki oyunlarda kadın karakterler veya kahramanlar olacak ona bir lafım yok ama her kahramanın kadın versiyonunun çıkması veya her oyunda kadın kahramanın olmasını ya da her oyunda oldurmaya çalışılmasını gerçekten saçma buluyorum. Mesela yukarıda bahsettiğim üzere CoD (Call of Duty) gibi bir serinin maskülen havasını koruyan eski oyunlarından farklı bir şekilde kadın karakterlerin dahil olduğu bir seriye dönüşmesi veya İtalyan mafyasının konu alındığı Mafia gibi ciddi konulu bir serinin hem bir anda Afrika kökenli çetelere odaklanması hem de seride daha önce görülmemiş bir şekilde Roxy gibi mafya dünyasının içine girmiş kadın karakterlerin olması beni açıkçası seriden soğuttu. CoD üzerinden düşünecek olursak neyse ki Infinity Ward, CoD MW (Modern Warfare) serisine reboot çekerek orijinal MW serisine dokunmayıp farklı bir MW serisi ortaya çıkartmayı düşündü. Ancak Treyarch'ın Black Ops 3'ü çıkartması kusura bakmayın ama güzelim Black Ops hikayesini p. Ç etti bence. Zaten kadın protagonist olayı ilk olarak Spark Unlimited firması tarafından CoD Finest Hour'da denenmiş ama tutmamış. Bu duruma şaşırdınız mı? Şimdi beni hem ırkçı hem de cinsiyetçi ilan etmeden önce tersten bir düşünelim mesela Tomb Raider serisine Lara Croft gibi bir kadın karakter yerine bir erkek (Indiana Jones veya Uncharted serileri dururken) veya travesti protagonist geldiğini ya da Marvel tarafından Black Widow'un erkek versiyonunun çıkarıldığını. İşte o zaman çoğu kişi beni burada anlamalı diye düşünüyorum çünkü bunların olması gerçekten iğrenç olurdu bence. Cinsiyeti de geçtim mesela Hitman serisine, serinin en başından beri bulunan ve kel kafasında barkod olan Ajan 47 yerine erkek bile olsa başka bir protagonist geldiğini düşünün. Sizce o zaman serinin eski tadı kalır mı sizce? Benim şahsi görüşüm herhangi bir firma Hitman'den ayrı bir seri olarak başka bir karakterle (ister kadın olsun, ister siyahi olsun) aynı tarz gizlilik ve suikast temalı çok güzel oyunlar çıkarabilirler ama Hitman serisine ait bir oyun çıkarmaları doğru olmaz çünkü Ajan 47 olmadan Hitman serisi olmaz. Protagonisti kadın olan oyunlardan örnek vereceksek aynı durum daha önce belirttiğim gibi Lara Croft'sız Tomb Raider veya örneğin Faith'siz Mirror's Edge olmayacağı konusunda da geçerli.

Benim demek istediğim bazı oyunlar ya da seriler vardır fazla maskülen havasının olduğunu düşünerek kadın veya LGBT'li karakter koyarsanız bütün anlamını yitirir. Çünkü belki de oyunun veya serinin asıl anlamı o maskülen havasındadır. Hitman ve Tomb Raider örneklerinde olduğu gibi bu durum sadece maskülenlikle de sınırlı değil. Ben demiyorum ki hiçbir oyunda kadın kahraman olmasın ya da hiçbir oyuna kadın kahraman eklenmesin. Örneğin Assassin's Creed serisinde Aveline, Evie veya Kassandra gibi protagonistlerin olmasının seriye ayrı bir güzellik kattığını düşünüyorum ki AC aynı zamanda hem esinlenilerek yapıldığı Prince of Persia serisini bozmamasıyla da çok güzel bir örnek teşkil etmekte bence. Mesela GTA (Grand Theft Auto) serisinde protagonist olmasa da Catalina veya Elizabeta Torres gibi kadınların olmasının güzel olduğunu ya da Bernie ve Tony gibi eş cinsel karakterlerin olmasının seriye çeşitlilik getirdiğini düşünmekteyim. Hatta başlarda çok onay vermesem de GTA VI'da kadın protagonist olmasının GTA serisine ayrı bir çeşitlilik getireceğini düşünmekteyim. Mesela Saints Row'un son çıkan oyununda da varsayılan karakterinin siyahi bir kadın olması veya yine AC Valhalla'da varsayılan Eivor'un kadın olması, Far Cry 6 ana karakteri Dani Rojas'ın da varsayılan cinsiyetinin kadın olması güzeldi bence. Üstelik yine Ubisoft'un, Far Cry serisinin hikayelerini (5 ve New Dawn hariç) birbirinden bağımsız yapması da ayrı güzel. Ya da S.T.A.L.K.E.R.. Serisinin çok güzel bir seri olmasına rağmen kadın karakter bulundurmaması da garip tabii ki (ancak umarım S.T.A.L.K.E.R.. 2'de oyuna kadın karakter koyacağız derken serinin a. Na koymazlar)

Velhasıl ben şahsen hiçbir oyunda Afrika'lı, Asyalı, kadın ya da LGBT'li karakter olmasın demiyorum ama SJW kültürünün bunu her seride istemesini, gerçekçi olsun veya olmasın, çölde geçse bile her hikayeye kutup ayısı eklenmesi gibi saçma buluyorum çünkü bunu kaldırabilecek seriler var kaldıramayacak seriler var...

Okuduğunuz için teşekkür eder, bir ayıbım varsa özür dilerim 😊

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı