Oyun İçi Harcanan Paralar TBMM'nin Gündeminde!

Oyun içi ödemelerde şans veya kıl payı gibi kumar benzeri, şans oyunu konularını ele alan TBMM, bağımlılığı arttırmak ve kumara bağımlılığını tetiklemekten oyun içi ödemelerin tamamen kaldırılması konusunu gündeme aldı. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, sunumda yaptığı açıklamada belli örnekler göstermiştir. İngiliz vatandaşı ve gamer olarak bilinen ve 2018 yılı Aralık ayında 1 günde toplamda yaklaşık 4000 sterlin(2018 yılındaki karşılığı 32.000 TL) ödeme yapan Jamie Bateson' un bağımlılığını anlattı. Ailesinin kendisine fazla zaman ayırmadığını ve bu nedenle bağımlılığının arttığını dile getiren Öztürk, İngiliz hükümetinin sponsorların ve buna bağlı mali girdi sağlayan kurumların konuya ciddiyetle bakması Avrupa'nın büyüklüğüne yakışır bir yaklaşım şeklinde yorumladı. TBMM'nin 1 Ekim'den önce açılması beklenmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şöyle düşünün. Bu eşyaları online ortamda satın alırken dolar karşılığında TL vererek satın alıyoruz. Çünkü onların para birimi dolar. Yani bu da bir nevi ithalat sayılabilir. Ama şöyle birşey var elle tutulur birşeyi ithal ettiğimiz zaman (sanal olmayan) o bir şekilde imalata girip sayesinde üretim sağlanabiliyor. Ama bu skinler, item falan filan döner sermayeye hiç katkısı olmayan şeyler. Habire dolar alıyormuşuz gibi düşünün. Dışarıya habire para akıyor. Ama karşılığında hiçbir şey yok.
Bu dediğimden hükümet yanlısı olduğumu çıkarmayın sakın. Azıcık iktisatçı gibi düşünseniz bunlar çok kolay anlaşılabilir şeyler.

Oyun içi ödemelerde şans veya kıl payı gibi kumar benzeri, şans oyunu konularını ele alan TBMM, bağımlılığı arttırmak ve kumara bağımlılığını tetiklemekten oyun içi ödemelerin tamamen kaldırılması konusunu gündeme aldı.

Gerçekten işi düzgünce ele alıp konunun uzmanlarıyla oturup adam akıllı bir şeyler yapma niyetinde iseler ben olumlu karşılarım. Oyun içinde çocukları kumara alıştırmaya yönelik şeyler varsa buna ben de karşı olurum. Youtube da biliyoruz ki bu tarz oyun içi malzemeleri kumar şeklinde oynatarak edinmeye çalışanların videoları mevcut.

Yasaklamayın serbest bırakın kullanımı azalar demekte mantıklı gelmiyor bana. Yeter ki niyetin ortada bir sorun varsa onu çözmeye yönelik olup, konunun çözümü için işin ehli kişilerle gereken analizleri yaparak bir noktaya varılması sağlansın.

Tamamen kaldıralım diyerek insanların eğlencesine olabilecek bazı "normal" durumlarında arada engellenmesiyle kullanıcıların zararına olabilecek durumlara tamamen karşıyım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı