Oyun için ses kartı tavsiyesi

Ses kartı gereksiz diyen bence yanılır. Ya böyle bir beklentisi yoktur, ya da kulağı yoktur :) Şimdi sona doğru bazı arkadaşlar daha güzel açıklayıp yazmışlar bu konuyu. Normalde oturup ses çıkışı çok yüksek olmayan, adam gibi bir kaynak istemeyen bir hoparlör takımı ile kullanacaksanız sıkıntı yok. Ama daha güçlü çıkışlar için ses kartının da iyi olması gerekli. Ya da standart yongalarla "sürülemeyecek" çok iyi kulaklıklar için ses kartı hala şart.

Ben de geçen sene SB AE-5 almıştım, anakartın ses yongası da iyi olmasına rağmen, sesler çok fark etti. Logitech THX sistem var, besle allah besle :) Ayrıca SB yazılımı ile her türlü ekolayzır ayarını yapıyor, efektleri açıp kapatıyorsunuz. Anakart üzerinde gelenler (çoğunlukla Realtek) de bunları kısmen de olsa yapıyor ancak ince ayar yok.

Bunları arayanlar için anakart ses kartları yetmiyor. Aramıyorsanız zaten sorun yok, almaya gerek yok, basın geçin. Ama gereksiz diye genellemek veya anakart üzerindekiler daha iyi demek yanılgı olur. Ses kartına da haksızlık olur :)

Bunun haricinde, iyi ses yongaları da genelde "iyi" anakartların üzerinde oluyor. Örneğin atıyorum Asus Dominator Hero III bilmemne anakart alıp dünya para verdiğinizde, onun da üzerinde Realtek değil SoundBlaster çipi geliyor ;)

Ses kartı gereksiz diyen bence yanılır. Ya böyle bir beklentisi yoktur, ya da kulağı yoktur :) şimdi sona doğru bazı arkadaşlar daha güzel açıklayıp yazmışlar bu konuyu. Normalde oturup ses çıkışı çok yüksek olmayan, adam gibi bir kaynak istemeyen bir hoparlör takımı ile kullanacaksanız sıkıntı yok. Ama daha güçlü çıkışlar için ses kartının da iyi olması gerekli. Ya da standart yongalarla "sürülemeyecek" çok iyi kulaklıklar için ses kartı hala şart.

Ben de geçen sene sb AE-5 almıştım, anakartın ses yongası da iyi olmasına rağmen, sesler çok fark etti. Logitech THX sistem var, besle Allah besle :) ayrıca sb yazılımı ile her türlü ekolayzır ayarını yapıyor, efektleri açıp kapatıyorsunuz. Anakart üzerinde gelenler (çoğunlukla Realtek) de bunları kısmen de olsa yapıyor ancak ince ayar yok.

Bunları arayanlar için anakart ses kartları yetmiyor. Aramıyorsanız zaten sorun yok, almaya gerek yok, basın geçin. Ama gereksiz diye genellemek veya anakart üzerindekiler daha iyi demek yanılgı olur. Ses kartına da haksızlık olur :)

Bunun haricinde, iyi ses yongaları da genelde "iyi" anakartların üzerinde oluyor. Örneğin atıyorum ASUS dominator Hero III bilmemne anakart alıp dünya para verdiğinizde, onun da üzerinde Realtek değil Sound Blaster çipi geliyor ;)

Aynen ağzı olan konuşuyor :)

Ses kartı gereksiz diyen bence yanılır. Ya böyle bir beklentisi yoktur, ya da kulağı yoktur :) Şimdi sona doğru bazı arkadaşlar daha güzel açıklayıp yazmışlar bu konuyu. Normalde oturup ses çıkışı çok yüksek olmayan, adam gibi bir kaynak istemeyen bir hoparlör takımı ile kullanacaksanız sıkıntı yok. Ama daha güçlü çıkışlar için ses kartının da iyi olması gerekli. Ya da standart yongalarla "sürülemeyecek" çok iyi kulaklıklar için ses kartı hala şart.

Ben de geçen sene SB AE-5 almıştım, anakartın ses yongası da iyi olmasına rağmen, sesler çok fark etti. Logitech THX sistem var, besle Allah besle :) Ayrıca SB yazılımı ile her türlü ekolayzır ayarını yapıyor, efektleri açıp kapatıyorsunuz. Anakart üzerinde gelenler (çoğunlukla Realtek) de bunları kısmen de olsa yapıyor ancak ince ayar yok.

Bunun haricinde, iyi ses yongaları da genelde "iyi" anakartların üzerinde oluyor. Örneğin atıyorum ASUS Dominator Hero III bilmemne anakart alıp dünya para verdiğinizde, onun da üzerinde Realtek değil Sound Blaster çipi geliyor ;)
yapılan açıklamalarda oyun için gereksiz söyledik, müzik içinse orası ayrı bir konu, oyun için yüksek empadanslı bir kulaklık almaya kalksan bulamazsın, sizin dediğinize bakarsak bu arkadaş hem ses kartı alsın bir de yanına o ses kartının hakkını verecek kulaklık alacak olsa cebinden minimum 500$ gibi bir fiyat çıkacak, buradaki söylenmek istenen şey oyun pazarı üzerinden satılan ses kartı gereksizdir amaç üzerinde müzik yok ise, önemli olan ses kartı değil sen burada adama ses kartı öneripte IEM diye tabir edilen kulaklık ile o kartı kullanması komik olacaktır, ayrıca müzik için bile alınacak olsa artık eskisi gibi ses kartı olayı kalmadı DAC alıp yoluna bakar(müzik için bu işin fiyat konusunda sınırı yok)ayrıca ASUS'un biraz orta segment anakartını aldığın zaman adamakıllı ses chipseti geliyor yanında, sen gidip de giriş seviyesi anakart alırsan sadece chipseti olur içinde, verdiğiniz önerilere önce kullanıcının elindeki malzemeye bakıp konuşun adam IEM ile ses kartını ne yapsın o kulaklığın kapasitesi belli, ayrıca bunları yazanların çoğundada eminim ki oyun kulaklıkları var o kulaklıklar ile kaliteli ses buldum sana tipler, istediğin kadar efekt yap o kulaklığa, eşeğe altından semer taksanda eşektir misali:)

Son düzenleme:
Hyperx Orbit vardı bende. Ses kartı bende çok araştırdım fakat en son gereksiz olduğunu anlayınca normal olarak kullandım kulaklığı. Eski forumlarda bununla ilgili çok konularım var. Sonuç olarak oyun için yaptığım çoğu gereksiz masraf olarak çıktı karşıma. Tabi merakımı gidermiş oldum. Eğer merak çoksa sizde de her şeyi deneyin.

Ses kartı al almasına ama o kulaklığa alma.

Elinde sağlam kulaklıklardan biri olsa derim tamam al ama bu kulaklığa gereksiz. Ki zaten um-2 iyi bir şekilde süzgeçten geçiriyor onu değiştirmekte saçma. Elindeki ses kartı hiç yoktan çok daha iyi yani.

Hiç uğraşma git düzgün bir kulaklık al kendine ses kartına vereceğine paraya ve onu kullan.

Ses kartı al diyenler galiba Hi-Fi sistem kullanıyor 10k dolarlık :D

Ses kartı kullanmak için aşırı üst düzey bir kulaklık kullanmaya gerek yok. Gerek yok, gerek yok.

Eğer ben ses deneyimimi geliştirmek, daha iyi ve stabil ses almak istersen ses kartı kullanırım bitti.

Sizin elinde olan X79 ve X99 kartları üst düzey kartlar ve ASUS üst düzey kartlarına en baba ses sürücülerini koymaktan çekinmiyor. Örnek olarak X99 anakartınızın yanında adamlar supremefx Hi-Fi ses kartı veriyor neden veriyorlar ne gerek var anakart üzerindeki yetemiyor muydu da böyle bir ses kartı koymuşlar. ASUS herkesin 10k dolarlık Hi-Fi sistemi var diye mi vermiş bu ses kartını alıcılarına. Sizin mantığınızı kullanırsak böyle oluyor.

Konu sahibinin ses kartı iyi bir ses kartı ve yeni almasına gerek yok ancak ses kartı istiyorum diyorsa da durduracak halimiz de yok. Ona vereceği parayla adamakıllı bir kulaklık alıp kullanması daha faydalı.

Son düzenleme:
Ses kartı kullanmak için aşırı üst düzey bir kulaklık kullanmaya gerek yok. Gerek yok, gerek yok.

Eğer ben ses deneyimimi geliştirmek, daha iyi ve stabil ses almak istersen ses kartı kullanırım bitti.

Sizin elinde olan X79 ve X99 kartları üst düzey kartlar ve ASUS üst düzey kartlarına en baba ses sürücülerini koymaktan çekinmiyor. Örnek olarak X99 anakartınızın yanında adamlar supremefx Hi-Fi ses kartı veriyor neden veriyorlar ne gerek var anakart üzerindeki yetemiyor muydu da böyle bir ses kartı koymuşlar. ASUS herkesin 10k dolarlık Hi-Fi sistemi var diye mi vermiş bu ses kartını alıcılarına. Sizin mantığınızı kullanırsak böyle oluyor.

Konu sahibinin ses kartı iyi bir ses kartı ve yeni almasına gerek yok ancak ses kartı istiyorum diyorsa da durduracak halimiz de yok. Ona vereceği parayla adamakıllı bir kulaklık alıp kullanması daha faydalı.
Aynen katılıyorum.

Yani polemiğe girmeyeyim girmeyeyim insan gibi açıklama yapmaya çalışayım diyorum ama enteresan yaklaşımlar oluyor.

İnsanlar kendi düşünce ve fikirlerini veya bilgilerini genellemeyi çok seviyor. Evet böyle düşünülebilir, ama her zaman doğru olmayabilir.

Ben de MSI B550 Carbon Wifi kullanıyorum ancak SB AE-5 aldım. Evet biraz pahalıya aldım, almasa mıydım, çok mu gereksiz diye ben de çok düşündüm ama taktığım gibi ses değişti. Onun yazılımı ile yapabildiğim EQ ayarlarını kartın üzerindeki dandik (pardon, gayet yeterli) Realtek yongası ile yapamıyordum, en çok hoşuma giden de o oldu. Ki eskisiyle yapabilsem bile seslerin değişimi daha netti.

Bazı oyunlarda ses kasan bir sürü insan var ve o sesi bile net almak istiyor. Ses kartındaki bir EQ ayarıyla bile bazı sesler belirgin hale gelebiliyor. Evet bu anlamda illa çok manyak ses sistemleri çok süper kulaklıklar da olması gerekmiyor.

Şahsen bu değişimi fark edebiliyorum, fark etmiyorsanız evet gereksiz dedik zaten. Standart yongalarla mutlu mesut yaşarsınız. Odyofil falan da olmaya gerek yok. Az kulağı olan fark ediyor. Net... Herkes odyofil diye küçümseyici tavırlar da işi daha da komikleştiriyor, onu da belirteyim.

Geri
Yukarı