Oyun için Windows 10 sürüm önerisi

231981

Kilopat
Makaleler
1
Dostlar selam. Düne kadar Windows 10 21H2 Pro kullanıyordum 6-7 aydır format atmadığım için sistem kendine gelsin tertemiz olsun diye bir de bu sürüm de sürekli kendi kendine güncelleme yaptığı için sistem iyice şişti gelen güncellemeler de yavaşlatınca bahane oldu ve format atayım dedim. Buradan 1903 Home cumulative Update eklenmiş sürümü indirdim. Sıfırdan kurulum yaptım. Buraya kadar sorun yok. Gerekli sürücüleri de kurdum. Genel sistem performansında bir sorun yok. Fakat oyunlar da performans bayağı düşmüş durum da. Mesela 21H2 sürümün de medium ayarda 50 FPS aldığım bir oyunu şu anki kurulu olan 1903 sürümün de test ediyorum Medium'u bırakın Low ayarda bile neredeyse 40 FPS'yi zor veriyor. Bu konu da size sormak istedim. Hangi Windows sürümünü önerirsiniz? Oyun için önerilere açığım. 2 gündür canımı sıktı bu durum. Oyunlarım orijinal Steam üzerinden alıp onuyorum. En çok bu FPS sıkıntısını Forza Horizon 4'te yaşadım oynanmıyor neredeyse. Önceden böyle değildi medium da akıyordu.

Son sürüm en iyisi dün W11 denedim yine animasyon yavaşlıkları hataları, Microsoft Edge ağır çalışması, menülerin tepki süreleri bile stabil değil. Destekleyen sistem üstelik. Direk geri 10 son sürüm 21h2'ye döndüm sistem cennete geldim dedi. Yağ gibi akıyor. Akıcı hızlı.

Son sürüm yükleyin derim.

Son sürüm en iyisi dün W11 denedim yine animasyon yavaşlıkları hataları, Microsoft Edge ağır çalışması, menülerin tepki süreleri bile stabil değil. Destekleyen sistem üstelik. Direk geri 10 son sürüm 21h2'ye döndüm sistem cennete geldim dedi. Yağ gibi akıyor. Akıcı hızlı.

Zaten ondan dönmüştüm ama bilemedim. Update yapmadan kullansam daha stabil çalışacak sanırım. Çünkü ben ne kadar kapatsam da ileri tarihe kadar engellesem de mutlaka kafasına göre indirip ne varsa kurmuş sisteme. Linkini verdiğim siteden 21H2 cumulative Update indirip tamamen Update'yi kapatsam stabil çalışır herhalde?

Sistem özelliklerinizi yazar mısınız ona göre sürüm önerisi yapabilirim/yapabiliriz.

Tabii ki de pardon.

işlemci: AMD FX-8300 3.3 GHz anakart: Gigabyte 990XA-UD3 rev3.0 ekran kartı: ASUS R9 270X 2 GB GDDR5 256bit RAM: G.Skill Ripjaws X 8 GB Dual kit DDR3 1600 MHz PSU: Cougar cmx 700W +80 kasa: Zalman Z11 Plus HF1 soğutucu: Zalman cnps10X optima SSD: Kingston V300 60GB SSD HDD: Seagate barrauda 500GB SATA III harici HDD: Western Digital 1TB USB 3.0 monitör: ASUS VS239hv 23" DVI HDMI VGA OS: Windows 10 Pro X64 21H2 19044.1766 kulaklık: Bloody G528C 7.1 RGB mouse pad: Bloody B-071 offense Armor.

Dostlar selam. Düne kadar Windows 10 21H2 Pro kullanıyordum 6-7 aydır format atmadığım için sistem kendine gelsin tertemiz olsun diye bir de bu sürüm de sürekli kendi kendine güncelleme yaptığı için sistem iyice şişti gelen güncellemeler de yavaşlatınca bahane oldu ve format atayım dedim. Buradan 1903 Home cumulative Update eklenmiş sürümü indirdim. Sıfırdan kurulum yaptım. Buraya kadar sorun yok. Gerekli sürücüleri de kurdum. Genel sistem performansında bir sorun yok. Fakat oyunlar da performans bayağı düşmüş durum da. Mesela 21H2 sürümün de medium ayarda 50 FPS aldığım bir oyunu şu anki kurulu olan 1903 sürümün de test ediyorum Medium'u bırakın Low ayarda bile neredeyse 40 FPS'yi zor veriyor. Bu konu da size sormak istedim. Hangi Windows sürümünü önerirsiniz? Oyun için önerilere açığım. 2 gündür canımı sıktı bu durum. Oyunlarım orijinal Steam üzerinden alıp onuyorum. En çok bu FPS sıkıntısını Forza Horizon 4'te yaşadım oynanmıyor neredeyse. Önceden böyle değildi medium da akıyordu.
Şimdi dostum, eğer performans senin için öndeyse Windows 7 kur. Eğer Windows 7 kadar olmasa da (seninkinde tam performans verir) ve güvenlik istiyorsan 8.1 seç. Güncellik ve güvenlik ama aynı zamanda performans istiyorsan ki bu performans dediğim 7 ve 8.1 kadar olmayacak. Windows 10 SL kur.

Bence Windows eğer daha rahat çalışsın istiyorsanız Windows 8.1 Home, yok güncellikten geri kalmayayım takılmalar biraz olsun ama daha güvenli diyorsanız Windows 10 LTSC 2019(Microsoft Edge yok) veya 2021 öneririm. Windows 11 bu sisteme biraz ağır kaçabilir. (benim görüşüm) Normal Windows sürümleri eski sistemler için biraz ağır kaçıyor ama LTSC sürümleri Mağaza ve belli hizmetler olmadığı için sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

İşlemcin ne? Milattan önce sistemlerde sorun oluyor da. Mesela FX6300 ile çatır çatır uçuyordu sistem şimdi 12100F var bunu anlatmama gerek yok.

Zaten ondan dönmüştüm ama bilemedim. Update yapmadan kullansam daha stabil çalışacak sanırım. Çünkü ben ne kadar kapatsam da ileri tarihe kadar engellesem de mutlaka kafasına göre indirip ne varsa kurmuş sisteme. Linkini verdiğim siteden 21H2 cumulative Update indirip tamamen Update'yi kapatsam stabil çalışır herhalde?

Tabii ki de pardon.

işlemci: AMD FX-8300 3.3 GHz anakart: Gigabyte 990XA-UD3 rev3.0 ekran kartı: ASUS R9 270X 2 GB GDDR5 256bit RAM: G.Skill Ripjaws X 8 GB Dual kit DDR3 1600 MHz PSU: Cougar cmx 700W +80 kasa: Zalman Z11 Plus HF1 soğutucu: Zalman cnps10X optima SSD: Kingston V300 60GB SSD HDD: Seagate barrauda 500GB SATA III harici HDD: Western Digital 1TB USB 3.0 monitör: ASUS VS239hv 23" DVI HDMI VGA OS: Windows 10 Pro X64 21H2 19044.1766 kulaklık: Bloody G528C 7.1 RGB mouse pad: Bloody B-071 offense Armor.
Windows 10 kurup debolat yap. Ya da Windows 11 22H2 kur yine debloat yap.

İşlemcin ne? Milattan önce sistemlerde sorun oluyor da. Mesela FX6300 ile çatır çatır uçuyordu sistem şimdi 12100F var bunu anlatmama gerek yok.

Ryzen 5 5500 2x8GB 3200 MHz RAM GTX 1660 Super sistem destekliyor. Sorun başka bir şeyde ya da insanların göz farkları var artık buna inanıyorum ben akıcı olmayan şeyi ayırt ediyorum belki de bir başkası benim gördüğüm gibi görmüyor ya da dikkatli değil bilemiyorum. Az önce biri de yazmış. Animasyonlar ağır çalışıyor tepkisi yavaş.

Windows 10 kurup debolat yap. Ya da Windows 11 22H2 kur yine debloat yap.

11 değil de Windows 10 21H2 mi kurayım yani?

Bence Windows eğer daha rahat çalışsın istiyorsanız Windows 8.1 Home, yok güncellikten geri kalmayayım takılmalar biraz olsun ama daha güvenli diyorsanız Windows 10 LTSC 2019(Microsoft Edge yok) veya 2021 öneririm. Windows 11 bu sisteme biraz ağır kaçabilir. (benim görüşüm) normal Windows sürümleri eski sistemler için biraz ağır kaçıyor ama LTSC sürümleri mağaza ve belli hizmetler olmadığı için sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

Şimdi dostum, eğer performans senin için öndeyse Windows 7 kur. Eğer Windows 7 kadar olmasa da (seninkinde tam performans verir) ve güvenlik istiyorsan 8.1 seç. Güncellik ve güvenlik ama aynı zamanda performans istiyorsan ki bu performans dediğim 7 ve 8.1 kadar olmayacak. Windows 10 sl kur.

Arkadaşlar lütfen Windows 7 ve 8.1 önermeyin. Güncelleme almıyorlar ve oynadığım oyunlar Windows 10'da çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı