Oyun Motoru Yapmak için Programlama Dili Önerisi

Müzik Profili

Decapat
Yazılım işinde daha baştayım. Çok az java bilgim var ancak temel düzeyde.

Unity motoru ile oyun yazmayı denemek istiyorum. Tüm grafikler ve karakterler telifsiz veya kendi tasarımım olacak. Müzik ise telifsiz olanlardan seçmeyi düşünüyorum.

Unity motoru yeni başlayanlar için ideal midir yoksa başka bir motorla mı başlamalıydım? Kendi motorumu yazabilir miyim?

Bir de önereceğiniz oyun motoru için hangi yazılım dilini öğrenmeliyim? Bu dil için kitap öneriniz var mı?

Oyun motoru yazmak kolay iş değildir, yeni başladıysan şimdilik öyle bir işe girişme. Unity hakkında Türkçe ve İngilizce çok fazla kaynak olduğu için Unity tercih edilir her zaman, kendim de bu sektöre ilgi duyduğum için Unity kullanıyorum. Unity zaten C# dilini destekliyor. Udemy üzerinde Jankat Gürbüz'ün Unity ve C# Oyun programlama kursu var, zaten en popülerlerinden o kategoride o bana çok şey kattı, tavsiye ederim. Direkt Unreal Engine oyun motorundan da başlayabilirsin, onun içinse C++ öğren. Yine Udemy üstünde Unreal Engine ve C++ kursu var.

Oyun motoru yazmak kolay iş değildir, yeni başladıysan şimdilik öyle bir işe girişme. Unity hakkında Türkçe ve İngilizce çok fazla kaynak olduğu için Unity tercih edilir her zaman, kendim de bu sektöre ilgi duyduğum için Unity kullanıyorum. Unity zaten C# dilini destekliyor. Udemy üzerinde Jankat Gürbüz'ün Unity ve C# Oyun programlama kursu var, zaten en popülerlerinden o kategoride o bana çok şey kattı, tavsiye ederim. Direkt Unreal Engine oyun motorundan da başlayabilirsin, onun içinse C++ öğren. Yine Udemy üstünde Unreal Engine ve C++ kursu var.
2D oyun geliştirmek istiyorum mesela oyundaki silahları kendim çizebilir miyim? Silahları temsil eden simgeleri nasıl elde edebilirim?

Son düzenleme:
Baslangic icin oyun motoru iddiali bir proje olur. Ama Java, C++, Python, Javascript gibi dillerle yaparsin. Calisacagi mecraya gore.

2D oyun geliştirmek istiyorum mesela oyundaki silahları kendim çizebilir miyim? Silahları temsil eden simgeleri nasıl elde edebilirim?
O işler tasarımcı işi, tabi ki yapabilirsin ama hem kodlama, hem tasarım öğrenmek zor olabilir. Hazır telifsiz kaynaklar mevcut başlarken, onları kullan kendini kodlamaya alıştırıp, oyun motorunu öğrenmeye öncelik ver, sonra merakın varsa çeşitli programlar var tasarımlar için. Onları öğrenip, çizersin.

O işler tasarımcı işi, tabi ki yapabilirsin ama hem kodlama, hem tasarım öğrenmek zor olabilir. Hazır telifsiz kaynaklar mevcut başlarken, onları kullan kendini kodlamaya alıştırıp, oyun motorunu öğrenmeye öncelik ver, sonra merakın varsa çeşitli programlar var tasarımlar için. Onları öğrenip, çizersin.
Kodlamayı öğrenmeye nereden başlamalıyım? Kitaplardan mı yoksa kurslardan mı?

Kodlamayı öğrenmeye nereden başlamalıyım? Kitaplardan mı yoksa kurslardan mı?
Udemy öneririm. Eğitmen olarak Mustafa Murat Coşkun'un Python ve Java kursları iyidir. Alıştırma ve örnek destekli olarak öğretiyor. Soru-cevap kısmında dersle ilgili sorunuz varsa eğitmen yardımcı oluyor. Ama Java bilgim var demişsiniz ve bu nedenle kitaptan öğrenmek sizi zorlamaz diye düşünüyorum. İsterseniz kitaptan da başlayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı