Oyun oynama yasağının psikolojimi kötü etkilemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Baban için üzüldüm. Abin vs var mı? Kaç kardeşsiniz?

Biraz gençsiniz hepimiz çocukluk döneminde oyun oynamak için can atıyorduk ama gerçek şu ki büyüdük ve artık benim ne oyun oynamaya ne zamanım ne de isteğim var ve bu büyük insanlık çoğunluğu için geçerli. Ailenizde bunu bildiği için sizi düşünerek bu şekilde davranıyor ve inanın haklılar oyun oynamak bir boş zaman geçirme eylemi senin çalışman gereken bir okul ve hayatın varken oyun oynamamalısın ki Allah rahmet eylesin artık büyük bir sorumluluğunda sahibisin, boş zamanın varsa da dışarı çık arkadaşlarınla zaman geçir sosyalleş çünkü oyunlarda aldığın 5 puan ileride hiçbir işine yaramaz ailende sana bunu söyler ama bu gerçek olan şey ve bunu sadece büyüyüp sorumlu bir birey haline gelince öğrenebiliyorsun :). İlla oyun oynamak istiyorsanda oyun bir hobi aynı zamanda kendini uzak tutma ama eğer bağımlı gibi sürekli istiyorsan uzak durmalısın özellikle bu önemli 2 yılında bunun doğru yada yanlış olduğunuda kendin belirlemelisin.

Baban için üzüldüm. Abin vs var mı? Kaç kardeşsiniz?
Teşekkürler. İkizim var.

Biraz gençsiniz hepimiz çocukluk döneminde oyun oynamak için can atıyorduk ama gerçek şu ki büyüdük ve artık benim ne oyun oynamaya ne zamanım ne de isteğim var ve bu büyük insanlık çoğunluğu için geçerli. Ailenizde bunu bildiği için sizi düşünerek bu şekilde davranıyor ve inanın haklılar oyun oynamak bir boş zaman geçirme eylemi senin çalışman gereken bir okul ve hayatın varken oyun oynamamalısın ki Allah rahmet eylesin artık büyük bir sorumluluğunda sahibisin, boş zamanın varsa da dışarı çık arkadaşlarınla zaman geçir sosyalleş çünkü oyunlarda aldığın 5 puan ileride hiçbir işine yaramaz ailende sana bunu söyler ama bu gerçek olan şey ve bunu sadece büyüyüp sorumlu bir birey haline gelince öğrenebiliyorsun :). İlla oyun oynamak istiyorsanda oyun bir hobi aynı zamanda kendini uzak tutma ama eğer bağımlı gibi sürekli istiyorsan uzak durmalısın özellikle bu önemli 2 yılında bunun doğru yada yanlış olduğunuda kendin belirlemelisin.
Teşekkürler.

11.sınıfa geçeceğim ve bu olay 8.sınıf zamanlarında da oldu. LGS'ye gireceğimiz sene telefondan bile oyun oynatmıyorlardı. Resmen oyun yüzü görsek deliriyorduk. Hafta sonu gelsin diye can atıyorduk. Evin otoritesi babamdaydı. Fakat babam 2021 Aralık ayında COVID nedeni ile vefat etti ve evde otorite sanki yıkıldı gibi. Neyse 11.sınıfa geldik artık böyle şeyler bana saçma gelmeye başladı. Daha okul açılmadan oyun yasaklamaları vs. ben bu yasaklamaların beni daha kötü yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Çünkü aklım hep oyunda olacak doğal olarak oynayamadığım için. Ne yapmalıyım arkadaşlar var mı öneriler?

Ben de eskiden öyle düşünüyordum ama gerçekten bir şeyler yapmak istediğin zaman öyle olmuyor. Hatta kendini geliştirmeye adadığın zamanlar günler su gibi akıp gidiyor ve hiç oyun oynamıyorsun, eksiğini de çok hissetmiyorsun. Bağımlı değilmişsin, istediğin zaman bırakabilirmişsin gibi geliyor ama bırakamıyorsun. Günlük kendine ufak bir çalışma programı belirle ve her hafta hazır hissettiğinde bu programı büyüt. Bu belirlediğin işi bitirdikten sonra da günün geri kalanını keyfine göre yaşa, annene de söyle bunu. Her gün aksatmadan belirlediğin işi bitir, hafta sonları da tatillerde de. 11. sınıfsın daha çok zamanın var YKS için, bu sene TYT konularını bitirmeye bak, yaz tatili de var. Kolay gelsin.

Konu hortlamış ama yazalım. Evde doğduğum andan itibaren bilgisayar ve internet vardı ama 7. sınıfa kadar sadece cuma akşamı ve hafta sonları bilgisayar oynadım. O zamana kadar vaktimi çok verimli geçirmesem de ailemin tüm zamanımı oyun ile harcatmadıklarına seviniyorum. Şu an müzik aleti çalabiliyorsam onların zoru ile oldu denebilir ama iyi ki yapmışlar diyorum. İstesem profesyonel sporcu olabilecek imkanı bile sundular diyebilirm ama daha çok derslere odaklandım denebilir. İyi bir lise ve dolayısıyla iyi bir üniversite kazanmamda faydası oldu.
Sonuç olarak belirli bir yaşa gelene kadar kısıtlama olması iyi bir şey, zaten bir yaştan sonra insan kendisi durabiliyor. YKS'ye hazırlanırken internet kafelere gider oyun da oynardık ama ölçülü olduğu için sınav sonucumu olumsuz etkilediğini söylemem.

Olgunlaşıp oyun oynamanın saçma olduğunu, sadece boş zamanlarda yapılması gerektiğini anlamalı ve bir işe girip para kazanmanın zorluğunu görmelisin. Üniversiteyi de ihmal etmemelisin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı