Oyun oynamak telefon bataryaya zarar verir mi?

UserHakan

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Mars
Öncelikle merhaba uzun zamandır yoktum malum cezalar falan :) neyse konu şu; telefonda çok takılan biri değilim Instagram, WhatsApp, YouTube gibi uygulamalarda takılırım. Bu aralar sadece düşük boyutlu bir futbol oyunu indirdim ama şöyle bir sorum var acaba bu oyunları oynamak telefonun bataryasını etkiler mi? (hızlı pil bitmesi vb.). Günde 1 kere şarj ediyorum ve genellikle 30'un altına düşmüyorum ve şarjda telefona bakmıyorum. Telefon ise çok eski değil. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba uzun zamandır yoktum malum cezalar falan :) neyse konu şu; telefonda çok takılan biri değilim Instagram, WhatsApp, YouTube gibi uygulamalarda takılırım. Bu aralar sadece düşük boyutlu bir futbol oyunu indirdim ama şöyle bir sorum var acaba bu oyunları oynamak telefonun bataryasını etkiler mi? (hızlı pil bitmesi vb.). Günde 1 kere şarj ediyorum ve genellikle 30'un altına düşmüyorum ve şarjda telefona bakmıyorum. Telefon ise çok eski değil. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Akıllı telefon hocam bunlar sizden bizden akıllı :D hayır zarar vermez ama bir ihtimal verebilir de.

Yanlış bilgi

Hiçbir şey olmaz, devam.

Artı -2 Eksi
Pil daha hızlı biteceği için pil döngüsü daha hızlı artar, ama bunun önüne geçmenin bir yolu olmadığı için takma hiç. Sadece şarjda oynamamaya dikkat et, fazla ısınma olabilir.

Hiçbir şey olmaz gibi bir durum yok. Bataryanın belli bir ömrü var, siz oyun oynadığınızda bataryaya daha fazla yük biner, bu da pilin ömrünü azaltır. Tabii bu öyle kısa süre içerisinde gerçekleşmez. Ancak şarjdayken oyun oynadığında daha fazla aşınma yaşanır.

Hiçbir şey olmaz gibi bir durum yok. Bataryanın belli bir ömrü var, siz oyun oynadığınızda bataryaya daha fazla yük biner, bu da pilin ömrünü azaltır. Tabii bu öyle kısa süre içerisinde gerçekleşmez. Ancak şarjdayken oyun oynadığında daha fazla aşınma yaşanır.
Ya aslında oyun oynadığım sürede en fazla %15 yiyor. Sonra kapatıyorum.

Çoğu telefon oyun oynayasın diye yapılıyor yoksa YouTube Facebook gibi sosyal medyalar için veya normal internette gezinmek için neden o kadar yüksek donanım gereksin? Oyun bilgisayarı telefonu bozar diye bir genel düşünce var benim annem de onlardan biri. Oyun genel olarak telefon ve PCleri en çok zorlayan şeylerden biri ama oyun oynadın diye de bozulacak diye bir şey yok oyun oynansın diye üretiliyor zaten çoğu.

Şarjda oynarsan batarya patates olur.

Ama normal oynamada aşırı ısınmadığı sürece özel bir zararı olmaz.

Geri
Yukarı