Oyun oynarken bilgisayar donuyor

unchain1309

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 8GB Vengeance Lpx Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram
SSD veya HDD modeli
Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s Sata 3 2
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1060 GAMING X 6G 6GB GDDR5 192bit
Anakart
Asus Tuf B450-Plus Gaming AMD B450 AM4 DDR4 4400 M
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600X İşlemci, 3.6/4.2GHz, AM4 Soket
PC yaklaşık 1 hafta öncesine kadar sorunsuz çalışıyordu. Apex Legends oynuyorum oyunun güncellemesi gelmişti güncelleme yapmaya çalışırken güncelleme %2-3 olunca PC donuyordu. Fareyi hareket ettirebiliyordum ama bir şeye basamıyordum. Sonra mavi ekran hatası veriyordu. Ardından Full mavi ekran hataları almaya başladım. Neredeyse birbirinde farklı 5 6 tane hata kodu almaya başladım. Hepsini tek tek araştırdım ama hepsi farklı bir hatayı temsil ediyordu. Çok da anlamadığım için çözüm bulamadım. PC sıfırlama işlemi yaptım belki düzelir diye bu sefer bilgisayar siyah ekran olup açılmıyordu. En son temiz format attım yine mavi ekran hataları almaya devam ettim. Gelen hata kodunu araştırdım ve Microsoft forumunda benzer hatayı alan birine BIOS güncellemesi yapılması söylenmişti bende düzelir diye BIOS güncel sürümünü yükledim. Bu sefer mavi ekran hataları kesildi ama PC de arada takılmalar meydana geliyor ve bir uygulama açtığımda örnek (Discord, tarayıcı) PC'deki fan sesi artmaya başlıyordu. Sonra tekrar eski hızına dönüyordu. Oynadığım Apex Legends oyununda sürekli takılmalar donmalar yaşıyorum. Bunca zamandır sorunsuz oynadığım oyunda sürekli sıkıntılar yaşamaya başladım. Çok fazla bilgim olmamasına rağmen RAM olsun SSD olsun kontrollerini sağladım ama bir sorun görünmüyordu. Sadece PSU da arada bir tıkırtı geliyor. Yaşadığım yerde güvenip bilgisayarı vereceğim bir teknik servis veya tamirci falanda yok. Bilgisayar toplama ve garantileri de bitti ne yapacağımı bilmiyorum. Olabilecek her şeyi araştırdım sorunun ne olduğunu anlamadım. Elimden geldikçe ve aklımda kaldığı kadarı ile olan biten her şeyi anlattım. Biraz uzun oldu ama en azından bilgilendirmem doğru olsun. Sorunun kaynağının ne olduğunu nasıl anlayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Takılmalar yaşadığınız Apex Legens oyunu nereye yüklü? HDD ise oyunun dosyalarını SSD taşıyıp denediniz mi? Depolamanızı test edip sonuçlarına baktınız mı? Güç kaynağınızdan gelen tıkırtılar bobinlerden kaynaklı, sorun teşkil etmez biraz can sıkıcı sesler olabilir. İkinci ihtimal o sesler güç kaynağından değil HDD'den geliyor olabilir.

Cevapladığın için teşekkür ederim. Kimse yorum yapmayınca gidip PC baştan sona temizledim, bir umut belki düzelir diye. Soruna gelecek olursak PC de hem HDD var hem SSD oyun hep SSD'te kuruluydu hiç HDD'ye kurmadım. Bugün de başıma şöyle bir şey geldi tekrar oyun dondu, fareyi hareket ettirebiliyordum ama bir işlem yapamıyordum sonra Görev Yöneticisi'ni çalıştırdım ardından "UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION" kodlu bir mavi ekran hatası verdi. Depolama testini Crucial Storage executive uygulaması üzerinden baktım da buraya atıyorum bakarsan sevinirim çok fazla anlamadım, YouTube'da Recep hocanın videosunda olan seçenekler bende mevcut değil.

Dosya Ekleri

• storage excutive.jpg
    storage excutive.jpg
    143,9 KB · Görüntüleme: 15
Cevapladığın için teşekkür ederim. Kimse yorum yapmayınca gidip PC baştan sona temizledim, bir umut belki düzelir diye. Soruna gelecek olursak PC de hem HDD var hem SSD oyun hep SSD'te kuruluydu hiç HDD'ye kurmadım. Bugün de başıma şöyle bir şey geldi tekrar oyun dondu, fareyi hareket ettirebiliyordum ama bir işlem yapamıyordum sonra Görev Yöneticisi'ni çalıştırdım ardından "UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION" kodlu bir mavi ekran hatası verdi. Depolama testini Crucial Storage executive uygulaması üzerinden baktım da buraya atıyorum bakarsan sevinirim çok fazla anlamadım, YouTube'da Recep hocanın videosunda olan seçenekler bende mevcut değil.

Hocam bende mavi ekran hatası olmuyordu ama siz de olduğu gibi bazen kitleniyordu. Eğer Armoury Crate uygulaması yüklüyse kaldırıp deneyin. Ben kaldırdıktan sonra sıkıntı ortadan kalktı.

@unchain1309 Depolamanızda badsector olabileceğini ve oyunlarda buna bağlı sorunlar yaşadığınızı düşündüm ancak sorun farklı bir yerde olsa gerek. Mavi ekran hakkında bir bilgim yok fakat araştırırken şöyle bir şey karşıma çıktı. Olabilir mi sizce? Hata ekranı detayları HHD'deki bozuk sektörler nedeniyle ortaya çıktığı şeklinde. HDD çalışmayı durdurup bilgisayarı kilitliyor, hata alıyor olabilirsiniz.

Bendeyüklü değil o program sadece takılmalar giriyor takılmalardan sonrada bazen takılınca donuyor ve mavi ekranı veriyor. Bazen de sadece takılıyor ve birkaç sn sonra tekrar kendine geliyor cevabın için teşekkür ederim.
@unchain1309 depolamanızda badsector olabileceğini ve oyunlarda buna bağlı sorunlar yaşadığınızı düşündüm ancak sorun farklı bir yerde olsa gerek. Mavi ekran hakkında bir bilgim yok fakat araştırırken şöyle bir şey karşıma çıktı. Olabilir mi sizce? Hata ekranı detayları HDD'deki bozuk sektörler nedeniyle ortaya çıktığı şeklinde. HDD çalışmayı durdurup bilgisayarı kilitliyor, hata alıyor olabilirsiniz.

Yani bilmiyorum ama gönderdiğiniz konuya bakıp oradaki çözümleri deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı