Oyun oynarken bilgisayar kendini yeniden başlatıyor

xthecorc

Centipat
Daha fazla  
Öncellikle herkese merhaba.
Şubat ayında sıfır olarak HP Pavilion Gaming notebook aldım. İlk aldığım zamanlar sorun yoktu fakat sonrasında bilgisayar oyunlarda PC kendini yeniden başlatıyordu. Müşteri hizmetleri ile konuştuğumda bilgisayarıma ısı testi ve BIOS'tan parça sağlık tesi yaptık ve hiçbir problem bulamadı. Sonrasında yaptığım testler sonucu problemin RAM kullanımından olduğunu anladım. Bilgisayar boşta RAM kullanımı %55 %60 civarı. Oyunlara girdiğimde ise RAM kullanımı %100 çıkıyor ve bilgisayar koruma için kendini yeniden restartlıyor. Sorunu çözemedim fakat yardımcı olur musunuz?

• Ekran kartı: RTX 3050 Ti.
  • İşlemci: Ryzen 5 5600h.
  • RAM: 8 GB (4x4)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklığından olabilir diyeceğim ama yeniden başlamaz bilgisayar, kapanır.

O zaman normal 8gb yetmiyor belli ki. İlk önce bi' virüs taraması yapın sonrasında değerleri kontrol edin eğer aynıysa 16gb ram yapmaktan başka seçenek yok. Ram darboğazı gibi bir sey oluyor sistemde %100 kullanıp restart atması normal. Tam tarama seçenğini seçin. Kaspersky ve zemana ile tam tarama seçneğini seçin. Zemana'da deep diye geçiyordu herhalde.

O zaman normal 8 GB yetmiyor belli ki. İlk önce bi' virüs taraması yapın sonrasında değerleri kontrol edin eğer aynıysa 16 GB RAM yapmaktan başka seçenek yok. RAM darboğazı gibi bir şey oluyor sistemde %100 kullanıp restart atması normal. Tam tarama seçenğini seçin. Kaspersky ve zemana ile tam tarama seçneğini seçin. Zemana'da Deep diye geçiyordu herhalde.

Yarın deneyeceğim hocam.

Hocam o RAM'i 2x8 yapma gibi şansınız yok mu? 8 GB RAM çok az kalır sisteminize göre. RAM kullanımının bu denli yüksek olması normal geldi. Özellikle üst segment oyunlar oynuyorsanız.

Sorun meydana geldiğinde olay görüntüleyicisi sistem kısmında ne gibi bir uyarı ya da hata veriyor atma şansınız var mı?

Hiçbir hata olmuyor veya kod çıkmıyor hocam ekran 3 4 saniye kadar siyah ekran sonrasında yeniden açılıyor.

O zaman normal 8 GB yetmiyor belli ki. İlk önce bi' virüs taraması yapın sonrasında değerleri kontrol edin eğer aynıysa 16 GB RAM yapmaktan başka seçenek yok. RAM darboğazı gibi bir şey oluyor sistemde %100 kullanıp restart atması normal. Tam tarama seçenğini seçin. Kaspersky ve zemana ile tam tarama seçneğini seçin. Zemana'da Deep diye geçiyordu herhalde.

Hocam tam tara yaptım ve hiçbir tehdit bulunamadı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı