Oyun oynarken çıkan duman

Guveno34

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi gece saat 3 civarı Assassin's Creed Valhalla oynarken odada yanık kokusu hissettim ve oda duman altıydı. Hemen bilgisayarı kapattım ve içini açıp baktım, ne bir koku ne de herhangi değişik bir görüntü vardı. Ekran da öyle. Odamda bilgisayar dışında herhangi bir cihaz yok. Neden olmuş olabilir?

Duman altı derken?
Şahsen böyle bir şey olsa kokunun kaynağını kesintisiz araştırırdım, sorunu bulmadan rahat etmezdi içim.
Parçaları tek tek kontrol edin. Ayrıca prizlerden de olabiliyor, uzatma vs kullanıyorsanız. Fakat ilginç bir durum.

Sisteminizi aşırı zorlamış olabilirsiniz. Yanma olsaydı "değişik bir görüntü bulamadım" demezdiniz. Yanma ya da başka bir şey olmadığını söylediniz dikkatli inceler misiniz?

Genelde bu duman olayları PSU kaynakli oluyor 2 kere PSU yakmış birisi olarak söylüyorum. İlkinde yanık kokusu ardından PSU'dan arkaya sıçrayan elektrik kıvılcımları ile direk sorunu anladım ve değiştirdim. 350W Power Boost dandik bir PSU idi. 10 sene falan önce yaşandı olay. İlk bilgisayarima aitti. Sonra yeni bilgisayarimda da Xmateg 600W 80+ kullanmıştım fakat oda yandı gene dediğiniz gibi oda duman altı oldu erimiş plastik kokuyordu. İlk baş hep erimiş plastik kokuyordu 1 ay öncesine kadar ama ben yanana kadar sorunu bulamadım bulduğumda çok geçti. Garantiye verdim birebir ürün değişimi verdiler meğerse benim şansıma aldığım modelin fanı bozukmus. Firma raporunda okudum benden kaynaklı değilmiş yani zaten ürünün kapalı kutu halini tekrar verdiler ve 5 yıl kadar sıkıntısız kullandıktan sonra o bilgisayarı da sattım. Kısaca bence sorunun kaynağını bulmadan olayın peşini bırakmayın yanınca belki daha çok parcanizi kaybedersiniz ben şanslıydım bilgisayara bir şey olmamıştı.
Ekleme yapıyorum: Tüm parçaları söküp tek tek incelemenizi öneririm özellikle kabloları vs. Öyle uzaktan bir bakmaya gözünüzden kaçan bir yanık vs olabilir. Özellikle PSU ve anakart üzerine dikkatli bakın. 24 pinlik ve ekran kartı güç giriş kablo ve giriş yerlerine dikkatli bakın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı