Oyun oynarken mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

iPvoLas

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı tam 1 yıl oldu ve temiz kullanmaya gayret ettim. Valorant oynuyorum mesela, oyuna girdikten 2-3 dakika sonra bir anda oyun çöküyor hiçbir hata almadan. Neyse, sonra tekrar açıyorum, bir anda SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION adlı mavi ekran hatası alıyorum. Doom Eternal oynuyorum mesela, aynı şekilde hiçbir hata vermeden oyun çöküyor. Sonra tekrar açtığımda yine mavi ekran ve bu sefer MEMORY_MANAGEMENT adlı mavi ekranı ya da değişik başka bir isimde mavi ekran veriyor. Bir bilgisayarcıya sorduğumda BIOS Update yap düzelir demişti ama daha yapmadım. Bu hataları 1.5 hafta boyunca alıyorum ve çok sinirimi bozdu.

Sistem özelliklerim:

Armor RX580 8 GB.
Ryzen 5 2600.
16 GB (8x2) RAM 3000MHz.
Prime B450M-K
240GB SSD.
1TB HDD.

Peki bu sürücüleri aygıt yöneticisinden mi güncellemem gerekiyor? Windows Defender'ımı dün devre dışı bırakmıştım şu an hala öyle duruyor.

Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi XMP'yi devre dışı bırakmam cidden gerekiyor mu?

Şimdilik devre dışı kalsın. Windows Defender da öyle kalsın. Hatalar ondan kaynaklanıyor. Aygıt sürücüsünden güncelleyeceksiniz. Eğer bir sorun yaşarsınız yardımcı oluruz. Yüksek ihtimal Windows Defender'ı devre dışı bırakmadan önce aldınız bazı hataları.

Dün Windows Defender'ı devre dışı bıraktım, ancak bugün de aynı sorunları yaşadım ve artık yeter dedim. Ekran kartımda bi problem yoktur inşallah çünkü bugün Doom Eternal oynarken beni bi anda attı ve Radeon Ayarlarına girip Performans kısmından GPU'mu kontrol ettiğimde hep 100 olarak gözüküyordu. Ondan da biraz korktum.

Dün Windows Defender'ı devre dışı bıraktım, ancak bugün de aynı sorunları yaşadım ve artık yeter dedim. Ekran kartımda bir problem yoktur inşallah çünkü bugün Doom Eternal oynarken beni bir anda attı ve Radeon Ayarlarına girip Performans kısmından GPU'mu kontrol ettiğimde hep 100 olarak gözüküyordu. Ondan da biraz korktum.

Ben direkt olarak ekran kartı ile ilgili bir mavi ekran hatası göremedim.

Dostum dediğimi çoğu kişi anlamdıramayacak ama hiçbir çıkar yol bulamazsan bir format at. Zamanında bende böyle bir sıkıntı yaşıyordum. Discord'da ekran açtıgımda bile direkt mavi ekran alıyor ve çıldırıyordum. Başka bir sebepten dolayı format attıgımda bu olayda ortadan kalkmıştı. Tabi bu üstü kapalı anlattım uzun yazmamak için.

Dün Windows Defender'ı devre dışı bıraktım, ancak bugün de aynı sorunları yaşadım ve artık yeter dedim. Ekran kartımda bi problem yoktur inşallah çünkü bugün Doom Eternal oynarken beni bi anda attı ve Radeon Ayarlarına girip Performans kısmından GPU'mu kontrol ettiğimde hep 100 olarak gözüküyordu. Ondan da biraz korktum.
GPU'nun %100 kullanılması gerek korkmanıza gerek yok. Yazdığım diğer eşeyleri de uygulayın. Sonra da geri dönün.

Eklemeyi unutmuştum özür dilerim. Bu hatalar öncesinde daha da çok vardı ve bilgisayarcıya götürdüğümde termal macun tazelemesi yaptı ve format attı. Ancak aynı sorunlar hala devam ediyor. Formatı ise ayın 9'unda attırmıştım yani 2 gün önce. Bunu da eklemek istedim.
GPU'nun %100 kullanılması gerek korkmanıza gerek yok. Yazdığım diğer eşeyleri de uygulayın. Sonra da geri dönün.
Sürücü güncelleştirmelerini yapıyorum ancak en iyi sürücüler zaten yüklü diyor. Şuan sanırım hepsi güncel durumda.

Eklemeyi unutmuştum özür dilerim. Bu hatalar öncesinde daha da çok vardı ve bilgisayarcıya götürdüğümde termal macun tazelemesi yaptı ve format attı. Ancak aynı sorunlar hala devam ediyor. Formatı ise ayın 9'unda attırmıştım yani 2 gün önce. Bunu da eklemek istedim.

Sürücü güncelleştirmelerini yapıyorum ancak en iyi sürücüler zaten yüklü diyor. Şuan sanırım hepsi güncel durumda.
Donanım kimliği ile internetten bulacaksın. @KojiroHyuga04 senin için bulur donanım kimliğini paylaşırsan.

Ah tam bilgisayarı kapatıp biosa gireyim derken şimdi yine mavi ekran verdi açılırken ve %0da kaldı. Şuan telefondan yazıyorum mecburen.
Aynen bu şekilde.

Dosya Ekleri

• 20210411_175451.jpg
    20210411_175451.jpg
    151,2 KB · Görüntüleme: 23

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı