Oyun oynarken monitör gidiyor fakat kasa çalışıyor

Mustafa Eser

Centipat
Oyun oynarken 2-3 dakika sonra monitör gidiyor bir daha gelmiyor, fakat kasa çalışıyor. Sorunun PSU'dan olabileceğini düşündüm. 420W güç kaynağım var. Sorun nedir yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızın monitöre bağlı olduğu kabloyu kontrol edin. Güç kaynağından olacağını zannetmiyorum büyük ihtimalle görüntü kablosunda veya monitörde sorun vardır.

Güç kaynağın gayet yeterli. Güç kaynağında tekniki bir arıza varsa onu bilemem. Görüntünün gitmesi Ramden yada ekran kartı chipsetindeki arızalardan kaynaklanabilir. Hangisinde sorun olduğunu bulmak için mecburen başka ekran kartı ve ram takıp denemelisin. Bunları yapmadan önce ekran kartı driverini güncellemen, eğer güncel ise eski driveri yüklümen uygun olur. Eğer işlemci yada ekran kartına Overclok yaptı isen bunları sıfırlaman gerekir.

Oyun oynarken 2-3 dakika sonra monitör gidiyor bir daha gelmiyor, fakat kasa çalışıyor. Sorunun PSU'dan olabileceğini düşündüm. 420W güç kaynağım var. Sorun nedir yardımcı olur musunuz?
420W güç kaynağı yetmez sanırım minimum 500W olması lazım ve sorun burada olabilir oyuna girdiğinizde işlemciniz, ekran kartınız ve ram olduğundan dahada fazla güç çeker ve power'ınız bu gücü karşılayamıyorsa işlemci veya ekran kartı kendini korumaya alma ihtimalleri var tabi ramde kendini korumaya alabilir.

420W güç kaynağı yetmez sanırım minimum 500W olması lazım ve sorun burada olabilir oyuna girdiğinizde işlemciniz, ekran kartınız ve ram olduğundan dahada fazla güç çeker ve power'ınız bu gücü karşılayamıyorsa işlemci veya ekran kartı kendini korumaya alma ihtimalleri var tabi ramde kendini korumaya alabilir.

Bende öyle düşündüm hocam. Ve görüntü gittiği zaman kasadaki power düğmesine bastığım an kapanıyor. Fakat normalde basılı tutup 5 sn bekledik den sonra kapanıyordu. Anlamadım sorun ne ya
Güç kaynağın gayet yeterli. Güç kaynağında tekniki bir arıza varsa onu bilemem. Görüntünün gitmesi Ramden yada ekran kartı chipsetindeki arızalardan kaynaklanabilir. Hangisinde sorun olduğunu bulmak için mecburen başka ekran kartı ve ram takıp denemelisin. Bunları yapmadan önce ekran kartı driverini güncellemen, eğer güncel ise eski driveri yüklümen uygun olur. Eğer işlemci yada ekran kartına Overclok yaptı isen bunları sıfırlaman gerekir.

Overclock yapmadım. Ekran kartında bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Kablolarda sıkıntı olabilir.

Bende öyle düşündüm hocam. Ve görüntü gittiği zaman kasadaki power düğmesine bastığım an kapanıyor. Fakat normalde basılı tutup 5 sn bekledik den sonra kapanıyordu. Anlamadım sorun ne ya

Overclock yapmadım. Ekran kartında bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Kablolarda sıkıntı olabilir.
O zaman kasanız o anda window'su kapatılıyor çünkü windows açıkken 5 sn basılı tuttuğunuzda kapanır ama windows açılmadan bios ekranında bastığınızda direk kapanır, çok garip bir durum bilen birinin görmesi gerekir diye düşünüyorum.

Kardeşim Bga cihazımız var. Tamir yapıyoruz. Yazılımsal bir arıza değilse %99 ekran kartı ve ram problemi olabilir. Yada Anakart güney köprüsünde arıza olabilir. Güney Köprüsü bütün sisteme güç ileten bir yerdir. Zamanla bazen rame bazen ekran kartına gücü keser. Buda bazen çalışıp bazen görüntü gitmesine neden olur. Tavsiyem yazılımsal halledemezsen iyi bir teknik servise götür ücretsiz arıza tespiti yapsınlar. Mahalle arası formatcı Pccilere götürme. İnşallah düzelir

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı