Oyun oynarken oyunlar veya bilgisayar kapanıyor

Swandor

Decapat
Merhaba yaklaşık 6-7 ay önce toplamış olduğum sistemde başından beri bu sorunla karşılaşıyorum. PUBG, Warframe, Rust, Apex Legends, Middle Of War gibi oyunlarda oyunun tam ortasında ya aniden oyun kapanıyor ya da nadiren de olsa sistem donup kalıyor. PUBG'de aniden crash verip oyunu kapatıyor. İnternetten çozümlerine bakıp denesem de bir çözüme ulaşamadım. Sistemim gayet iyi olmasına rağmen oyunların neden böyle yaptığını anlamış değilim. MSI Afterburner'dan SS alıp paylaşıyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Fotoğraf oyun oynama esnasında alınmıştır.

371634

Son düzenleyen: Moderatör:
Üzülerek söylüyorum ki güç kaynağınız çok kalitesiz. En başlıca sebebi bu olabilir. Muhtemelen kapasitörleri çok kalitesiz olduğu için hızlıca eskidi ve artık yüksek transient yükleri kaldıramıyor ve kendini kapatıyor.

Bunu denemek için şunu da yapabiliriz, öncelikle lütfen Hwinfo kurun.

371635

+12V'ye sağ tıklayın ve OSD(RTSS) Ayarları(settings) tıklayın.

371637

Şu şekilde listeden +12V'yi seçin ve gösterdiğim ayarları yapın. Pozisyon kısmındaki "Line" kısmını olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Ardından o ağır oyunlara tekrar girin. Eğer +12V değeri 11.7'nin altına düşüyorsa, bilin ki güç kaynağınızın kapasitörleri başarısız olmaya başlamış ve PSU'nuz +12v'den sisteminizi besleyememeye başlamış demektir.

Eğer ki düşmüyorsa, sorun yine güç kaynağından kaynaklı olabilir, voltaj ile alakasız şekilde kapasitörler başarısız olmaya başlamış olabilir. Buna dair tayinin tek yolu da yeni bir güç kaynağı ile sistemi denemek.

Bir daha sistem toplarken lütfen technopat'a başvurun, biz burada sizi bu tür kalitesiz PSUlardan uzak tutardık.

Muhtemel olasılıklara iyi soğumadığını eklemek istiyorum.
Sistemin boştaki sıcaklığı 63 derece mi? başından beri sorunla karşılaştığınızı düşünürsek sorunun güç kaynağından ziyade termal macunla alakalı olduğunu düşünüyorum.
Sisteminizin soğutma kaynaklarını tekrar gözden geçirin, işlemci soğutucusunun termal macununu kaliteli bir macunla yenilemenizi öneririm, soğutucunun yerine iyi oturup oturmadığını da kontrol edin.

Not: Gördüğüm kadarıyla ekran kartı 63 dereceymiş, işlemci için de ss atarsanız iyi olur yada siz kontrol edin, ilave olarak fanları belli bir limitte kısıtlamayın oto moda getirin, sistem sıcaklığı yükseldiğinde fanlarda daha hızlı dönmek zorunda, egzoz fanını da kontrol edin.

Oyundayken islemci sicakligi ne durumda?
60'C civarında
Üzülerek söylüyorum ki güç kaynağınız çok kalitesiz. En başlıca sebebi bu olabilir. Muhtemelen kapasitörleri çok kalitesiz olduğu için hızlıca eskidi ve artık yüksek transient yükleri kaldıramıyor ve kendini kapatıyor.

Bunu denemek için şunu da yapabiliriz, öncelikle lütfen Hwinfo kurun.

Eki Görüntüle 371635

+12V'ye sağ tıklayın ve OSD(RTSS) Ayarları(settings) tıklayın.

Eki Görüntüle 371637

Şu şekilde listeden +12V'yi seçin ve gösterdiğim ayarları yapın. Pozisyon kısmındaki "Line" kısmını olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Ardından o ağır oyunlara tekrar girin. Eğer +12V değeri 11.7'nin altına düşüyorsa, bilin ki güç kaynağınızın kapasitörleri başarısız olmaya başlamış ve PSU'nuz +12v'den sisteminizi besleyememeye başlamış demektir.

Eğer ki düşmüyorsa, sorun yine güç kaynağından kaynaklı olabilir, voltaj ile alakasız şekilde kapasitörler başarısız olmaya başlamış olabilir. Buna dair tayinin tek yolu da yeni bir güç kaynağı ile sistemi denemek.

Bir daha sistem toplarken lütfen technopat'a başvurun, biz burada sizi bu tür kalitesiz PSUlardan uzak tutardık.
sistemi technopatta konu açıp toplamıştım. Sadece psu konusunda sıkıtnı cıktı. İstediğim psu stokta kalmayınca ve birkaç sorun yaşayınca vatan computer deki çalısana danısarak almıstım. Topladıkları sistemde bunu kullandıklarını ve kalıtelı oldugunu soyledı. Birde size bi sorum olucaktı. Bu sorun sistemime herhangi bir sorun çıkartırmı? yazın staj parası ile almayı dusunuyorum o zamana kadar kotu bırsey olma ıhtımalı varmı?

60'C civarında

sistemi technopatta konu açıp toplamıştım. Sadece psu konusunda sıkıtnı cıktı. İstediğim psu stokta kalmayınca ve birkaç sorun yaşayınca vatan computer deki çalısana danısarak almıstım. Topladıkları sistemde bunu kullandıklarını ve kalıtelı oldugunu soyledı. Birde size bi sorum olucaktı. Bu sorun sistemime herhangi bir sorun çıkartırmı? yazın staj parası ile almayı dusunuyorum o zamana kadar kotu bırsey olma ıhtımalı varmı?

Eğer güvenli sınırlarda kalırsanız, idare eder.

Nasıl olacak bu derseniz, ekran kartınıza nerf atacaksınız. :D O power limit sliderını görüyorsunuz değil mi? Onu 50'ye çekmeyi deneyin. Oyunlarda yine atmalar yaşarsanız, 40'a indirin. Hâlâ crashler oluyorsa umutsuz vakadır, el mecbur zorlayıp PSU alın derim. Ya da alana kadar pek oyun oynamayın, yani yük bindirmeyin sisteme.

Bu arada güç limiti 50'ye düşürmeniz, %25-30 performans kaybına yol açacaktır. Bilginize. :)

Vatan, Xigmatek PSUları millete vermeye bayılır. Ucuzdan alıp yüksek kar marjıyla satmaktalar çünkü.

Eğer güvenli sınırlarda kalırsanız, idare eder.

Nasıl olacak bu derseniz, ekran kartınıza nerf atacaksınız. :D O power limit sliderını görüyorsunuz değil mi? Onu 50'ye çekmeyi deneyin. Oyunlarda yine atmalar yaşarsanız, 40'a indirin. Hâlâ crashler oluyorsa umutsuz vakadır, el mecbur zorlayıp PSU alın derim. Ya da alana kadar pek oyun oynamayın, yani yük bindirmeyin sisteme.

Bu arada güç limiti 50'ye düşürmeniz, %25-30 performans kaybına yol açacaktır. Bilginize. :)

Vatan, Xigmatek PSUları millete vermeye bayılır. Ucuzdan alıp yüksek kar marjıyla satmaktalar çünkü.
11.964 V a düşüyor sizce durum nedir ?

11.4'e kadar güvenli. Fakat 11.8 benim nazarımda tehlikeli değer.

11.964 ise yük altında gayet olağan. Sıkıntı yok gibi duruyor şimdilik ama atmalar devam ediyorsa, iç bileşenleri de ısınıyr olabilir.
Rust Adlı oyunda En yüksek ayarlarda
GPU sıcaklığı:68'C
GPU kullanımı:%76
CPU sıcaklığı:60'C
CPU kullanımı: %41
Fazla bir bilgim yok fakat bu değerlere göre kapanmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Mayıs sonu gibi yeni bir güç kaynağı alıcam fakat aynı sorunun devam etmesinden korkuyorum. Ne yapmam gerekir? Normal bir bilgisayarcıya götürsem yapabilceğini veya soruna bir çözüm arıyabilceğini pek sanmıyorum.
Fazla bir bilgim yok fakat bu değerlere göre kapanmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Mayıs sonu gibi yeni bir güç kaynağı alıcam fakat aynı sorunun devam etmesinden korkuyorum. Ne yapmam gerekir? Normal bir bilgisayarcıya götürsem yapabilceğini veya soruna bir çözüm arıyabilceğini pek sanmıyorum.
Bide bazende olsa bilgisayar oyunla birlikte aniden kitleniyor ve hiçbir şey yapamıyorum. Mecburen basılı tutup kapatıyorum ve yeniden açıyorum.

Bide bazende olsa bilgisayar oyunla birlikte aniden kitleniyor ve hiçbir şey yapamıyorum. Mecburen basılı tutup kapatıyorum ve yeniden açıyorum.
Aynı sorunu yaşıyorum çözümünü bulabildin mi? +12V değeri 11.4 e kadar düşüyor oyunda ise a11.7-11.8 arasında dolaşıyor. MSI Afterburner'den Power Limit'i en fazla %70'e kadar düşürebiliyordum ve düşürdüm ancak atmalar devam ediyor.
@sarahsoles Yardımcı olabilir misiniz?

Geri
Yukarı