Oyun oynarken PC aniden kapanıyor

Morningsttar

Kilopat
PC'yi aldığımdan beri oynadığım oyunlarda 1-2 saat sonrasında aniden kapanma sorunu yaşıyorum.
Oyunlar hata vermeden aniden kapanıyor.
Anakartım 4000MHz kadar destekliyor.
İşlemcim DDR4 up to 3200MHz kadar destekliyor.
RAM'ler ise XMP profilinde 3600 MHz 1.37 Volt'ta çalışıyor.
Birçok çözümü denedim fakat olmadı, şimdi de XMP açık halde iken RAM'leri 3200MHz'ye(1.37Volt) indirdim, henüz oyunlarda test etmedim.
BIOS güncel.

Ayrıca birkaç sorum var:
1-XMP kapattığımda RAM'ler 2933MHz'de çalışıyor.
2-XMP kapalı iken RAM'leri 3200 MHz yaptığımda RAM'ler 1.24 Volt'ta çalışıyor. Böyle olması normal midir?
3-Sizce sorunumun kaynağı işlemci RAM MHz uyumsuzluğu mu?
4-Memtest'de zamanım olmadığından XMP açık ve RAM'ler 3600MHz iken test ettim ve phase 1 bittiğinde error vermemiştir ben de kapatmak durumunda kaldım.
Devam etmeli miyim teste?

Process Monitör testi atmaya çalışacağım.

Son düzenleme:
PC'yi aldığımdan beri oynadığım oyunlarda 1-2 saat sonrasında aniden kapanma sorunu yaşıyorum.
Oyunlar hata vermeden aniden kapanıyor.
Anakartım 4000MHz kadar destekliyor.
İşlemcim DDR4 up to 3200MHz kadar destekliyor.
RAM'ler ise XMP profilinde 3600 MHz 1.37 Volt'ta çalışıyor.
Birçok çözümü denedim fakat olmadı, şimdi de XMP açık halde iken RAM'leri 3200MHz'ye(1.37Volt) indirdim, henüz oyunlarda test etmedim.
BIOS güncel.

Ayrıca birkaç sorum var:
1-XMP kapattığımda RAM'ler 2933MHz'de çalışıyor.
2-XMP kapalı iken RAM'leri 3200 MHz yaptığımda RAM'ler 1.24 Volt'ta çalışıyor. Böyle olması normal midir?
3-Sizce sorunumun kaynağı işlemci RAM MHz uyumsuzluğu mu?
4-Memtest'de zamanım olmadığından XMP açık ve RAM'ler 3600MHz iken test ettim ve phase 1 bittiğinde error vermemiştir ben de kapatmak durumunda kaldım.
Devam etmeli miyim teste?

Process Monitör testi atmaya çalışacağım.
Bilgisayarın ısınmasından dolayı bir sorun olabilir.
Yüksek derecelere ulaştığı zaman bilgisayar aniden kendini veya açık olan programını kapatabilir.
Bilgisayarınızın fanlarını kontrol etmenizi kir varsa temizlemenizi tafsiye ederim.
Eğer ki gene başarısız olursa güvendiğiniz,güvenilir bir bilgisayarcıya götürmenizi tafsiye etmekteyim.
İyi günler dilerim,umarım işinize yaramıştır.

Peki XMP kapalı iken memtest yaptın mı?
Hayır fakat XMP açık ve 3600MHz iken yaptığımda 1 saate yakın sürede hata vermemişti, ben de testi sonlandırmıştım. Testin daha 1-2 saati daha vardı.

Sorunumu çözdüm. XMP açık ve 3200MHz yaptığımdan beri günlerdir oyunlarda atma yaşamadım. Voltaj değerleri ile oynayıp 3600MHz denemek de istemedim, girmeyeyim o sulara.

Yeni konular

Geri
Yukarı