Çözüldü Oyun Oynarken PC Kendi Kendine Reset Atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Neruwialtary

Centipat
Arkadaşlar merhaba, CS:GO, PUBG vb. oyunlar oynarken PC kendine arada bir reset atıyor; RAM'leri söküp taktım, PC temizledim, Grafikleri kıstım vb. birçok şey denedim, ama sorunun kaynağını çözemedim.

İşlemci macununu değiştirirken, 1 tane yamuk pin farkettim, ama PC normal çalışıyor gibi.

Speccy'de eskiden anakart ve işlemci ısılarını gösterirdi, ancak şimdi baktım göstermiyor. Sorun nerede acaba? İşlemci pin'inde mi, RAM'leri söktüm baktım, ama RAM'lerde de sorun yok gibi. Ekran kartım GTX 1080Ti MSI 11 GB Gaming X. Ekran Kartımda da bir sorun yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    11,3 KB · Görüntüleme: 31
Çözüm
Testlere soktum, işlemcide herhangi bir güç kaybı yok, işlemci pinini de düzelttim, PSU'da da herhangi bir sorun yok. Yalnız format attıktan sonra düzeldi artık yapmıyor. Sanırım ekran kartının sürücü yazılımından dolayı yapıyormuş.
Arkadaşlar merhaba, CS:GO, PUBG vb. oyunlar oynarken PC kendine arada bir reset atıyor; RAM'leri söküp taktım, PC temizledim, Grafikleri kıstım vb. birçok şey denedim, ama sorunun kaynağını çözemedim.

İşlemci macununu değiştirirken, 1 tane yamuk pin farkettim, ama PC normal çalışıyor gibi.

Speccy'de eskiden anakart ve işlemci ısılarını gösterirdi, ancak şimdi baktım göstermiyor. Sorun nerede acaba? İşlemci pin'inde mi, RAM'leri söktüm baktım, ama RAM'lerde de sorun yok gibi. Ekran kartım GTX 1080Ti MSI 11 GB Gaming X. Ekran Kartımda da bir sorun yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
PSU yetersiz ya da arızalı muhtemelen.

PSU'yu bilmeden konuşmak zor ama muhtemelen PSU yetersiz kalıyor gibi arkadaşların da dediği gibi.

Speccy'de eskiden anakart ve işlemci ısılarını gösterirdi, ancak şimdi baktım göstermiyor.
Speccy'nin gösterdiği sıcaklıklar güvenilir olmayabiliyor zaten. AIDA64 kullanmanızı öneririm sıcaklıkları gözlemek için.

PSU " Thermaltake ToughPower Grand RGB 750W 80Plus Gold Full Modüler Güç Kaynağı ", PSU yetersiz kalacağını zannetmiyorum ama merak ettiğim İşlemci Pini yamuk olursa pc açılmasında bir sıkıntı olmaz mı Anakartım " MSI Z370 PRO Carbon AC " yani İşlemci Pininde sıkıntı olsa yan tarafında uyarı ışığı yanması lazım

PSU " Thermaltake ToughPower Grand RGB 750W 80Plus Gold Full Modüler Güç Kaynağı ", PSU yetersiz kalacağını zannetmiyorum ama merak ettiğim İşlemci Pini yamuk olursa pc açılmasında bir sıkıntı olmaz mı Anakartım " MSI Z370 PRO Carbon AC " yani İşlemci Pininde sıkıntı olsa yan tarafında uyarı ışığı yanması lazım
Gerekmeyebilir. O pin sadece belirli bölgelerle iletişim kuran bir pin ise iletişim kurmaya çalıştığında FC yiyebilirsiniz.

PSU "Thermaltake ToughPower Grand RGB 750W 80 Plus Gold Full Modüler Güç Kaynağı", PSU'nun yetersiz kalacağını zannetmiyorum ama merak ettiğim işlemci pini yamuk olursa PC'nin açılmasında bir sıkıntı olmaz mı? Anakartım "MSI Z370 PRO Carbon AC", yani işlemci pininde sıkıntı olsa yan tarafında uyarı ışığı yanması lazım.
Duruma ve pinlere göre değişir. Kimisinde açarsın, kimisinde açamazsın. Mesela önceden işlemcim tam oturmadığından, RAM'lerimi çift kanal çalıştıramıyordum ancak olması gerektiği dışındaki slotlara bağladığımda tek kanal ve düşük hızda da olsa sistem çalışıyordu. Hatta bu halde 2 yıl kadar da stabil şekilde kullandım. Ne zaman durumu öğrenip işlemciyi söküp düzgünce tekrar taktım, çift kanal ve hız sorununu da çözdüm.

Testlere soktum, işlemcide herhangi bir güç kaybı yok, işlemci pinini de düzelttim, PSU'da da herhangi bir sorun yok. Yalnız format attıktan sonra düzeldi artık yapmıyor. Sanırım ekran kartının sürücü yazılımından dolayı yapıyormuş.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı