Oyun oynarken R5 3600 sistem kilitleniyor

Kemânkeş-

Megapat
Makaleler
5
Yer
𐰇𐱅𐰇𐰚𐰀𐰤𐱅𐰇𐰼𐰚𐰃𐰾𐱃𐰀𐰣
Kaç gündür sistem kapanıyordu, bugün kilitlenmeye başladı ve power tuşuna basmadan kapanmıyor. Sadece oyun esnasında oluyor.

Az önce OCCT üzerinden 3D testi yaptım sistem yeniden başladı. Sorunun ekran kartı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dikkat ettim ekran kartı sıcaklığı hiçbir zaman 80 derece üzerine çıkmadı. O kadar ağır testlerde hep sabit 80 oldu, ne düştü ne çıktı. Siz ne düşünüyorsunuz? Sorun nedir sizce?
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • MSI B450M-A PRO Max.
  • MSI RTX 2060 Ventus 6 GB.
  • Thermaltake V200 ve içerisinde gelen 600W PSU.
  • Toshiba OCZ RC500 500GB SSD.
  • WD Black 500GB 7200RPM.

Kaç gündür sistem kapanıyordu, bugün kilitlenmeye başladı ve Power tuşuna basmadan kapanmıyor. Sadece oyun esnasında oluyor.

Az önce OCCT üzerinden 3D testi yaptım sistem yeniden başladı. Sorunun ekran kartı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dikkat ettim ekran kartı sıcaklığı hiçbir zaman 80 derece üzerine çıkmadı. O kadar ağır testlerde hep sabit 80 oldu, ne düştü ne çıktı. Siz ne düşünüyorsunuz? Sorun nedir sizce?
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • MSI B450M-A PRO Max.
  • MSI RTX 2060 Ventus 6 GB.
  • Thermaltake V200 ve içerisinde gelen 600W PSU.
  • Toshiba OCZ RC500 500GB SSD.
  • WD Black 500GB 7200RPM.

Hocam sorun PSU kaynaklı olabilir. Mümkünse başka bir PSU ile deneyin.

Her testte ekran kartı 80 dereceyi geçmiyor, ancak altına da düşmüyor sabit 80.

Ekran kartı ısınıyor da ondan mı kapanıyor diye MSI Afterburner kurdum fanları otomatik ayarlasın diye 10 dakikadır OCCT testi devam ediyor hala sorun yok. Ekran kartım ısınma sorunlu bir model zaten, Ventus modeli.

PSU kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü 45 dakika kadar OCCT Power Test açık kaldı hiçbir şey olmadı.

Her zaman direkt olarak kapanmıyor, bazen sadece ekran gidiyor. Bu da ekran kartı olasılığını arttırıyor.

Her testte ekran kartı 80 dereceyi geçmiyor, ancak altına da düşmüyor sabit 80.

Ekran kartı ısınıyor da ondan mı kapanıyor diye MSI Afterburner kurdum fanları otomatik ayarlasın diye 10 dakikadır OCCT testi devam ediyor hala sorun yok. Ekran kartım ısınma sorunlu bir model zaten, Ventus modeli.

PSU kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü 45 dakika kadar OCCT Power Test açık kaldı hiçbir şey olmadı.

Her zaman direkt olarak kapanmıyor, bazen sadece ekran gidiyor. Bu da ekran kartı olasılığını arttırıyor.

Ben de Ventus kullandım, bende 58 dereceyi geçmedi. 1650S, airflow iyi ise sorun olmaz.

Geri
Yukarı