Çözüldü Oyun oynarken sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

axioo

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda oyun oynarken bir anda sistem donuyor. Alt Tab, altf4 falan işe yaramıyor oyunun görüntüsü kalıyor ekranda. Restart atmadan düzelmiyor. Restart atıyorum 30 dakika sonra yine aynı şey oluyor bilgisayarı yakın zamanda formatladım. Normalde olmuyordu ama bugün bir kere olduktan sonra hep olmaya basladi. Oyunda 120 FPS alırken oyun akıcı değil. Sadece bir oyunda değil her oyunda oluyor.

Çözüm
Ekran kartı driverim güncel. Ve farklı oyunlarda oluyor aynı problem. Bir de bilgisayarı evde kendim temizleyebilir miyim acaba?

Sorun; şaka gibi ama ekran kartı sürücünün güncel olması.

Öncelikle AMD Adrenalin'i "AMD Cleanup Utility" kullanarak kaldır. Daha sonra web sitesinden Adrenalin 23.9.1 indir ve kurulum yap. Bende sorun bu şekilde düzelmişti. İnşallah senin de düzelir.
Arkadaşlar bilgisayarımda oyun oynarken bir anda sistem donuyor. Alt Tab, altf4 falan işe yaramıyor oyunun görüntüsü kalıyor ekranda. Restart atmadan düzelmiyor. Restart atıyorum 30 dakika sonra yine aynı şey oluyor bilgisayarı yakın zamanda formatladım. Normalde olmuyordu ama bugün bir kere olduktan sonra hep olmaya basladi. Oyunda 120 FPS alırken oyun akıcı değil. Sadece bir oyunda değil her oyunda oluyor.
Klasik bir darboğaz olayı. Grafikleri yüksek tut ve 60fps sabitle, bu şekil akıcı gelirse darboğaz vardır. 120fps akıcı gelmemesi de işlemci tarafından kaynaklı bir darboğaz olayı diye biliyorum. Sistemini detaylı bir şekilde paylaşırsan net bir cevap verebilirim.

Sistem özelliklerin ne?

Sistem ozelliklerim RX6600 AMD Ryzen 5 5600G 16 GB 3200MHz RAM daha önceden olmuyordu bir anda oldu. Darboğaz hep olmaz mı?

Sistem özelliklerin ne?
Sistem ozelliklerim RX6600 AMD Ryzen 5 5600G 16 GB 3200MHz RAM daha önceden olmuyordu bir anda oldu. Darboğaz hep olmaz mı?

Sistem özelliklerin ne?

Klasik bir darboğaz olayı. Grafikleri yüksek tut ve 60FPS sabitle, bu şekil akıcı gelirse darboğaz vardır. 120FPS akıcı gelmemesi de işlemci tarafından kaynaklı bir darboğaz olayı diye biliyorum. Sistemini detaylı bir şekilde paylaşırsan net bir cevap verebilirim.

Darboğaz olmaması lazım. Oyunda bir sıkıntı olabilir. Driverler güncel olmayabilir. PC kirlenmiş olabilir.

Ekran kartı driverim güncel. Ve farklı oyunlarda oluyor aynı problem. Bir de bilgisayarı evde kendim temizleyebilir miyim acaba?

Sorun; şaka gibi ama ekran kartı sürücünün güncel olması.

Öncelikle AMD Adrenalin'i "AMD Cleanup Utility" kullanarak kaldır. Daha sonra web sitesinden Adrenalin 23.9.1 indir ve kurulum yap. Bende sorun bu şekilde düzelmişti. İnşallah senin de düzelir.

Çözüm
Arkadaşlar sitemim aşağıdadır.
PSU Cooler Master 750W 80 Plus.
Anakart ASUS TUF Gaming Plus II.
RAM G.Skill 2x16 32 GB 4266 MHz.
İşlemci R5 5600X.
Ekran kartı ASUS NVIDIA GeForce 1080 Ti.

Bu sistem ile CS:GO ve diğer oyunlarda hiçbir sorun yaşamıyordum.
Ancak yaklaşık 2 aydır oyun.

CS2 de ve 7 Days to Die oyunlarında oyuna giriyorum 15-20 dakika oynadıktan sonra oyun donuyor ya siyah ekranda kalıyor ya da direk oyun kapanıyor.
Çözüm için yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada tüm yazılımları sildim yeniden yükledim.
Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı