Oyun programlama için kaynak tavsiyesi

winkl3

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar, her gün neredeyse "Unity öğrenmek istiyorum, nereden öğrenebilirim, kaynak önerir misiniz ?" gibi konular açılıyor, sadece burada değil birçok sitede. Öncelikle programlama ile uğraşmak istiyorsanız ingilizce en azından okuma, anlama ve araştırma seviyesinde iyi olmanız gerekiyor. Türkçe kaynak bile bulsanız, ileride bunu iş olarak yapmak istiyorsanız veya hobi olarak bile yapsanız aldığınız bir hatayı araştırırken ingilizce araştırmanız gerekecektir. Yani ingilizce öğrenmekten kaçış yok. Benim en çok kullandığım kaynak Udemy, "Jankat Gürbüz'ün" kurslarını almıştım. Udemy'de hocaların ilgili olması önemli olduğu kadar, kendini geliştiren arkadaşlar da size yardımcı olmaya çalışabiliyor. Bunun dışında Youtube üzerinde ücretsiz kaynakların bir çoğu ya eski sürümlerle ilgili ya da ingilizce. Mesela "VideoEğitim" idi kanalın adı sanırım. Unity ile uyumlu, basit, modelleme yapılabilecek Blender programının eğitim videoları var. Görsellere dayalı ve rahat iletişim kurulabilecek kaynakları tercih etmeye dikkat ediyorum. Bir diğer kaynak ise Twitch platformu, Twitch'de artık Science & Technology kategorisi var ve orada ağırlık ingilizce olmak üzere Türkçe yayın yapan kanallar da var. Mesela "Macabreartgames" unity üzerinde 2D oyun geliştiriyor, çizim, animasyon her şeyi kendi yapıyor. Günümüzde bir şeyleri araştırarak bulmak çok zor değil, özellikle böyle genel konuları. Forumda aynı konuların dönmesinden dolayı, böyle bir konu açma gereği hissettim.

Ben de OpenGL ile oyun/fizik motoru yazmayi dusunuyorum daha sonrasinda Vulkan'a gecebilirim lakin henuz ogrenme asamasindayim benim gibi grafik tasarimiyla oyun motoruyla ses dizayniyla kisacasi tamamiyla ilgilenen insanlar varsa bir tik uzaklarindayim :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı