Oyun sektörü neden gelişmiyor?

Oyun sektöründeki oyunlar donanım özelliklerinden dolayı gelişiyor ve oyun motoruna göre grafiklerde farklılık gösteriyor. Mesela X motorunu kullanan oyunda ne DLSS desteği vardır ne de güzel grafik ama Unreal Engine kullanan oyunun DLSS desteğide vardır güzel grafiklerede sahiptir. Şöyle bir düşün GTA 5 2001 de çıksaydı hangi bilgisayar açardı?
Artık günümüzde arz talep gerektiren oyunlar yok yani en azından eskisi kadar kaliteli oyunlar yok.
Hem zaten en çok oynanan oyunlar CS:GO, PUBG, Fortnite, Valorant gibi oyunlardır. Fark ettiysen hepsi silahlı çatışma oyunu yani millet artık bu küme içerisinde kuyruğunu kovalayan köpek gibi dolaşmaktan sıkıldı.
Açık dünya oyunumu istiyorsun GTA 5, RDR2, Minecraft var yani kategoriler aynı hikayeler farklı. Derler ya aynı şeyin laciverti diye işte günümüzde çıkan oyunlarda bu söz ile tam uyuşuyor. Bazı firmalar yeni oyun üretecek fikir bulamayıp Remastered (eski oyunların fizik ve grafiklerinin geliştirerek) oyun üretiyor örneğin GTA Trilogy Edition.
Bir de kimse yanlış anlamasın ama bazı oyunların yaş kitlesi çok düşük olunca oyun oynama isteği de kalmıyor. Mesela ben Valorant'ı bir günden bir güne isteyerek açıp oynamadım? Hem yaş kitlesi çok küçük hem de kitlesinin belli bir kısmı cidden sorunlu gibi sanırsın onlar ruh hastası falan. Ama CS de öyle itici bir kesim, velet veya hata yapınca anama, babama veya mezarda yatan dedeme sövmüyorlar. Ve oynayıcı kitlesi saygılı insanlarla dolu 18 yaşından tut 50 yaşındakilere kadar belki de daha fazlası?
Çin'de ki gençler belli bir yaşın altında ise istediği oyuna elini kolunu sallayıp giremiyor.
Haklısınız hocam Uncharted, RDR 2, Cyberpunk 2077, TLOU, AC serileri. Bunlar hem grafikleri iyi hem de hikayesi güzel olan oyunlar. Grafikleri kötü olup hikayesi iyi olan TWD. Piksel piksel olmasına rağmen kendini seve seve oynatan Papers Please, Katana Zero ve The Messenger oyunları. Daha çok var oyun çeşitleri say say bitmez.

GTA 5'in hala sistem zorluyor dediği kısmı da anlamadım. GTA 5'i zorla açacak sistem ancak oyunun çıktığı dönemden kalma bir sistemse mümkündür. Bu oyunu açmayan sistem kalmadı. Tost makinesiyle bile oynadılar bu oyunu.
2015'de patch yemişti galiba da, ondan öncede çıkmış sistemler yine rahat rahat oynatıyor ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı