Oyun sektörü neden gelişmiyor?

MEHMET TAS YT

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, günden güne şunu fark ettim, mesela benim asla iyi bir bilgisayarım olmadı ama olsaydı ne oynardım diye bir soru sordum ve aklıma yine aynı oyunlar geldi Valorant, CS:GO ve Minecraft gibi oyunlar aklıma geldi ve bu oyunlar zaten eski bilgisayarım bile kaldırırdı. Sonra arkadaşım Gaming Laptop'unu bana 1 haftalığına verdi Steam hesabında öyle çok oyun vardı ki sanki Steam'in en zengin hesaplarından biriydi. İçinde bir sürü oyun vardı bana istediğini yap dedi ve hiçbir şey yapmadım. Çünkü oyunların hepsi aynı gibi geliyor ve sıkıcılaşıyor. Aynı mekanikler, aynı grafikler hiç gelişmiyor. İnsanlar binlerce lira veriyor bilgisayarlarına 4090 gibi sistemler en az 70K'den başlıyor. Peki bunu alıp günümüzün en zor oyunlarını çalıştırsak 60FPS gibi değerler var ve bu çok az. DLSS gibi teknolojiler olmasa o bile zor ve oyunların grafikleri de o kadar iyi olmamasına rağmen örneğin God of War iyi bir oyun ama iyi grafiklere sahip değil. Işıklandırmalar iyi ancak karakter tasarımları çok kötü sorun oyunlarda mı donanımlarda mı bizde mi? Düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Benim düşüncem: Oyunların ve sistem üreticilerin hepsinin amacı para olması evet doğru yapıyorlar. Para kazanmasalar zaten yeni ekran kartı çıkartamazlar ama sorun şu ekran kartına bir iki tane iyi özellik ve eski ekran kartı serisi örneğin 60 FPS alıyorsa yenisi 90 falan. Bunların arasında fark yok ama fiyat farkı fazla hiçbir şey olmamasına rağmen aynı zamanda oyun üreticilerinde şu konuda suçu var. Çok tembeller o kadar bütçeniz var o kadar iyi çalışanlara sahipsiniz tembellik etmek yerine grafikleri geliştirip oyuna farklı bir gözle bakmıyorlar. Hepsi tembellik peşinde.

Çözümü: Ekran kartı üreticileri daha iyi bir donanıma sahip ekran kartı ve teknolojiler sunarsa bu sorun ortadan kalkar. NVIDIA güzel gidiyor teknoloji olarak ama donanım için aynı şeyi diyemeyeceğim sıra oyunlarda oyun yapımcıları da yeni teknolojiler keşfedip yeni mekanikler yeni grafikler ekleyip oyun motorlarını geliştirseler, oyun devrimi olarak çağ atlayabiliriz. Tabii ki zor kolay değil ama imkânsız da değil. Mesela ben şöyle bir teknoloji düşündüm. FPS'si arttırmak için yürüyen merdiven mantığı veya bir tren düşünün, o tren arkasındaki rayları alıp öne koyuyor ve ilerledikçe bu döngü artıyor oyunlarda siz bunu chunk tarzı düşünebilirsiniz. Buna benzer bir sistem mesela kursalar fena olmazdı. GTA 5 2013'te çıkan bir oyun ama halen ekran kartları bu oyunda zorlanıyor benim zoruma gidende bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir iki özellik dediğin RTX ile çok kötü grafikler yani ışın izleme teknolojisi, DLSS 3 mesela çok kötü FPS'yi ikiye asla katlamaz.

Oyun sektöründeki oyunlar donanım özelliklerinden dolayı gelişiyor ve oyun motoruna göre grafiklerde farklılık gösteriyor. Mesela X motorunu kullanan oyunda ne DLSS desteği vardır ne de güzel grafik ama Unreal Engine kullanan oyunun DLSS desteğide vardır güzel grafiklerede sahiptir. Şöyle bir düşün GTA 5 2001 de çıksaydı hangi bilgisayar açardı?
Artık günümüzde arz talep gerektiren oyunlar yok yani en azından eskisi kadar kaliteli oyunlar yok.
Hem zaten en çok oynanan oyunlar CS:GO, PUBG, Fortnite, Valorant gibi oyunlardır. Fark ettiysen hepsi silahlı çatışma oyunu yani millet artık bu küme içerisinde kuyruğunu kovalayan köpek gibi dolaşmaktan sıkıldı.
Açık dünya oyunumu istiyorsun GTA 5, RDR2, Minecraft var yani kategoriler aynı hikayeler farklı. Derler ya aynı şeyin laciverti diye işte günümüzde çıkan oyunlarda bu söz ile tam uyuşuyor. Bazı firmalar yeni oyun üretecek fikir bulamayıp Remastered (eski oyunların fizik ve grafiklerinin geliştirerek) oyun üretiyor örneğin GTA Trilogy Edition.
Bir de kimse yanlış anlamasın ama bazı oyunların yaş kitlesi çok düşük olunca oyun oynama isteği de kalmıyor. Mesela ben Valorant'ı bir günden bir güne isteyerek açıp oynamadım? Hem yaş kitlesi çok küçük hem de kitlesinin belli bir kısmı cidden sorunlu gibi sanırsın onlar ruh hastası falan. Ama CS de öyle itici bir kesim, velet veya hata yapınca anama, babama veya mezarda yatan dedeme sövmüyorlar. Ve oynayıcı kitlesi saygılı insanlarla dolu 18 yaşından tut 50 yaşındakilere kadar belki de daha fazlası?
Çin'de ki gençler belli bir yaşın altında ise istediği oyuna elini kolunu sallayıp giremiyor.

Merhaba, günden güne şunu fark ettim, mesela benim asla iyi bir bilgisayarım olmadı ama olsaydı ne oynardım diye bir soru sordum ve aklıma yine aynı oyunlar geldi Valorant, CS:GO ve Minecraft gibi oyunlar aklıma geldi ve bu oyunlar zaten eski bilgisayarım bile kaldırırdı. Sonra arkadaşım Gaming Laptop'unu bana 1 haftalığına verdi Steam hesabında öyle çok oyun vardı ki sanki Steam'in en zengin hesaplarından biriydi. İçinde bir sürü oyun vardı bana istediğini yap dedi ve hiçbir şey yapmadım. Çünkü oyunların hepsi aynı gibi geliyor ve sıkıcılaşıyor. Aynı mekanikler, aynı grafikler hiç gelişmiyor. İnsanlar binlerce lira veriyor bilgisayarlarına 4090 gibi sistemler en az 70K'den başlıyor. Peki bunu alıp günümüzün en zor oyunlarını çalıştırsak 60FPS gibi değerler var ve bu çok az. DLSS gibi teknolojiler olmasa o bile zor ve oyunların grafikleri de o kadar iyi olmamasına rağmen örneğin God of War iyi bir oyun ama iyi grafiklere sahip değil. Işıklandırmalar iyi ancak karakter tasarımları çok kötü sorun oyunlarda mı donanımlarda mı bizde mi? Düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Benim düşüncem: Oyunların ve sistem üreticilerin hepsinin amacı para olması evet doğru yapıyorlar. Para kazanmasalar zaten yeni ekran kartı çıkartamazlar ama sorun şu ekran kartına bir iki tane iyi özellik ve eski ekran kartı serisi örneğin 60 FPS alıyorsa yenisi 90 falan. Bunların arasında fark yok ama fiyat farkı fazla hiçbir şey olmamasına rağmen aynı zamanda oyun üreticilerinde şu konuda suçu var. Çok tembeller o kadar bütçeniz var o kadar iyi çalışanlara sahipsiniz tembellik etmek yerine grafikleri geliştirip oyuna farklı bir gözle bakmıyorlar. Hepsi tembellik peşinde.

Çözümü: Ekran kartı üreticileri daha iyi bir donanıma sahip ekran kartı ve teknolojiler sunarsa bu sorun ortadan kalkar. NVIDIA güzel gidiyor teknoloji olarak ama donanım için aynı şeyi diyemeyeceğim sıra oyunlarda oyun yapımcıları da yeni teknolojiler keşfedip yeni mekanikler yeni grafikler ekleyip oyun motorlarını geliştirseler, oyun devrimi olarak çağ atlayabiliriz. Tabii ki zor kolay değil ama imkânsız da değil. Mesela ben şöyle bir teknoloji düşündüm. FPS'si arttırmak için yürüyen merdiven mantığı veya bir tren düşünün, o tren arkasındaki rayları alıp öne koyuyor ve ilerledikçe bu döngü artıyor oyunlarda siz bunu chunk tarzı düşünebilirsiniz. Buna benzer bir sistem mesela kursalar fena olmazdı. GTA 5 2013'te çıkan bir oyun ama halen ekran kartları bu oyunda zorlanıyor benim zoruma gidende bu.
RDR2 oyna.

Piyasada binbir çeşit farklı, güzel görünümlü oyunlar var ve diyorsun ki grafikleri kötü ve aynı.

Değişik bir yaklaşım. Güzel bir oyun var ve grafiği yeni nesil değil diye oynamıyorsunuz o zaman siz.

Onu da geçtim 60FPS nasıl az acaba? 60FPS az ise neden 60FPS'de akıcı oluyor bu oyunlar.

Her yeni modelde 2-3 katı FPS almamız mı gerekiyordu? O 60FPS 90'a çıkınca yanında farklı teknolojiler ve donanımlar getirmiyor mu? 4000 serisi çıktı DLSS3 için yeni donanım teknoloji koydu kartın içine. Bazı kartları fiyasko olsa da diğerlerinde hem kas gücünde artış oldu hem de teknolojik açıdan güzel değer artışları oldu. Hiçbir üretici yeni ürününde 2 kat performans sunmaz sana.

O zaman şöyle bakalım.

Neredeyse 150 seneden beri motorlu taşıtlar kullanıyoruz neden hala fabrikasyon 80-100-120 beygirlik araçlar çıkıyor. Bundan 20 sene önce de çıkıyordu bu güçteki araçlar hatta 300-400-500'lük araçlar da çıkıyordu neden şu andaki piyasaya çıkan araçlar 1500-2000-5000 beygir gücünde değil? Neden hala 120-140-160 ile gidiyoruz ki çok az. Yollarda 4 dörtlük değil neden değil.

Ne oldu teknolojisileri arttı değil mi yok işte abs-ESP, afl fardır, karartmalı aynadır, yağmur far sensörüdür, işte dijital ekranlardır hayalet kadranlardır.

Dediğiniz mantık buna yakın.

Hocam arkadaş gelişmelerden pek haberdar değil herhâlde. Koskoca RTX FSR DLSS hatta FPS'yi ikiye katlayan Frame Generation gibi özellikler harika özellikler.

GTA 5'in hala sistem zorluyor dediği kısmı da anlamadım. GTA 5'i zorla açacak sistem ancak oyunun çıktığı dönemden kalma bir sistemse mümkündür. Bu oyunu açmayan sistem kalmadı. Tost makinesiyle bile oynadılar bu oyunu.

Geri
Yukarı