Oyun sırasında aniden FPS düşüyor

edvinas0

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar güzel bir bilgisayarım olmasa da 2 GB RAM 2.13 GHz işlemci Win 8.1 kullanıyorum ama Roblox Minecraft gibi oyunlara ilk girdiğim 10 dakika donmadan oynuyorum. Sonra birden FPS düşüyor ve 10 dakika düşük FPS ile oynatıyor. (3-10FPS) sonra yine eski haline dönüyor 10 dakika sonra yine düşüyor. Nasıl çözebilirim? En ufak bilgi bile önemlidir benim için. Şimdiden teşekkür.

Aynısını ben de yaşadım hocam zamanında. Kendim de sorunun şu olduğunu gördüm. İşlemci çok ısınınca hızını 1.70'e düşürüp soğutup tekrar eski haline geliyordu ve o esnada benim sistemim dediğiniz gibi 5-10 saniye boyunca kasılıyordu. Bunu öğrenmek istiyorsanız bilgisayarınıza Quick CPU indirip, oyuna girin. Frekans değerinizi, o takılmayı yaşadığınız zaman program üzerinden kontrol edin. Bakın, CPU hız değeriniz dediğim gibi düşmüş gözüküyorsa muhtemelen sorun bundan kaynaklanıyor.

1659778300446.png

Gördüğünüz gibi 1,70 GHz olmuş. Ben şu an internette gezdiğimden dolayı 1.70'e düşmesi bana güç tasarrufu bakımından fayda sağlıyor, bir olumsuzluğu olmuyor. Ancak bu olay oyun içinde olursa, dediğiniz gibi anlık takılmalar yaşanıyor ve bu şekilde olmasının en büyük nedeni de işlemcinin ısınması.

Aynısını ben de yaşadım hocam zamanında. Kendim de sorunun şu olduğunu gördüm. İşlemci çok ısınınca hızını 1.70'e düşürüp soğutup tekrar eski haline geliyordu ve o esnada benim sistemim dediğiniz gibi 5-10 saniye boyunca kasılıyordu. Bunu öğrenmek istiyorsanız bilgisayarınıza Quick CPU indirip, oyuna girin. Frekans değerinizi, o takılmayı yaşadığınız zaman program üzerinden kontrol edin. Bakın, CPU hız değeriniz dediğim gibi düşmüş gözüküyorsa muhtemelen sorun bundan kaynaklanıyor.

Eki Görüntüle 1476085
Gördüğünüz gibi 1,70 GHz olmuş. Ben şu an internette gezdiğimden dolayı 1.70'e düşmesi bana güç tasarrufu bakımından fayda sağlıyor, bir olumsuzluğu olmuyor. Ancak bu olay oyun içinde olursa, dediğiniz gibi anlık takılmalar yaşanıyor ve bu şekilde olmasının en büyük nedeni de işlemcinin ısınması.

Aynen dediğin gibi. Şu an Chrome açık ve 2.17 GHz'den 1.33'e düşüp duruyor. Uygulama üzerinden nasıl ayarlayacagız bunu?

QuickCPU-capture-2022.06.8-12.48.13.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen dediğin gibi. Şu an Chrome açık ve 2.17 GHz'den 1.33'e düşüp duruyor. Uygulama üzerinden nasıl ayarlayacagız bunu?

Eki Görüntüle 1476100
Ayarlanacak bir şey değil. Chrome açıkken falan olması normal bilgisayar güç harcamak istemez, onun etkisi olmaz ancak oyundayken etkisi oluyor işte. Yüksek performans yapabilirsin güç seçeneklerinden ama işlemcinin kendi koyduğu bir sıcaklık değeri var örneğin benim işlemci 70 dereceye yaklaşınca kısmaya başlıyor. Bunun için yapabileceğin hiçbir şey yok. İşlemcini falan daha soğuk tutmaya çalışacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı