Oyun Tavsiyesi: The Past Within

Rusty Lake firmasını bilenler bilir, modern oyun dünyasında point and click bulmaca oyunları bariz bir şekilde ilgi görmemesine rağmen kendi çizgilerini bozmadan oyunlar yapan güzide bir firma. Tüm oyunlarında bulunan o görsel tarz, soyut hikaye anlatımı, ortamdaki bilinmezliğin verdiği gerilim beni ayrı bir içine çekmiştir bunca zaman. Ancak yine de her oyununu oynadım, her yeri didik didik ettim diyemem. Aralarından ilgimi çekenleri deniyorum sadece. Son denediğim ve sizlere bahsetmek istediğim oyunsa, "The Past Within".

1682965076194.gif

The Past Within, az önce de belirttiğim gibi bir point and click bulmaca oyunu. Ancak kendisini önceki oyunlarından ayıran en önemli özelliği co-op özelliğinin bulunması. Ve bu co-op özelliği zorunlu olmasına karşın, arkadaşınızla oyun içerisinde herhangi bir bağlantınız söz konusu değil. Davet yollayayım benim oyunuma katılsın tarzı bir durum söz konusu değil yani, ikiniz de birbirinizle konuşarak kendi ekranınızda dönen oyunu anlatıyorsunuz sadece.

Zaten ilerleyebilmek için konuşmanız gerekli, çünkü oyunun hikayesi gereği bir taraf gelecekte iken bir taraf geçmişte ve bulmacaların zamanlararası bilgi aktarmadan çözülmesi mümkün değil. Zaten birlikte oynamak için yapmanız gereken şey, siz geleceği seçtiyseniz arkadaşınıza da geçmişi seçtirmek. Bir de arı ve kelebek seçimi yaptırıyor, oynanış sırasında ufak tefek bulmacaları değiştiriyor sanırım. İkiniz de aynı hayvanı seçmeniz gerek ancak bu iki seçenek arasındaki farka detaylı bakmadım açıkçası, tekrar oynattıracak kadar fark olduğunu düşünmüyorum yine de.

Arada hikayeyle ilgili geçmiş-gelecek falan dedim, ancak detayına girmedim. Bunun sebebi, hikaye hakkındaki bilgilerimin çok yüzeysel olması. Bildiğimi de anlatıp sizin de oyun içerisinde öğreneceği ufak tefek bilgi kırıntılarının spoilerini vermeyeyim diye susuyorum. Ancak bence Rusty Lake oyunlarında hikaye, daha çok atmosferi güçlendirme görevini görüyor. Ancak seriyle ilgili kişiler tarafından aslında çok derin bir lore'u, evreni, hikayesi olduğunu söylüyor. Her ne olursa olsun, benim için bir eksi değil. Dediğim gibi, o soyut bulmacaları, garip karakter tiplemeleri ve uçuk zaman algısını seviyorum bu oyunların. Bu arada, varsa dediğim tarzda bir Rusty Lake lore uzmanı buyursun aşağıda biz cahillere üç beş bir şey anlatsın.

Normalde önceki oyunlarda ben bulmacaları çözerken banko takılıp YouTube'dan baktığım yerler olurdu. Bu sefer en ufak bir ihtiyaç hissetmeden bitirdik oyunu. Bunun sebebinin, oyunun bulmacalarının kolay olması mı yoksa benim artık daha zeki olmam mı diye düşündüm ki Steam yorumlarına bakınca ilkinin olduğunu anlamam uzun sürmedi. Bulmacalar gerçekten kolay seviyede tutulmuş, bunun ardındaki sebep muhtemelen takılıp birinin iki ayrı oyunun senkronizasyonunu bozacak bir hamle yapıp tüm oyunu mahvetmesini engellemek. Ancak yine de, hardcore bir Point and Click Bulmaca oyuncusuysanız, gözünüz kapalı oynarsınız. Hele Monkey Island oyunlarının yanında çocuk oyunu gibi kalıyor. Ancak normal bir oyuncuysanız keyif alırsınız, kolay diye her şeyi tak tak yapamıyorsunuz. Şahsen kolay olduğunun insan farkında olsa da oyunun temposu sekteye uğramadan oynayınca ben bir ayrı keyif aldım.

Grafikleri şahane, tabi oyunlardaki grafiklerin güzelliğini baz alırken modellerin poligon sayısı sizin için öncelikli geliyorsa beğenmeyeceksiniz. Benim bahsettiğim kendi görsel tarzı. Ve bu konuda öncekilerde olduğu gibi çok güzel. Bu sefer daha da üstüne çıkıp çok daha iyi yapmışlar. Burada kelimelere dökmem anlamsız, aşağıya resim koydum. Kendiniz karar verin artık.

pw2.jpg
TPW-The-Future-1920x1080-0.png

Fiyat 65 tl, günümüz zamlı steam oyun fiyatlarını görünce "iyi" denilebilecek seviyede olsa da (indirimde yarı fiyatına, yani 32 liraya, düşüyor) süresi gerçekten kısa. Ben oyunu tam 118 dakikada bitirdim ve şu anda iade edip etmemek arasındayım. Ortalama veya kötü bir oyun olduğunu düşünseydim bu tarz ahlaki ikilemlerde kalmadan iade ederdim ancak beğendim oyunu, bekletiyorum şu anlık karar veremedim.

Uzun lafın kısası, eğer arkadaşınızla oynayacak oyun arıyorsanız indirimde alınabilir. Üstüne 2 saatten önce bitirebilirseniz iade etme şansınızın olduğunu da hatırlatayım ;). Ancak genel Steam oyuncuları 2-5-3 saat arasında bitirmiş oyunu, yetişmemesi çok olası. Ancak her türlü bitirdiğinizde memnun ayrılacağınızı tahmin ediyorum.

Çok detaylı yazamadım bu sefer. O yüzden bu yazı bir "Oyun Tavsiyesi", "İnceleme" değil. Gerçi forumda "x oyunu inceleme: oyun çok güzel arkadaşlar puanım 9/10" tarzı yazılara denk gelince insan gerek var mıydı diye düşünüyor ama, mesele daha çok insana kuytu köşede kalmış oyunları tanıtmak. Başka bir yazıya kadar, görüşmek üzere.

1682963051485.png

Son düzenleme:
Çok güzel inceleme olmuş elinize sağlık hocam. Ve şunu belirtmeden edemeyeceğim Rusty Lake oyunları gerçekten de çok iyi bir lore'a sahip. Tüm oyunlar birbiriyle bağlantılı ve eğer doğru sırayla oynarsanız hikaye gerçektende sizi içine çekiyor. Tüm oyunların mobilde de bulunması ayrı bir avantaj. Kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

Bu arada, varsa dediğim tarzda bir Rusty Lake lore uzmanı buyursun aşağıda biz cahillere üç beş bir şey anlatsın.
Aslında hocam bir ara tüm oyunları tekrar oynayıp toplu bir inceleme/rehber yazısı yazabilirim belki.

Çok güzel inceleme olmuş elinize sağlık hocam. Ve şunu belirtmeden edemeyeceğim Rusty Lake oyunları gerçekten de çok iyi bir lore'a sahip. Tüm oyunlar birbiriyle bağlantılı ve eğer doğru sırayla oynarsanız hikaye gerçektende sizi içine çekiyor. Tüm oyunların mobilde de bulunması ayrı bir avantaj. Kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim, ben de şimdi arada eksik kalan oyunlara kronolojik sırayla başladım. Cube Escape: Seasons ile yaptım açılışı, sonrasında Lake ile devam. Ayrıca oyunların hem mobilde çoğunun bedava olmasına ek olarak, en dandik ve kısa oyununda bile türkçe dil desteği bulunması inanılmaz büyük nimet. Belirmeyi unutmuşum, dil desteği önemli bir artı.

Evet hocam gerçekten de dil desteği çok önemli bir artı. Türkçe dil olmadan asla çekilecek dert değil bu seri. Zaten Türkçe bile anlaması oldukça zor. Hatırlasaydım size kronolojik sıraya yazardım da bende seriyi oynayalı çok oldu hocam. Hatta ben seriyi bitirdiğimde The White Door oyunu bile çıkmamıştı ama fragmanı yayınlanmıştı hatırlıyorum. Bu yüzden The White Door ve The Past Within oyunlarını oynamadım. En iyisi baştan başlamak. Zaten internette kronolojik sıralaması ve hikayeyle ilgili olarak oldukça fazla bilgi mevcut. Hatta Rusty Lake'in Wiki sayfasına da bir göz atabilirsiniz hocam.

Cube Escape: Seasons
Cube Escape: The Lake
Cube Escape: Arles
Cube Escape: Harvey's Box
Cube Escape: Case 23
Cube Escape: The Mill
Rusty Lake Hotel
Cube Escape: Birthday
Cube Escape: Theatre
Rusty Lake Roots
Cube Escape: The Cave
Rusty Lake Paradise
Cube Escape: Paradox
Paradox - A Rusty Lake Film
The White Door
Samsara Room

Yapımcıların önerdiği oynama sırası.

Teşekkürler hocam. Sanırım The Past Within de son olarak oynanıyor. Az önce ekşi sözlükteki entryleri okudum Rusty Lake ile ilgili. Oradaki birkaç yazar hikayeyi anlatmaya çalışmışlar onları okuyunca kafamdaki bazı soru işaretleri kalktı fakat hâlâ çok boşluk var hocam hikayede. Mesela Arles oyunundaki Vincent Van Gogh'un hikayeyle bağlantısı ne? Bence bu seri daha da devam eder. Umarım eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı