Oyun ve yayın için işlemci önerisi

Yakın zamanda oyun ve yayın için sistem toplayacağım kafam çok karıştı forumları okuyunca. Ryzen 7 3700X işlemciler için ani drop giriyor, çok ısınıyor vs. diyorlar. Sizce hangisini tercih etmeliyim?
  • Intel i7 9700K
  • Intel i9 9900K
  • Ryzen 7 3700X
  • Ryzen 9 3900X

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 9 3900X ile 3700X oyun performansında çok bir fark yok ve ağır işler yapmıyorsan gerek yok.
Sorunun cevabı olarak 3700X derim çoklu işlemlerde 9700K işlemcisine %20 fark atıyor yaklaşık. Bu farkı aynı anda 10-15 program çalıştırınca veya edit programlarında görürsün.

Bir arkadaşım Ryzen 5 2600 ve 2060 ile çatır çatır yapıyor şuan. Multi önemli tahmin ettiğim kadarıyla. İntel öneririm para varsa yoksa çok iyi bir alternatif amd. Tabi bir sıvı soğutucu ve düzgün kasa ile.

Her söylenene kulak asma derim ben. Ani drop düşmesi veya ısınması oda sıcaklığı bulunduğu konum veya soğutucu faktörüne göre değişebilir. Ben 3700X kullanıyorum sıvı soğutma sistemiyle birlikte kasa havalandırmamda gayet tatmin edici ve haliyle hiçbir problem yaşamadım. İleride yaşar mıyım bilinmez tabi ki ama şuan için benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor. Çoklu çekirdekte de İntel'e fark attığını düşünürsek seninde ihtiyacını karşılayacağından eminim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı