Oyun yapım şirketlerine proje gönderebilir miyiz ?

Scarheart

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Birçok oyun projem var. Malum bu oyunları yüzlerce kişi yapıyor. Yapmayı öğrensel bile bir sürü takım arkadaşı gerekiyor. Bu oyun projelerini oyun yapım şirketlerine yollasak dikkate alırlar mı ? Diyelim begenip yapmaya karar verdiler. Bize de pay verirler mi sizce ?

Öncelikle bir oyunu yapmak için gereken kişi sayısı o oyuna göre değişir. Triple A dediğimiz milyon Dolarlar harcanan oyunlar basit bir grubun elinden çıkmadığı doğru. Ama oldukça fazla kar getiren ve 20, 30 ve 50 bin dolar gibi ufak paralar harcanan oyunlarda var. Eğer kuruş paran yok ise ve fikrine ve bilgine tam olarak güveniyor hayal peşinde değil olabilecek bir gerçeğin peşinden koşacaksan Kickstarter var. Bu platform projeleri olan insanlara projelerini tanıtmalarına ve parasal anlamda bir hedef koymalarına yardımcı oluyor.

Bugün indie dediğimiz bir çok başarılı oyun bu siteden çıktı. Bu siteye giren insanlar beğendikler projelere bağış atıyorlar. Atılan bağış miktar olarak hedefe ulaşırsa proje gerçekleştiriliyor. Ama oyun projesinden kasıt sadece mekanik yada senaryo açısından ise ve teknik anlamda sıfır isen işin imkansıza yakın. Bu dediğim şartlarda isen başarılı olabilmek için muhteşem bir fikir ile gelmen gerekir. Ve çok daha öncesinden para harcamaya da hazır olman lazım. Ha ben bunların altına girmem fikrimi söyleyeyim yapsınlar payımı da versinler diyorsan maalesef bu tarz bir senaryo daha önce duymadım belki yaşanmış bile olsa oldukça nadir olsa gerek.

Her oyunda olmayan çok farklı bir konu bulmalısınız. Mesela uyuşturucu satıcılığının open-world versiyonu gibi (şu ana kadar hiç böyle bir oyun oynamadım). Sonra bunun videosunu Youtube - Facebook'da yayınlayarak Türklerin sevgisini kazanmanız lazım. Steam'e gelirse zaten gerisi basit.

Arkadaşlar şöyle düşünün. Oyun ile ilgili herşey hazır. Konuşmalar, çevrelere,olaylar vs. oyun içindeki olabilecek herşey her ayrıntısına kadar hazırlanmış. Sadece oyunu yapması kalmış. Yine de kabul etmezler mi? Ve bu oyun piyasada olmayan ve çok ilgi çekici bişey. Bir oyunun tasarlamak zor birşey değil. Dediginiz gibi iyi bir hayal gücü lazım. Bizim düşünemedigimiz şeyi belki başkası düşünemeyecek. Bence bu firmaların sadece oyun fikri üreten elemanları vardır. Yapım aşaması çok farklı birşey. Benim 1-2 tane projem var. Bi deneyim bakalım ne olacak. Aklınıza gelen oyun firmalarını yazarsanız sevinirim.

Şimdi anladım bro. Dediğin gibi eğer hikayeyi beğenirlerse destek çıkma ihtimalleri var. Fakat ben de diyorum ki Ubisoft, Rockstar'la felan mı görüşeceksin, grafikler kötü olmasın diyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı