Oyun yapmak için öneri

N0rvecli

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Türk Silahlı Kuvvetleri Uz. Çvş. Ad
Bir süredir yazılımcı olarak oyun yapmak istiyordum, dusunuyordum nasıl bir şey yapsam diye, Batman Arkham serisine kayıyor aklım. Acaba oyle bir şey ortaya çıkarır mıyım tek başıma diye ama ayrıca ses efektlerı harıcı fazla konusma ekleme yapamayacağım ıcın geri limbo gibi bir oyuna yoneldım ve çok arada kaldım. Tavsiyeleriniz nedir?

Bir süredir yazılımcı olarak oyun yapmak istiyordum, dusunuyordum nasıl bir şey yapsam diye, Batman Arkham serisine kayıyor aklım. Acaba oyle bir şey ortaya çıkarır mıyım tek başıma diye ama ayrıca ses efektlerı harıcı fazla konusma ekleme yapamayacağım ıcın geri limbo gibi bir oyuna yoneldım ve çok arada kaldım. Tavsiyeleriniz nedir?

Sorduğunuz soru: Demir ve alçım var, insanlara ev kiralayıp para kazanabilir miyim?
Cevabı: Önce bina yapmalısınız.

Bu sıralar çocuk oyunu gibi gözüküp aslında korkunç olan indie oyunları popüler. Güzel bir fikir bulup hikayesini aşırı anlatmadan gizemli tutar iseniz oyun tutar.

Bu sıralar çocuk oyunu gibi gözüküp aslında korkunç olan indie oyunları popüler. Güzel bir fikir bulup hikayesini aşırı anlatmadan gizemli tutar iseniz oyun tutar.
Hikayeyi anlatmamanın sebebi gizem yaratmak değil, hikayeyi anlatsanızda gizem yaratmak kolay zaten. Ordaki sebep teknik yetersizlikler tek yada üç beş kişilik bir ekibin sinematik yapması zor.

Hocam öncelikle mesela RDR 2 gibi büyük bir oyun birkaç yüz kişi ile birkaç milyar dolar (evet milyar) ve 2 yıl gibi bir sürede geliştirildi diye biliyorum yani oyun yapmayı öğrenmek bile başlı başına uzun bir iş oyun yapmayı özellikle tek kişi yapmayı siz düşünün elbette yapabilirsiniz ama biraz zor bir iş eğer sormak istediğiniz şey yapabilir miyim ise evet teknik olarak mümkün ama ne kadar sürer bilemiyorum oyun türü vb gibi pek çok etken var önce onu seçmelisiniz.

Hikayeyi anlatmamanın sebebi gizem yaratmak değil, hikayeyi anlatsanızda gizem yaratmak kolay zaten. Ordaki sebep teknik yetersizlikler tek yada üç beş kişilik bir ekibin sinematik yapması zor.
Hocam sinematik anlamında demedim. Little nightmhares oyununa örnek verebilirim. Ne sinematik ne bir yazı hiç bir şey yok ama oyunu araştırır iseniz çok iyi bir hikaye anlatıyor aslında o anlamda dedim.

Hocam sinematik anlamında demedim. Little nightmhares oyununa örnek verebilirim. Ne sinematik ne bir yazı hiç bir şey yok ama oyunu araştırır iseniz çok iyi bir hikaye anlatıyor aslında o anlamda dedim.
Senin bahsetmeye çalıştığın lore hocam. Half-Life serisi o anlamda çok iyi mesela. Hiç bir sinematik, resident evil gibi bilgi veren kağıt vs. olmadan atmosfer ile mükemmel bir hikaye anlatımı yapıyor oyun. Ancak oyunun hikayesi etkileyici olduğu kadar kötü. Çünkü çok çoğu önemli olayın oyunlarda bahsi bile geçmiyor. Hikaye farklı bir şey.

Geri
Yukarı