Oyun yapmaya başlarken beklenti seviyesi ne olmalı?

Bu tarz sorulari kesin olarak cevaplamanin yegane yolu Agile gelistirme yapman ve prototip olusturmandir. Yoksa sabaha kadar tek basina ne seviyede projeyi ne kadar surede ne kadar maliyetle yapabilecegin hakkinda atip tutsak bos.

Kafandaki fikri calisir halde ortaya koyan ve baska hicbir sey yapmayan minimum bir prototip modelleyecek ve bunu kisa vadede agile sisteme gore planlara ayiracaksin. Bu kisa asamalari ne kadar surede yaptigin sana projenin genel uzunlugu hakkinda fikir verecek. Yani 4 teker varsa 1 tekeri ne kadar surede yaptigina bakacaksin.

Oturup projelendir, parcalara ayir; ne kadar hizli gelistirme yaptigin sana sure sorusunun cevabini verecek.

Ayrica bu cok zor bir is, oyun yapmak degil de zaman estimation i yapmak. Yillarca oyun gelistirmis koca firmalar dogru duzgun yapamiyorlar cunku her proje kendisine ozgun zorluklar ve tahmin edilemez engeller barindiriyor. Isin icine girmeden afaki konusmak zaman kaybi.

Komik. Yapay zeka nereye kadar yapıyor? Yapay zekayi kim yapıyor? Ne kadar sınırlı?

Son zamanlarda var bunun gibi yazilim gelistirmeden zerre anlamayip kendi kendine gaza gelen arkadaslar. Kiskanclik ve eziklik kombinasyonu.

Ayrica bu cok zor bir is, oyun yapmak degil de zaman estimation i yapmak. Yillarca oyun gelistirmis koca firmalar dogru duzgun yapamiyorlar cunku her proje kendisine ozgun zorluklar ve tahmin edilemez engeller barindiriyor. Isin icine girmeden afaki konusmak zaman kaybi.
Bu işi bilmeyen birine bunu anlatmak çok zor. Mesela şuan çalıştığım projede sürekli benden süre isteniyor. Yahu ben bu oyunun hangi aşamaları ne kadar sürede tamamlanır, oluşabilecek sorunlar nedir, ne kadar zamanda çözülür bunu şuan kestiremiyorum diyorum. Projenin başında adam bana diyor ki tek bir para birimi olacak. Ben de tüm kodu ona göre ayarlıyorum. Üstüne bir sürü şey inşa ediyorum. Sonradan ikinci bir para birimi eklememi isteyince para ile bağlantılı bütün sistemleri elden geçirmem gerekiyor. Yeni para birimi eklemek birkaç dakika sürüyor ama mevcut sistemi tümüyle elden geçirmek işi günlerce hatta duruma göre haftalarca, aylarca uzatabiliyor. Bunu anlamıyorlar. Zaten insanlardan bıktığım, psikolojik olarak zor bir dönemdeyim bir de sevdiğim işi bana zorlaştırıyorlar. Projeyi silip ortadan kaybolma fikri çık aklımdan :)

Bu işi bilmeyen birine bunu anlatmak çok zor. Mesela şu an çalıştığım projede sürekli benden süre isteniyor. Yahu ben bu oyunun hangi aşamaları ne kadar sürede tamamlanır, oluşabilecek sorunlar nedir, ne kadar zamanda çözülür bunu şu an kestiremiyorum diyorum. Projenin başında adam bana diyor ki tek bir para birimi olacak. Ben de tüm kodu ona göre ayarlıyorum. Üstüne bir sürü şey inşa ediyorum. Sonradan ikinci bir para birimi eklememi isteyince para ile bağlantılı bütün sistemleri elden geçirmem gerekiyor. Yeni para birimi eklemek birkaç dakika sürüyor ama mevcut sistemi tümüyle elden geçirmek işi günlerce hatta duruma göre haftalarca, aylarca uzatabiliyor. Bunu anlamıyorlar. Zaten insanlardan bıktığım, psikolojik olarak zor bir dönemdeyim bir de sevdiğim işi bana zorlaştırıyorlar. Projeyi silip ortadan kaybolma fikri çık aklımdan :)

Ahahahaha sektörün özeti şu metin ya :D

Geri
Yukarı