Oyuna girince CPU kullanımı %100 oluyor

Makaleler
4
Yer
Manisa/Salihli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, az önce bilgisayarımı açtım, oyuna giriyorum ve CPU kullanımı 100'e çıkıyor ve menüde bile aşırı şekilde kasıyor. Sorun oyundadır dedim, birkaç oyun daha denedim, sonuç yine aynı. Malwarebytes ile tarama yaptım, sorun çıkmadı. Bugün sabah OCCT stres testi yapmıştım, işlemciyi test edince bilgisayar donuyordu, ben de Prime 95 ile denedim, onda sorun yoktu. Sizce nedir durum?

Oyun fark etmiyor diye belirttim hocam.

Ryzen 5 1600 AF. Sabah stres testi yapmıştım daha sonra kapadım bilgisayarı şimdi açma fırsatım oldu ve durum bu.

Ryzen 5 1600 AF.

Yani dostum, eğer gerçekten dediğin gibi oyun fark etmeksizin %100 oluyorsa bunun tek olabilitesi render için ekran kartı yerine işlemcin kullanılıyordur. Virüs vs. olsa oyuna girmeden de %100 olur ya da masaüstünde boştayken %30 falan olur, o yüzden virüs gibi sorunlar olduğunu zannetmiyorum. Fark etmiyor dediğin oyunlar ağır oyunlarsa CPU hiçbirini kaldıramıyordur belki diyeceğim ama muhtemelen daha önce sorunsuz oynadığın oyunları deniyorsundur. Bilemedim 🤷🏻‍♂️

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani dostum, eğer gerçekten dediğin gibi oyun fark etmeksizin %100 oluyorsa bunun tek olabilitesi render için ekran kartı yerine işlemcin kullanılıyordur. Virüs vs. olsa oyuna girmeden de %100 olur ya da masaüstünde boştayken %30 falan olur, o yüzden virüs gibi sorunlar olduğunu zannetmiyorum. Fark etmiyor dediğin oyunlar ağır oyunlarsa CPU hiçbirini kaldıramıyordur belki diyeceğim ama muhtemelen daha önce sorunsuz oynadığın oyunları deniyorsundur. Bilemedim 🤷🏻‍♂️
Daha dün geceye kadar sorun yoktu hocam bugün sabah işlemciye stres testi yaptım OCCT'de testi yaparken donuyordu bilgisayar yeniden başlatmak zorunda kalıyordum bu akşam eve gelince Prime 95 ile yarım saat denedim donma falan olmadı fakat ne olduysa stres testi yaptıktan sonra oyuna girince kullanım 100'e çıkıp mouse bile hareket etmeyecek duruma geliyor.

Geri
Yukarı