Oyuncu faresinde DPI'ın önemi nedir?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Bildiğiniz gibi piyasada oyuncu faresi denildiğinde genelde hep yüksek DPI'lara kadar çıkabilen fareler oluyor. Bu yüksek DPI oyuncuya avantajı nedir diye soracak olursak? Teknik açıdan olaya baktığımızda DPI değeri yükseldikçe mouse az bir hareketle daha fazla yol aldıracağımızdan tepki vermesi daha hızlı oluyor. Lakin bundada belli bir DPI üzeri gereksiz oluyor. Misal, bende 8000 DPI'lık mouse var ama ben bunu 2800 DPI'da kullandığımdan üzerine çıkınca kontrolü çok zorlaşıyor. Tamam, mousenin optic sensörleri çok önemli o ayrı bir şeyde çok yüksek DPI mouse gerçekten gerek var mı? Bir kişi bunlara neden ihtiyaç duyar? FPS oyunlarından örnek verecek olursak, Pro oyuncuların çoğu 1000 DPI ve altında oynuyor. Buradaki yüksek DPI'lar teknolojinin bir dayatması mı yoksa gerçekten bir yerlerde işe yarıyor mu?

Ben 2800 DPI'da PUBG oynarken hedefi daha iyi alıyorum ama 8000DPI çıkarınca işler çok daha zorlaşıyor, bu durumda ise oyundan hassasiyeti kısmak zorunda kalıyorum. İyi de oyundan hassasiyeti kıstıktan sonra ne işime yardı bu!

4K monitör kullananlar için yüksek DPI işe yarıyor olabilir ama bence çok kullanan yoktur. Ben 1920x1080 çözünürlükte 600 DPI kullanıyorum ve üstü fazla geliyor.

Boş iş. 16.000 DPI ile oynayan 1 tane e-spor oyuncusu yoktur. Bana 1800 yetiyor mesela.
E sporcuların çoğu 1000 DPI altında oynuyor. Bir keresinde dünya genelinde önemli e sporcuların hangi mouseleri, hangi dpıları kullandıklarına yönelik bir grafik görmüştüm oradan hatırlıyorum. Pubg videoları atan youtuberlarda 800-900 dpı kullanın diyorlar. O değerleri çekince mouse çok yavaşlıyor ya. Mouse programından dpı düşürüpte denetim masasından ve oyundan dpı arttırmanın da mantığı nedir anlamadım. Lakin 900 dpı çeken bir kişi oyundan veya denetim masasından hassasiyeti artırması lazım, çünkü çok yavaş oluyor.
Pazarlama stratejisi işte. Süper gizli bir avantajı var da biz mi bilmiyoruz?
Aynen, ekran kartı alırken bol GB'lı olsun demek gibi. :)
4K monitör kullananlar için yüksek DPI işe yarıyor olabilir ama bence çok kullanan yoktur. Ben 1920x1080 çözünürlükte 600 DPI kullanıyorum ve üstü fazla geliyor.
Aynen, monitörüne göre çözünürlüğüne göre dpı arttırılmalı. Fullhd ve altı için 2000 DPI bile fazla bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı