Oyuncu laptopu için termal macun önerisi

Hocam HP Pavilion arka tarafından vidalar sokuldukten sonra kart yardımıyla açılıyor pervanelere sokuluyor kolay gozukuyor hocam.

Hocam çok tekrarladım farkındayım ancak HP Pavilion'un alt modellerinde kapak/vida ve bilhassa anakart tasarımı değişiyor. Eğer bulabilirseniz tam veya yakın modeli, YouTube'a önce modelinizi, ardından sağına | thermal paste replacement | yazın ve ilgili birkaç videoyu dikkatlice minimum 2 kez izleyin. Ben ne olacak diyip, dikkatlice ve 2 kez kısmını atladığım için önceki bilgisayarımın vida yuvaları çöp olmuştu. Ayrıca internet soketine de zarar vermiştim, halâ belli süre çalışınca internet kopukluğu oluyor ve touchpad'in de sol tıkını kırmıştım. Basit gözüküyordu, ah o klavye yok mu :D

Hocam çok tekrarladım farkındayım ancak HP Pavilion'un alt modellerinde kapak/vida ve bilhassa anakart tasarımı değişiyor. Eğer bulabilirseniz tam veya yakın modeli, YouTube'a önce modelinizi, ardından sağına ~ thermal paste replacement ~ yazın ve ilgili birkaç videoyu dikkatlice minimum 2 kez izleyin. Ben ne olacak diyip, dikkatlice ve 2 kez kısmını atladığım için önceki bilgisayarımın vida yuvaları çöp olmuştu. Ayrıca internet soketine de zarar vermiştim, halâ belli süre çalışınca internet kopukluğu oluyor ve touchpad'in de sol tıkını kırmıştım. Basit gözüküyordu, ah o klavye yok mu :D
Hocam estağfurullah siz yardımcı olmaya çalışıyorsunuz sikinti yok hp pavilion 15 veya 16 olması lazim ben baktım kolay gibi gözüküyor

Hocam çok tekrarladım farkındayım ancak HP Pavilion'un alt modellerinde kapak/vida ve bilhassa anakart tasarımı değişiyor. Eğer bulabilirseniz tam veya yakın modeli, YouTube'a önce modelinizi, ardından sağına | thermal paste replacement | yazın ve ilgili birkaç videoyu dikkatlice minimum 2 kez izleyin. Ben ne olacak diyip, dikkatlice ve 2 kez kısmını atladığım için önceki bilgisayarımın vida yuvaları çöp olmuştu. Ayrıca internet soketine de zarar vermiştim, halâ belli süre çalışınca internet kopukluğu oluyor ve touchpad'in de sol tıkını kırmıştım. Basit gözüküyordu, ah o klavye yok mu :D
Hocam 93 derece cokma acaba ne diyorsunuz

Hocam çok tekrarladım farkındayım ancak HP Pavilion'un alt modellerinde kapak/vida ve bilhassa anakart tasarımı değişiyor. Eğer bulabilirseniz tam veya yakın modeli, YouTube'a önce modelinizi, ardından sağına | thermal paste replacement | yazın ve ilgili birkaç videoyu dikkatlice minimum 2 kez izleyin. Ben ne olacak deyip, dikkatlice ve 2 kez kısmını atladığım için önceki bilgisayarımın vida yuvaları çöp olmuştu. Ayrıca internet soketine de zarar vermiştim, halâ belli süre çalışınca internet kopukluğu oluyor ve Touchpad'in de sol tıkını kırmıştım. Basit gözüküyordu, ah o klavye yok mu :D

Hocam 93 de 1 saat oynamak zarar verir mi?

Son düzenleme:
O zaman değişmek şart hocam peçeteye silip nokta büyüklüğünde sıkıp üzerini bastırıyoruz bu kadar sanırım.

O zaman değişmek şart hocam peçeteye silip nokta büyüklüğünde sıkıp üzerini bastırıyoruz bu kadar sanırım.

Peçeteden ziyade bir bez, mümkünse mikrofiber bez daha iyi olur hocam. Çok kuruduysa işlemciye veya çevresindeki modüllere zarar gelebilir, eczanelerde veya mahalle bilgisayarcısında bulunabilecek (içeriğinde başka birşey bulunmayan) izopropil alkol kullanılmalı. Zippo yakıtı da kullanabilirsiniz diye duydum ama doğrusu yeni duydum sağlıklımıdır bilmem. İyice temizledikten sonra soğutucu blok pres yapınca aşırı taşmayacak kadar, macunu olabildiğince az-yeterli miktarda sürüyoruz. Termal macunun işlevi 2 plaka arasındaki mikro boşlukları doldurmaktır. Yani iki tarafada tam temas etmeli ancak olabildiğince incecik bir katman olmalı. Azıcık kalın bile olsa derece olarak farkı büyük olacak, ısıyı arttıracaktır. Çok çok ince olursa kenarlarda boşluklar, yer yer temazsızlıklar olabilir yine büyük, hatta çok büyük sıcaklıklarla karşılaşabilirsiniz. İşlemci yanabilir. Tam tutturmanız, heryerini kaplaması gerek. Biraz da hislerimize güvenirsek evet küçük damla/nokta kadarcık :D
Zaman geçtikçe, bir bilemedin iki deneme sonra kolayca tecrübe edinirsiniz zaten.
Eklemek istediklerim var - muhtemelen bunları zaten biliyorsunuzdur hatamı mazur görün -: Fanları, radyatör bloklarını ve bakır soğutma hatlarının bütünleşik olduğu soğutucu plakayı sökmüşken temizlemeyi ihmal etmeyin. Fanları elektrikli süpürge ile çekecekseniz (ki öneririm) mutlaka tutun ya da fanın güç soketini çıkardığınızdan emin olun. Aksi taktirde anakarta ters akım gider, ilgili birimler yanabilir, anakartınız çöp olur. Radyatör bloklarını temizlemeyi ihmal etmeyin, radyatör bloklarını çıkarıp, sadece su ile iyice yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz ya da fön makinesiyle iyice nem kalmayacak şekilde kurutup takabilirsiniz. Vidaları aşırı aşırı sıkmayın. Özellikle soğutucu bloğu tutan ve baskıyı sağlayan vidalar sıkılmalı, onlarda aşırı abartı değil. Vida, kasaya değil de anakarta bağlı veya anakarta baskı yapmakta ise daha da dikkat gerekiyor. Her ama herşeyden önce bataryayı çıkarın, çıkabilir tarzda değilse kapağı açınca ilk iş güç soketini sökün.

Dediğim gibi muhtemelen bunlardan haberdarsınızdır ne olur ne olmaz söylemek istedim.

Normalde macun sürme-temizleme işini bu kadar takmayanlar çokça var fakat onlar ya öncesinden onlarca defa yapmış, fazla özgüvenli kimseler ve/ya sonrasında sorun yaşayanlar...

Son düzenleme:
Peçeteden ziyade bir bez, mümkünse mikrofiber bez daha iyi olur hocam. Çok kuruduysa işlemciye veya çevresindeki modüllere zarar gelebilir, eczanelerde veya mahalle bilgisayarcısında bulunabilecek (içeriğinde başka bir şey bulunmayan) izopropil alkol kullanılmalı. Zippo yakıtı da kullanabilirsiniz diye duydum ama doğrusu yeni duydum sağlıklı mıdır bilmem. İyice temizledikten sonra soğutucu blok pres yapınca aşırı taşmayacak kadar, macunu olabildiğince az-yeterli miktarda sürüyoruz. Termal macunun işlevi 2 plaka arasındaki mikro boşlukları doldurmaktır. Yani iki tarafada tam temas etmeli ancak olabildiğince incecik bir katman olmalı. Azıcık kalın bile olsa derece olarak farkı büyük olacak, ısıyı arttıracaktır. Çok çok ince olursa kenarlarda boşluklar, yer yer temazsızlıklar olabilir yine büyük, hatta çok büyük sıcaklıklarla karşılaşabilirsiniz. İşlemci yanabilir. Tam tutturmanız, her yerini kaplaması gerek. Biraz da hislerimize güvenirsek evet küçük damla/nokta kadarcık :D
Zaman geçtikçe, bir bilemedin iki deneme sonra kolayca tecrübe edinirsiniz zaten.
Eklemek istediklerim var - muhtemelen bunları zaten biliyorsunuzdur hatamı mazur görün -: Fanları, radyatör bloklarını ve bakır soğutma hatlarının bütünleşik olduğu soğutucu plakayı sökmüşken temizlemeyi ihmal etmeyin. Fanları elektrikli süpürge ile çekecekseniz (ki öneririm) mutlaka tutun ya da fanın güç soketini çıkardığınızdan emin olun. Aksi taktirde anakarta ters akım gider, ilgili birimler yanabilir, anakartınız çöp olur. Radyatör bloklarını temizlemeyi ihmal etmeyin, radyatör bloklarını çıkarıp, sadece su ile iyice yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz ya da fön makinesiyle iyice nem kalmayacak şekilde kurutup takabilirsiniz. Vidaları aşırı aşırı sıkmayın. Özellikle soğutucu bloğu tutan ve baskıyı sağlayan vidalar sıkılmalı, onlarda aşırı abartı değil. Vida, kasaya değil de anakarta bağlı veya anakarta baskı yapmakta ise daha da dikkat gerekiyor. Her ama her şeyden önce bataryayı çıkarın, çıkabilir tarzda değilse kapağı açınca ilk iş güç soketini sökün.

Dediğim gibi muhtemelen bunlardan haberdarsınızdır ne olur ne olmaz söylemek istedim.

Normalde macun sürme-temizleme işini bu kadar takmayanlar çokça var fakat onlar ya öncesinden onlarca defa yapmış, fazla öz güvenli kimseler ve/ya sonrasında sorun yaşayanlar...

Hocam elektrik süpürgesi ufak parçalara zarar vermezmi
Garanti olsun diye fazla sıkarsak ne olur hocam
Bir de bakır borudaki pembe yerler duruyor değil mi yani termal macun değişirken termal macun dışında çok bir şey lazım değil

Hocam elektrik süpürgesi ufak parçalara zarar vermezmi.
Garanti olsun diye fazla sıkarsak ne olur hocam.
Bir de bakır borudaki pembe yerler duruyor değil mi yani termal macun değişirken termal macun dışında çok bir şey lazım değil.

Ben elektrik süpürgesini en düşük ayara alıp arada biraz mesafe bırakarak ve fanı tutarak yapmıştım fan temizliğini, anakarta tutmadan anakartın etrafında kalan kasayı da temizlemiştim. Bir naylon/babet çorap takmanız daha garanti olur başına.
Bakır borudaki pembe yerlerden kastınız işlemcinin üstünde kalan termal macunlarsa onları da temizlemelisiniz. Bakır borudaki/bloktaki, süngerimsi pedlerden/pedlerden bahsediyorsanız onlar kalmalı sakın sökmeyin.

Fazla sürerseniz blok baskı yapınca ısınır dedim ama bu bloğun baskısına bağlı doğrusu. Biraz forum gezdim ki "bloğun baskısıyla taşma yapar sadece" diye bir mesaj okudum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Ama düşününce, çok sıkmak, az sıkmak kadar ince bir tabaka oluşturmaz. Gereği kadar sıkmak en iyisi :D
Düzenleme: Az sürmek pump out-riskini azaltıyormuş diye okudum bu forumdaki birinin mesajında. Dizüstü çipinde macunu yaymamak gerektiği, mercimek tanesi kadar koyup, bloğu kapatmanın doğru olduğu belirtilmiş farklı bir mesajda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı