Oyunda kapanma sorunları

eneskrlk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, bugün ilk kez bir sorunla karşılaştım bilgisayarımda. AC syndicate oyununda birden bire bilgisayarım kapandı. Açtım bilgisayarımı sonrasında sorun tekrarlandı. Sorunu araştırdığımda psu veya sıcaklık değerlerini bulmam gerektiğine kanaat getirdim. Şimdi baktığımdaysa, sistem boştayken en az 60 derece görüyorum. Yük altında/oyunda iken de 95 dereceye kadar dayandığını görüyorum. 95 derece limit zaten, voltajı kesiyor. Sonrasında kapanma problemi yaşamadım. Oyun içinde yaptığım bir takım testler için ekran görüntüleri bırakıyorum. İşlemci kullanımı ile alakalı vs. Ve sizlerden ricam ise nasıl bir yok izlemem gerektiği konusunda yardım istemek olacak. Teşekkür ediyorum şimdiden, iyi forumlar dilerim.
Düzenleme: Eklemeyi unutmuşum, ilk fotoğrafta gördüğünüz ekran kartına overclock yapıldıktan sonra çekilen fotoğraf. Overclock değerlerimi de ekliyorum.

Dosya Ekleri

• 3eb6bcdf-b6a7-464b-981b-c34d45d62ab8.jpg
    3eb6bcdf-b6a7-464b-981b-c34d45d62ab8.jpg
    206,6 KB · Görüntüleme: 42
  • c841462a-b4d6-4047-8a79-9826c01daf67.jpg
    c841462a-b4d6-4047-8a79-9826c01daf67.jpg
    149,4 KB · Görüntüleme: 47
  • f73198eb-9c27-4120-b4da-dbf042cbc898.jpg
    f73198eb-9c27-4120-b4da-dbf042cbc898.jpg
    183,9 KB · Görüntüleme: 43
  • resim_2021-03-18_023041.png
    resim_2021-03-18_023041.png
    221,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Ryzen 5 3500x kullanıyorum. 4ghz ile çalışıyor şu an. Ekran kartım ise Gigabyte 1660 Super 6GB OC. Tam ismi bu.
İşlemci normalden çok daha yüksek derecelerde çalışıyor. Kasanın hava akışının da çok iyi olmadığını tahmin ediyorum çünkü ekran kartının da 80'i geçmemesi lazım.

İşlemci için: Undervolt yapılabilir. CPB kapatma yapılabilir.
Ekran kartı için fan hızını arttırmanız yeterli gelecektir.
Örnek video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Hocam, işlemci sıcaklığı yüksek. Ekran kartı ise sınırda diyebiliriz. Macun bakımını yapın. Ekran kartı fan hızını da arttırın. Gerekirse, soğutucu alın. Kasa hava akışı da önemli bir etken.

İşlemci normalden çok daha yüksek derecelerde çalışıyor. Kasanın hava akışının da çok iyi olmadığını tahmin ediyorum çünkü ekran kartının da 80'i geçmemesi lazım.

İşlemci için: Undervolt yapılabilir. PCB kapatma yapılabilir.
Ekran kartı için faz hızını arttırmanız yeterli gelecektir.
Yazdıklarınız mantıklı geliyor. Ekran kartı için önerdiğinizi net anlayamadım yalnız. O işlemin mantığı nedir? Ve nereden faz hızını arttırabilirim?

Fan hızını Afterburner ile arttırabilirsiniz.

Hocam, işlemci sıcaklığı yüksek. Ekran kartı ise sınırda diyebiliriz. Macun bakımını yapın. Ekran kartı fan hızını da arttırın. Gerekirse, soğutucu alın. Kasa hava akışı da önemli bir etken.
Evet, siparişini verdim macunun. Bir de o şekilde denemek istedim. Siparişi bekliyorum.

Fan hızını Afterburner ile arttırabilirsiniz.
Otomatik olarak kullanıyordum. Yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz?

İşlemci için: Undervolt yapılabilir. CPB kapatma yapılabilir.
Ekran kartı için fan hızını arttırmanız yeterli gelecektir.
Örnek video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Gerçekten bilgilendirici bir kaynak. İşlemcimi 1200 voltaj olarak ayarlamıştım. Şimdi ufak ufak düşürerek deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı