Oyunda kapanma sorunları

eneskrlk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, bugün ilk kez bir sorunla karşılaştım bilgisayarımda. AC syndicate oyununda birden bire bilgisayarım kapandı. Açtım bilgisayarımı sonrasında sorun tekrarlandı. Sorunu araştırdığımda psu veya sıcaklık değerlerini bulmam gerektiğine kanaat getirdim. Şimdi baktığımdaysa, sistem boştayken en az 60 derece görüyorum. Yük altında/oyunda iken de 95 dereceye kadar dayandığını görüyorum. 95 derece limit zaten, voltajı kesiyor. Sonrasında kapanma problemi yaşamadım. Oyun içinde yaptığım bir takım testler için ekran görüntüleri bırakıyorum. İşlemci kullanımı ile alakalı vs. Ve sizlerden ricam ise nasıl bir yok izlemem gerektiği konusunda yardım istemek olacak. Teşekkür ediyorum şimdiden, iyi forumlar dilerim.
Düzenleme: Eklemeyi unutmuşum, ilk fotoğrafta gördüğünüz ekran kartına overclock yapıldıktan sonra çekilen fotoğraf. Overclock değerlerimi de ekliyorum.

Dosya Ekleri

• 3eb6bcdf-b6a7-464b-981b-c34d45d62ab8.jpg
    3eb6bcdf-b6a7-464b-981b-c34d45d62ab8.jpg
    206,6 KB · Görüntüleme: 42
  • c841462a-b4d6-4047-8a79-9826c01daf67.jpg
    c841462a-b4d6-4047-8a79-9826c01daf67.jpg
    149,4 KB · Görüntüleme: 47
  • f73198eb-9c27-4120-b4da-dbf042cbc898.jpg
    f73198eb-9c27-4120-b4da-dbf042cbc898.jpg
    183,9 KB · Görüntüleme: 43
  • resim_2021-03-18_023041.png
    resim_2021-03-18_023041.png
    221,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Otomatik olarak kullanıyordum. Yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Gerçekten bilgilendirici bir kaynak. İşlemcimi 1200 voltaj olarak ayarlamıştım. Şimdi ufak ufak düşürerek deneyeceğim.
Ben 5500 xt 8gb kullanıyorum. Otomatikte bırakmıyorum ekran kartını hiçbir zaman. Ses sıkıntısı da çekmiyorum zaten. Kullandığım ayarlar;
1616029996973.png

AMD'nin yazılımında hangi derece de fanların ne kadar çalışmasını ayarlayabiliyorsunuz. Oyun oynarken otomatik olarak fanlarım bu düzeylerde çalışıyor. Fakat kullandığım model MSI Gaming X modeli ki soğutucusu iyi bir modeldir. Fakat kasamda hava akışı pek olduğu söylenemez o yüzden kolaylıkla 70 Derece üstüne çıkıyor. Size de ekran kartını ortalama 75 derecelerde tutmanızı öneririm. 80 üstü pek sağlıklı değil. Dediğim gibi işlemci aşırı yüksek derecelerde hiç normal değil. Belki soğutucunun montajı sıkıntılıdır ya da termal macun yenilemesi gerekiyordur. Attığım videodaki ayarları yapmakta yardımcı olacaktır. Sonrasında ne kadar düştüğünü de belirtebilir misiniz?

Hocam, yeterli olmayabilir. Yeterli olsa, sıcaklık bu kadar yükselmez. Özellikle, OC yapılan ekran kartı otomatikte bırakılmaz.

Ben 5500 xt 8gb kullanıyorum. Otomatikte bırakmıyorum ekran kartını hiçbir zaman. Ses sıkıntısı da çekmiyorum zaten. Kullandığım ayarlar; Eki Görüntüle 927941
AMD'nin yazılımında hangi derece de fanların ne kadar çalışmasını ayarlayabiliyorsunuz. Oyun oynarken otomatik olarak fanlarım bu düzeylerde çalışıyor. Fakat kullandığım model MSI Gaming X modeli ki soğutucusu iyi bir modeldir. Fakat kasamda hava akışı pek olduğu söylenemez o yüzden kolaylıkla 70 Derece üstüne çıkıyor. Size de ekran kartını ortalama 75 derecelerde tutmanızı öneririm. 80 üstü pek sağlıklı değil. Dediğim gibi işlemci aşırı yüksek derecelerde hiç normal değil. Belki soğutucunun montajı sıkıntılıdır ya da termal macun yenilemesi gerekiyordur. Attığım videodaki ayarları yapmakta yardımcı olacaktır. Sonrasında ne kadar düştüğünü de belirtebilir misiniz?
Voltaj ayarları sonrası hala dereceler çok yüksek. Termal macun gelene kadar çok yüklenmemeye karar verdim. Voltaj olarak 1100 kullanıyorum şuan kapanma sorunu yaşamadım. Sizce daha da düşürmeli miyim denemek için? AIDA programı ile stres testinde de 106 derece gördü bu arada. Onu da eklemeliyim.

Voltaj ayarları sonrası hala dereceler çok yüksek. Termal macun gelene kadar çok yüklenmemeye karar verdim. Voltaj olarak 1100 kullanıyorum şuan kapanma sorunu yaşamadım. Sizce daha da düşürmeli miyim denemek için? AIDA programı ile stres testinde de 106 derece gördü bu arada. Onu da eklemeliyim.
Değerler hala çok yüksek o yüzden pek işlemciye yüklenmemenizi öneriyorum. Macun temizleme yapana kadar pek zorlamayın.

Değerler hala çok yüksek o yüzden pek işlemciye yüklenmemenizi öneriyorum. Macun temizleme yapana kadar pek zorlamayın.
Evet haklısınız sanırım. En iyisi yüklenmemek olacak.
Evet haklısınız sanırım. En iyisi yüklenmemek olacak.
Evet bugün macunları yeniledim. Ekran kartım maksimum 70 derece gördü. İşlemcim ise maksimum 78 gördü. Boştayken ekran kartım 45, işlemcim boştayken 43-45 arası gidip geliyor. Termal macunu merak eden olursa diye linkini de şöyle bırakayım. Öneririm termal macun almak isteyen arkadaşlara:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı