Oyundan çıkınca bilgisayar donuyor

• Konuyu başlatan Yazzy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 4B

Yazzy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Yeni topladığım ve bazı parçaları eski kasadan gelen sistemde DotA 2, GTA 5, PUBG gibi oyunları oynarken herhangi bir problem olmamasına rağmen, oyundan çıkıp masaüstüne döndüğüm andan 15-20 saniye sonra bilgisayar donuyor. Klavye ve mouse tepki vermiyor. Bazen bir süre sonra kendine geliyor. Bazen gelmiyor ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum.
İnternette araştırdığımda benzer problemleri yaşayanları gördüm. Fakat çözüm önerilerinin bazılarını denediğim halde problem hala devam ediyor.
Gerçekten çok sinir bozucu bir hale geldi. Aynı durumdan muzdarip olan arkadaşlar problemi nasıl çözdü? Sorun ne olabilir?

Anakart: ASUS X570-P
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: Crucial 2x8 3000MHz.
Ekran kartı: GTX 650 Ti Boost.
Depolama: Kingston A2000 M.2
Güç kaynağı: Termaltake Toughpower 600W.

Not: Anakart BIOS'un eski versiyonu ve güncel versiyonunu denedim.

Sistemde RAM'leri 3000 yapmak için XMP açmak dışında hiçbir OC yok.
M.2 geldikten sonra format attım ve henüz etkinleştirme yapmadım. Korsan Windows değil.
Driverların hepsi güncel.
Sistemdeki HDD ve SSD'yi söküp öyle denedim.
Ekran kartının termal macununu değiştirdim.
Güç seçeneklerini AMD için dengeli yerine yüksek performansa alıp, diskin uykuya geçme süresini hiçbir zaman yaptım.
USB'den güç alan birimleri aygıt yöneticisinden güç tasarrufu moduna geçmemesi için engelledim.

Ekran kartının sıcaklığını bir oyundayken SS atabilir misin Afterburner'la.

Bu oyundan çıkıp masaüstüne döndünkten sonra HWMonitor değerlerinin ekran görüntüsünü almak istedim fakat yine dondu ve kendine gelemediği için reset attı diye çekemedim.

Dosya Ekleri

• Oyun başı.png
    Oyun başı.png
    2,8 MB · Görüntüleme: 185
  • Oyun sonu.png
    Oyun sonu.png
    4 MB · Görüntüleme: 210
Sorunun kesinlikle ekran kartında olduğunu söyleyebilirim oynadığın oyunda ekran kartının sıcaklığı normal değil işletim sistemin Windows 10 ise Windows 7'ye geç ya da ekran kartını değiştir.

Sorunun kesinlikle ekran kartında olduğunu söyleyebilirim oynadığın oyunda ekran kartının sıcaklığı normal değil işletim sistemin Windows 10 ise Windows 7'ye geç ya da ekran kartını değiştir.
Evet ekran kartı yüksek ısıda çalışıyor. Muhtemelen eski bir kart olduğu için ısınıyor. Fakat oyun oynarken bilgisayarı kilitlemiyor. Dota 2 ekran kartından daha eski bir oyun. Oyundan çıkıp masaüstünde iken kilitliyor. Bunun sebebinin salt olarak ekran kartı olduğu bilgisi bana yetersiz geliyor. Yazılımsal olarak bir şey tetikliyor olmalı. Ben mi yanlış düşünüyorum?
Formattan sonra oluşan minidump klasöründeki dosyalar ektedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı