Oyundan çıkınca ekran kartı kullanımı %100'de takılı kalıyor

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
RAM
GSkill RipjawsV 2x8 GB 3600 MHz
Ekran kartı
Sapphire Radeon RX 560 Pulse O.C. 4 GB
Anakart
Yerli ve milli (!) anakartımız B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600AF
Selam, iyi sosyaller. Bu sorunla ilk defa Tom Clancy's Rainbow 6 Siege oynarken karşılaştım. Oyunu Vulkan olarak çalıştırıp oyundan çıktığımda ekran kartı %100'de takılı kalıyordu. Ben de "madem öyle, Vulkan'sız oynarım." diyerek devam ettim. Tabii Vulkan'ın nimetlerinden yararlanamıyordum. Ardından Wolfenstein II: The New colossus oyununda da aynı sorunla karşılaştım. Oyundan çıkınca ekran kartı %100 kullanımda takılı kalıyor. Aslında oyundan çıkıp Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde ekran kartını tüketecek herhangi bir programın çalışmadığını hatta oradaki değerlerde ekran kartının kullanılmadığını bile gördüm. Adrenalin sürücüsü üzerinden kontrol ettiğimde ise %100 kullanıldığı, bununla beraber GPU'nun ısındığını ve fanın döndüğünü gördüm. Bunu ilk fark ettiğimden bu yana sorun etmedim. Zaten aşırı ısınma, kasma, takılma vs. yaşamadım ancak olması gereken de bu değil.

Halihazırda 22.5.1 sürüm adrenalin sürücüsü kullanıyorum. Sorunun doğrudan ekran kartı sürücüsünden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı elimdeki sürücü arşivinden çeşitli sürümleri denedim ama güncelliğini yitirmiş birkaç sürücü haricinde hepsinde aynı sorunla karşılaşıyorum. Bunun haricinde ekran kartımda veya sürücüsünde (burada hangisinin sorunlu olduğunu bulamadım) siyah ekrana sebebiyet veren bir sorun bulunmakta. Yine eski sürüm sürücülerde belki 1-2 defa karşılaşmış olsam da yeni sürümlerin birçoğunda sıklıkla karşılaştım. Bunun için birkaç ayarla kalıcı olmamakla birlikte sorunu çözdüm. Esas konuyla bir alakası olabileceğini düşündüğüm için eklemek istedim. Önceden bu sorunu yaşayıp çözmüş olan var mı veya herhangi bir çözümü bulunmakta mı? Bunların yanında önerdiğiniz herhangi bir stabil çalışan sürücü var mı?

Ayrıca bilgisayarımda Cooler Master'ın 500W güç kaynağı, 240 GB SSD ve 1 TB HDD bulunmakta. İşletim sistemi SSD, oyunların tamamı HDD'nin içerisinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de mobil RX 560X devreye girmiyor oyunda. AMD kart işini yapamıyor ya Ryzen işlemcisini alıp geçeceksin. Yazılımsaldır muhtemelen, bende de bazen onboard Vega 8 devre dışı bırakılıyor. Hiçbir modelinde sorunsuz driver yapamıyorlar.

Geri
Yukarı