Oyunlar açılırken RX 470 PC kendini resetliyor

mehmettesta

Decapat
Daha fazla  
Merhaba değerli arkadaşlar.
PC'de son iki gündür meydana gelen bir olaydan dolayı, sizden yardım istiyorum. Geçtiğimiz pazartesi her şey normaldi. 4-5 saat oyunumu oynadıktan sonra PC'yi kapattım. Ve salı günü açtıktan sonra, oyuna girdim. Yaklaşık 20 dakika sonra PC kendini yeniden başlatmaya aldı. Sorunla ilk defa karşılaşınca, hemen PC'yi tekrar açıp oyunu çalıştırdığımda, bu sefer oyun ekranı gelmeden hemen önce PC'kendini yeniden başlattı. Ardından, araştırmalar yaptım. Yaklaşık 2-3 saat sürdü. Ve sonrasında PC'nin Power kablosunu değiştirdim. Kasa temizliği yaptım. Ekran kartına ve işlemciye macun uyguladım. Ve ardından, tekrar oyuna girdim. Yaklaşık 1 saat falan oynadım. Sonrasında oyun değiştirmek için çıktım. Ve oyuna girmeden önce HWiNFO adlı uygulamayı kurarak PCU derecelerine bakmak istedim. Boşta iken sıcaklığım normaldi.(37-43 dereceler arası) Ve sonra yeni oyunu başlattım ve ne göreyim PC kendini yeniden başlatmaya aldı. Tam yeniden başlatmaya almadan önce(oyuna tıkladıktan 1-2 saniye sonra) sıcaklığa baktığımda ise sıcaklık derecesi 80'e gelmişti. Ve sonrasında PC yeniden başladı zaten. Bugün dedim ki 'acaba macunu iyi süremedim mi? " ve tekrar işlemciye macun uygulaması yaptım. Ve aynı şekilde bugünde anlattıklarım oldu. 1 oyun attım ve sonrasında PC yeniden başlamaya geçti internette yazan her şeyi denedim neredeyse denemediğim iki yöntem kaldı. Bunlardan 1.PSU değişimi. 2.Stok fan yerine daha sağlıklı bir fan.

PC özelliklerim
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: Radeon RX 470
Anakart: MSI A520M Pro
PSU Markasını ne yazık ki bilmiyorum. Kasanın alt kısmında yer aldığı için benim ulaşmam biraz zor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcide sorun olduğunu düşünmüyorum. Buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım PSU değişimi sorunumu çözdü. Yalnız yine de direk değişim yapmadan başka benzer özelliklere sahip bir PC ile deneme yapın. Başka bir PC yok ise işlemcinizi iyi kötü bir PC'ye bağlayarak Power test yaparak güç bindirin sorun işlemcinin ısısına bağlıysa kapanacaktır. Sorun PSU da ise FSP markasını tavsiye ederim. 500W'dan aşağı bir PSU almayın bu makineye.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yarın bir PSU alıp bilgisayarcıya gideceğim. Bir de o yöntemi deneyelim. Umarım sorun çözülür.

İşlemcide sorun olduğunu düşünmüyorum. Buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım PSU değişimi sorunumu çözdü. Yalnız yine de direk değişim yapmadan başka benzer özelliklere sahip bir PC ile deneme yapın. Başka bir PC yok ise işlemcinizi iyi kötü bir PC'ye bağlayarak Power test yaparak güç bindirin sorun işlemcinin ısısına bağlıysa kapanacaktır. Sorun PSU da ise FSP markasını tavsiye ederim. 500W'dan aşağı bir PSU almayın bu makineye.

PSU'yu değiştirdim 85+ 600W sertifikalı bir PSU. Şu an deneme sürecindeyim. Oyuna gireceğim. Umarım sorun çözülmüştür.
3 Saattir oyundayım. Henüz bir problem yaşamadım. İşlemci sıcaklığı oyunda iken 60-75 arası değişkenlik gösteriyor. Ekran kartı sıcaklığı ise 55-60 derecelerde max 65 e çıktı şuana kadar sizce normal mi ? İşlemci sıcaklığı da max 80 i görmüş. Ben oyunda iken arada baktığımda 60-75 arası.
Yardımın için çok ama çok teşekkür ederim sorunu hallettik. :)

Son düzenleme:
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yarın bir PSU alıp bilgisayarcıya gideceğim. Bir de o yöntemi deneyelim. Umarım sorun çözülür.

PSU'yu değiştirdim 85+ 600W sertifikalı bir PSU. Şu an deneme sürecindeyim. Oyuna gireceğim. Umarım sorun çözülmüştür.

3 Saattir oyundayım. Henüz bir problem yaşamadım. İşlemci sıcaklığı oyunda iken 60-75 arası değişkenlik gösteriyor. Ekran kartı sıcaklığı ise 55-60 derecelerde Max 65'e çıktı şu ana kadar sizce normal mi? İşlemci sıcaklığı da Max 80'i görmüş. Ben oyunda iken arada baktığımda 60-75 arası.

Yardımın için çok ama çok teşekkür ederim sorunu hallettik. :)

Değerler gayet normal sorun yok. Sorunun çözülmesine sevindim. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı