Oyunlar için en iyi programlama dili hangisidir?

Oyunlar için en iyi programlama dili hangisidir?

• Java

Oy: 2 6,9%
  • C#

Oy: 7 24,1%
  • C++

Oy: 20 69,0%

• Oy verenlerin toplamı
    29

350070

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Merhaba. Oyun motorundan bağımsız ve olarak kendi kütüphaneleriyle oyun yapmaya en elverişli programlama dili hangisidir?
Ben Java üzerinde yoğunlaştım (2D işe yarar birkaç amatörce mekanik geliştirebiliyorum mesela bc hooku gibi falan) ama C++'da bir cevher var gibi duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden Java çöptür Windows'da?

Java çöp müdür bilemem ama yavaş yavaş popülerliği azaldığı kesin. Bilindik oyun motorları C++ kullandığı için çoğunlukla insanlar ona yöneliyor. C# amansız temsilcisi Unity ve mobil oyunlar sayesinde popülerliğini koruyor. Siz Java öğreniyorsanız yanına bir de bu iki dilden birini eklemekte fayda var. C# nispeten daha kolay ulaşılabilir kaynaklar olduğu için onu tavsiye ederim.

Arkadaşlar iyice düşündüm. Jave ve C# birbirine çok yakın diller gibi duruyor. Ben Java + C++ olarak devam edeyim.

Çünkü Java bayağı bir kullanılan dil ve C++ oyunların vazgeçilmezi.

C++ memory management biraz zorlayabilir başlarda. Rust dili memory konusunda çok güvenli bir dil olmakla birlikte hız olarak C++'a çok yakın. Yavaş yavaş oyunlarda da kullanılmaya başlıyor. Çok uzun yıllardır C++ ile kodlama yapan birisi olarak yavaştan Rust'a geçiş yapıyorum.

İstersen Bevy - A data-driven game engine built in Rust kullanabilirsin, istersen de kendin grafik kütüphanelerini kullanabilirsin.

Son düzenleme:
C++ memory management biraz zorlayabilir başlarda. Rust dili memory konusunda çok güvenli bir dil olmakla birlikte hız olarak C++'a çok yakın. Yavaş yavaş oyunlarda da kullanılmaya başlıyor. Çok uzun yıllardır C++ ile kodlama yapan birisi olarak yavaştan Rust'a geçiş yapıyorum.

İstersen Bevy - A data-driven game engine built in Rust kullanabilirsin, istersen de kendin grafik kütüphanelerini kullanabilirsin.
Öneri için çok teşekkür ettim. Ben şimdilik Java ve C++ arasında durmak istiyorum ama ağırlıklı olarak Java olur yine de ama ne hikmetse IntelliJ (bir Java IDE) üzerinden Rust programlıyorlar.

Öneri için çok teşekkür ettim. Ben şimdilik Java ve C++ arasında durmak istiyorum ama ağırlıklı olarak Java olur yine de ama ne hikmetse IntelliJ (bir Java IDE) üzerinden Rust programlıyorlar.
Evet IntelliJ IDEA gibi neredeyse tüm JetBrains IDE'leri üzerinde Rust eklentisi bulunuyor.
Olur da bakmak istersen Visual Studio Code marketinde bulunan Rust-analyzer eklentisini kullanmanı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı