Çözüldü Oyunlar kaç FPS'de akıcı oynanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Çoğu kişinin kaçırdığı önemli bir husus var. Akıcı bir oyun deneyimi için önemli olan sadece yüksek FPS değeri değildir. Görüntüde atlama ve yırtılma dediğimiz stuttering ve tearing gibi problemlerin de olmaması gerekiyor her koşulda.

Bu iki sorun varsa ki genellikle olur isterseniz 250 FPS alın görüntü akıcı olmayacaktır. İşte tam bu noktada bu problemleri gidermek için de G-Sync ve FreeSync gibi teknolojiler devreye giriyor.

Sync destekli bir monitörde görüntünün 40 FPS de bile pürüzsüz yağ gibi aktığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.
30FPS de ekran titrer çok lüx bir bilgisayarım yok ama 30FPS de oyun oynamam şahsen :D
Ekran titrer derken ?
Teorik olarak insan gözü 24fps ile algılar. Ancak 30fps minimun oynanabilirlik derecesidir. Tavsiye edilen 60fps'tir. Ancak rekabetçi oyunlarda 60fps üzeri gerekli olabilir. Eğer işi ciddiye bindirdiyseniz monitör panelinizinde buna uygun olması gerekmektedir :)
Oynadığınoz oyunlar genelde hikaye türü single player ise 60fps yeterli olacaktır.
Benim monitör AOC 2036 SA 1600x900p 60 HZ bu çözünürlükte CS Go: oynamanın bir dezavantajı olur mu ? Pc toplama istiyorum, bu sitede bol bol soru soruyorum, araştıra araştıra iyi bir sistem toplayacam inşaallah. ''Geç olsun da güç olmasın'' hesabı.
Ben CS:GO'da 250 FPS altı oynayamam.
Monitör kaç HZ ?

30 minimum akıcılık sınırıdır.Tavsiye ettiğimiz tabi ki de 60 FPS Ve üstüdür.
Tabi ben şuan 45 FPS'lerde geziyorum o ayrı konu :D.
İnsan her haline şükretmeli. 😁
Hissiyatı iyi olmaz yani gözlerin kanar 30FPS oynayacağına oynama daha iyi herkesin sistemine göre alternatif oyunlar bulunur. Hikaye oyunları için 45+ iyi, ama rekabetçi oynayacaksan minimum 60.
Evet, daha yavaş hareket ediyorlar gibi geliyor. 30 FPS'de bitirdiğim bazı oyunları sistem toplayınca tekrar oynayacam, o zaman daha eğlenceli olur her halde.

Çoğu kişinin kaçırdığı önemli bir husus var. Akıcı bir oyun deneyimi için önemli olan sadece yüksek FPS değeri değildir. Görüntüde atlama ve yırtılma dediğimiz stuttering ve tearing gibi problemlerin de olmaması gerekiyor her koşulda.

Bu iki sorun varsa ki genellikle olur isterseniz 250 FPS alın görüntü akıcı olmayacaktır. İşte tam bu noktada bu problemleri gidermek için de G-Sync ve FreeSync gibi teknolojiler devreye giriyor.

Sync destekli bir monitörde görüntünün 40 FPS de bile pürüzsüz yağ gibi aktığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Çözüm
Sistem şu ; 1600x900p AOC 2036 SA 5 Ms Monitör
i3 2120 3.30 GHZ
H61M-DS2 Anakart
4 GB DDR3 1333 MHZ RAM
AMD HD 6570 2 GB DX11
350W Peak 300W Regular PSU
500 GB 7200 RPM 16 MB (cache) HDD
Yeni sistem toplayacam inşaallah ama hemen değil. Ben hiç zula oynamadım. Bu sistemde sorun olur mu ? Sistem toplayınca mı oynayayım ?

Ekran titrer derken ?

Benim monitör AOC 2036 SA 1600x900p 60 HZ bu çözünürlükte CS Go: oynamanın bir dezavantajı olur mu ? Pc toplama istiyorum, bu sitede bol bol soru soruyorum, araştıra araştıra iyi bir sistem toplayacam inşaallah. ''Geç olsun da güç olmasın'' hesabı.

Monitör kaç HZ ?
Hz ile bir alakası yok.

Bilmeden konuşmayın lütfen. Bir araştırın ilk önce daha sonra öyle, böyle deyin. İstersen 60 Hz monitör kullan, FPS ne kadar yüksek olursa o kadar akıcı olur. Ben 250 altı oynayamam asla.

Yanlış bilgilendirme. CS:GO değil bütün oyunlarda 60 FPS ve 300 FPS arasında dağlar kadar fark vardır.
Beyefendi bir monitör 60 Hz ise isterseniz 10000 FPS alın ekrandan gözünüze gelen 1 saniyedeki kare sayısı 60 adet ile sınırlıdır. 144 Hz monitör ise 1 saniyede 144 kare ile sınırlıdır. Sizin dediğiniz gibi olması için 60 Hz monitörün gözünüze 1 saniye içerisinde 60'dan fazla kareyi çizerek göstermesi gerekir ancak bu mümkün değil. Daha fazla rezil olmamak adına geri mesaj atmayın bari.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyefendi hala boş yapıyorsunuz bir monitör 60 hz ise isterseniz 10000 fps alın ekrandan gözünüze gelen 1 saniyedeki kare sayısı 60 adet ile sınırlıdır. 144 hz monitör ise 1 saniyede 144 kare ile sınırlıdır. Sizin dediğiniz gibi olması için 60 hz monitörün gözünüze 1 saniye içerisinde 60 dan fazla kareyi çizerek göstermesi gerekir ancak bu mümkün değil. Daha fazla rezil olmamak adına geri mesaj atmayın bari.
144 HZ monitörde daha düşük fps alınca ya da 60 HZ'de daha fazla alınca görüntü kötü olur mu ? 30 fps'de oyun oynanmaz mı ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı