Oyunlar kur farkı ile mi satılmalı?

Adamlar o oyunları yapmak için ekipler kuruyor, oyun motorları satın alıyorlar veya kiralıyorlar. Bunun yanında şirket çalışanlarının maaşlarını ödemeleri gerekiyor ve bunların hepsini yaparken $ veya € harcıyorlar. Bu durumda elin Polonya'lı veya Amerikalı oyun şirketi gelip; "ya birader, Türkiye diye bir yer var. Oyuncuları için hadi kur farkını bırakıp 300$'a sattığımız oyunu 300₺'ye satalım." derse bayram ederiz ama maalesef ki öyle bir dünya yok. Adaletli ve gerçekçi baktığımızda o adamların giderleri doğrultusunda belirttikleri fiyatlarda satmaları gerekiyor. Sonuçta bir yatırım yapıyorlar ve bundan kâr etmeleri gerekiyor. Ama tabii inisiyatif gösterip makûl fiyatlarda da satabilirler.

Şirketin edeceği kâra ve oyuna yönelik arza bağlı bir mesele olduğunu düşünüyorum kısacası.

Hocam o yüzden Türk yapımcıların desteklenip ekip kurulmasına yardım edilmesi gerektiği düşüncesindeyim şahsen kendim RPG makerla tasarlamaya başladım ve de bir ekibim olsa senaryo karakter tasarımı için fena olmazdı.
Hayal dünyanıza bayıldım. Davet linki atar mısınız?

Evet hocam Steam'in kendi politikası sayesinde oyunların %90'ı 2TL = 1 dolar kuruna göre satılıyor.
Hayal dünyanıza bayıldım. Davet linki atar mısınız?

Evet hocam Steam'in kendi politikası sayesinde oyunların %90'ı 2TL = 1 dolar kuruna göre satılıyor.

Öyle bir şey yok. Steam sadece tavsiye veriyor. Bu kadar. Bir oyun gerçek dolar kuru ile veya ona yakın bir ücretten satılmıyorsa bu tamamen yayıncı öyle istediği içindir.
Onu belirttim zaten?

''Öyle zaten. Steam kuru 2.1 TL - 4 TL arası alıyor. Yani bu fiyatı yapımcılara sunuyor yapımcılarda indirip arttırabiliyor belli bir sınırda.''

Hocam o yüzden Türk yapımcıların desteklenip ekip kurulmasına yardım edilmesi gerektiği düşüncesindeyim şahsen kendim RPG makerla tasarlamaya başladım ve de bir ekibim olsa senaryo karakter tasarımı için fena olmazdı.
Hocam, girişiminizde başarılar diliyorum. Umarım istediğiniz gibi bi' noktaya gelebilirsiniz.

Türk yapımcıları destekleyelim, destekleyelim ama nereye kadar? Bizim desteğimiz bir noktaya kadar etkili olacaktır ondan sonrası noksan. Devletin bu işe el atması gerekiyor. Birininde çıkıp; "Ya arkadaşlar, oyun piyasasında iyi yatırım var. Gençlerimizi, yazılımcılarımızı bu alana yönlendirirsek eğer dünya üzerinde iyi işler başarabiliriz." demesi gerekiyor. Yazılım konusunda adım atmaya başladılar, umarım bu sektöre de ilgi duyarlar.

Hocam, girişiminizde başarılar diliyorum. Umarım istediğiniz gibi bi' noktaya gelebilirsiniz.

Türk yapımcıları destekleyelim, destekleyelim ama nereye kadar? Bizim desteğimiz bir noktaya kadar etkili olacaktır ondan sonrası noksan. Devletin bu işe el atması gerekiyor. Birininde çıkıp; "ya arkadaşlar, oyun piyasasında iyi yatırım var. Gençlerimizi, yazılımcılarımızı bu alana yönlendirirsek eğer dünya üzerinde iyi işler başarabiliriz." demesi gerekiyor. Yazılım konusunda adım atmaya başladılar, umarım bu sektöre de ilgi duyarlar.

Evet hocam ancak devletin yardımı yok bir insan kendi başına ne kadar yapabilirki elimdeki bilgisayar kötü iyi olsa unuity veya Epic'in motorundan yapardım hocam.
Öyle bir şey yok. Steam sadece tavsiye veriyor. Bu kadar. Bir oyun gerçek dolar kuru ile veya ona yakın bir ücretten satılmıyorsa bu tamamen yayıncı öyle istediği içindir.

Hocam oyunların çoğu fark ettiyseniz 2 dolar kuruna göre satılıyor Steam özellikle diyor böyle yaparsanız elbette az veya fazlaya satılan yok mu? Var tabii ki ancak bu da bizim devletimizin suçu.

Geri
Yukarı