Oyunlar sarmıyor ve iş hayatı için karar vermem gerek

Düzenli bir işte çalışırken oyun oynamaya vaktin kalmaz, hele garsonluktan falan bahsedıyorsan cogunun mesaileri geceyi buluyor. Ve o kadar yorucu meslekler ki hepsi oyun oynamak istemeyeceğine eminim biraz.

Hocam ben kuaförlük seviyorum fakat bulamıyorum bay bayan farketmez bana site önerin mesela iş ilanları ile ilgili ordan bakayım

Kötümü olur yani gitsem çalışsam aileme destek olsam ayda 9 bin alsam yeter oda ailem için
Yani iyi olur ama sana dediğim şu TikTok interaktif yayınınıda mutlaka dene işe gitmeden önce aç saatte 50 TL falan kazanılabiliyor oradan.

Merhaba, yaşın daha küçük bu yaşta pişman olacağın kararlar vereceksin. Biri TikTok yazmış, biri çıraklık yazmış, üniv boş diyen tayfa da gelir birazdan. Bu yaşta cebine para sokmak senin için çok tatlı gelecektir, istediğin kıyafeti gidip alabilmek, oyunu gidip alabilmek, istediğini yiyebilmek... Asgari ücret ile çalışacaksın büyük ihtimal, değilse bile az bir üstü. Bir süre ailenle yaşayacaksın daha sonra evden ayrılmak isteyeceksin para yok adamakıllı, askerlik gelecek bedelli parası bulman zaten zor olacaktır. Askere git gel iş bulma çabası gene. Yatırım, e ticaret falan bunları sil kafandan. Bu tarz şeyler de bilgi ve donanımın yoksa zamanın ve paran çöp olacak, olmasa bile bir süre sonra bunun da devri bitecek. Elinde ne mesleğin kalacak ne bir şey. Hayatta karşına ne çıkar bilemezsin, yarın öbür gün evlenirsin çocuğun çocuğun olur. O çocuğa nasıl bakacaksın düşünüyor musun hiç? Eğitim düzeyin zaten kötü olacak, açık liseyi lise bile sayma. Eğitim okul değildir ama okul öğrenmenin yolunu açar bir nebze, yoksa biz de biliyoruz okulun yetersiz ve sistemin vasat olduğunu. Çocuklarına, ailene ve en önemlisi kendine iyi bir hayat sunmak için çabala. Üniversite sınavına hazırlan yaşın genç, iyi bir bölümü iyi bir okulda kazan, çok yüksek ihtimal iş bulacaksın, güzel bir çevre edineceksin ve kültürel açıdan gelişeceksin, ve en önemlisi başaramasan bile denemiş olacaksın. Üniv okumak boş diyen tayfa 500k 1M sıralama yapan ya da sevmediği bir bölümü kötü şehirlerde okuyan tayfadan oluşuyor. Biri inşaatta çalış yazmış. Dostum ömür boyu karda kışta soğukta sırtında 20kg çimanto torbası mı taşıyacaksın? Yeri gelir elin kayar ayağın kayar bir iş kazası olur, hayatın elinden gider. Bu tarz ortamları biliyorum çünkü yazları ben de çalıştım, fakat bunu meslek haline getirmedim. Hayat çabalamadan kazanılmıyor, iyi bir hayat elde etmesi kolay olsa herkes bunu elde ederdi. Umarım yazdıklarım senin için öğüt niteliğinde olmuştur. Unutma hep 17 yaşında kalmayacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı