Oyunlara Hızlı Erişim: Windows 11 Build 22616 Kullanıma Sunuldu

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Game Pass Windows 11

Windows 11 Build 22616, şimdi bir yeni özellik ve bir dizi iyileştirme ile Insider kullanıcılarına ulaşmaya başladı. Dev ve Beta kanalına sunulan bu önizleme güncellemesi Windows 11 için yeni bir Kontrol Çubuğu (Controller Bar) içeriyor, ancak deneysel özelliğin 22H2 sürümüne dahil edilip edilmeyeceğini bilmiyoruz. Önizleme sürümünün başlığı “Windows 11 Insider Preview 22616 (NI_RELEASE)” ve bir […]

Devamı: Oyunlara Hızlı Erişim: Windows 11 Build 22616 Kullanıma Sunuldu
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bakalım oyun servisi güncelleyeceğiz diye bu sefer neleri bozmuşlar? Yakında şikayetler düşer internete. Sabahtan beri iş laptopumda Windows 10 güncelleme sorunuyla uğraşıyorum. Bir güncellemeyle laptop yeniden başlatma döngüsüne girdi. Bir ton çözüm denedim, en son laptopu sıfırlıyorum. Dosyalarımı koru dedim ama başıma ne gelecek bilmiyorum. Yüklediğim programlarım gidecek zaten, onun çaresi yok. E-postalarım da giderse seyret cümbüşü. Ödeme günüde uğraştığım şeye bak! Yıllardır çıkan her güncellemede, binlerce kullanıcı saçma sapan sorunlarla boğuşuyor. Yetti artık! Windows 10 update bir virüstür, Windows 11 de onun laciverdidir! Windows güncellemeleri, işletim sisteminin kanseridir.

Bakalım oyun servisi güncelleyeceğiz diye bu sefer neleri bozmuşlar? Yakında şikayetler düşer internete. Sabahtan beri iş laptopumda Windows 10 güncelleme sorunuyla uğraşıyorum. Bir güncellemeyle laptop yeniden başlatma döngüsüne girdi. Bir ton çözüm denedim, en son laptopu sıfırlıyorum. Dosyalarımı koru dedim ama başıma ne gelecek bilmiyorum. Yüklediğim programlarım gidecek zaten, onun çaresi yok. E-postalarım da giderse seyret cümbüşü. Ödeme günüde uğraştığım şeye bak! Yıllardır çıkan her güncellemede, binlerce kullanıcı saçma sapan sorunlarla boğuşuyor. Yetti artık! Windows 10 update bir virüstür, Windows 11 de onun laciverdidir! Windows güncellemeleri, işletim sisteminin kanseridir.
Linux'a adam akıllı program desteği gelse Windows'u direk silerim.

ben güncellemeleri kapattım çok rahatım anca uygulamalar windows eski dediğinde format atıp devam ediyorum.

Windows işletim sistemi Android ile aynı kaderi yaşamakta. Zibilyon tane farklı donanım ve program ama buna uyum sağlamak için şişirilmiş tek işletim sistemi.

Windows'un gücellemelerini kapatmak büyük risk. Heleki kullandığınız bilgisayar para kazandığınız profesyonel bilgisayarınız ise. Güvenlik açıkları büyük zaman ve para kaybına neden olabilir. Ya Windows ile yaşamayı öğreneceksiniz ya da;

1-Windwos'un bu tür durumlar için en büyük alternatifi (Android de IOS olduğu gibi) Macostur. Bir Apple bilgisayar alın. Kullandığınız programları Mac ekosistemine transfer edin. Çok daha baş ağrısı çekersiniz. Çünkü Tek yazılım ve Tek donanımın avantajı budur.

2-Windowsta çalıştığınız programların Linux alternatiflerini bulabilirseniz bir saniye bile durmayın geçin. Hem daha güvenli ve de görece daha stabil çalışırsınız.

Ben mi ne yapıyorum?

-Kişisel olarak sahip olduğum bir çok sistem var. Oyun oynamak ve müzik studiomda Windows, tüm ofis ve programlama işlerim için Linux Mint, Tasarım, video işleme için de MAC kullanıyorum (Ben değil de ofisimdeki arkadaşlar. Ben MAC'ci değilim)

ben güncellemeleri kapattım çok rahatım anca uygulamalar windows eski dediğinde format atıp devam ediyorum.
Evet, evdeki bilgisayar Pro sürüm olduğu için grup ilkesinden ben de kapattım ama iş bilgisayarı Home sürüm. Burada sorun, güncellemeleri kapatma kararına sürüme göre izin vermesi aslında.
Windows işletim sistemi Android ile aynı kaderi yaşamakta. Zibilyon tane farklı donanım ve program ama buna uyum sağlamak için şişirilmiş tek işletim sistemi.

Windows'un gücellemelerini kapatmak büyük risk. Heleki kullandığınız bilgisayar para kazandığınız profesyonel bilgisayarınız ise. Güvenlik açıkları büyük zaman ve para kaybına neden olabilir. Ya Windows ile yaşamayı öğreneceksiniz ya da;

1-Windwos'un bu tür durumlar için en büyük alternatifi (Android de IOS olduğu gibi) Macostur. Bir Apple bilgisayar alın. Kullandığınız programları Mac ekosistemine transfer edin. Çok daha baş ağrısı çekersiniz. Çünkü Tek yazılım ve Tek donanımın avantajı budur.

2-Windowsta çalıştığınız programların Linux alternatiflerini bulabilirseniz bir saniye bile durmayın geçin. Hem daha güvenli ve de görece daha stabil çalışırsınız.

Ben mi ne yapıyorum?

-Kişisel olarak sahip olduğum bir çok sistem var. Oyun oynamak ve müzik studiomda Windows, tüm ofis ve programlama işlerim için Linux Mint, Tasarım, video işleme için de MAC kullanıyorum (Ben değil de ofisimdeki arkadaşlar. Ben MAC'ci değilim)

Hocam güncelleme kapatma sorumluluğunu almak kişiye/işletmeye ait olmalı. Microsoft'un benim adıma karar vermesini istemiyorum, sonuçta ben onlardan işletim sistemi alıyorum, IT danışmanlığı değil. Neticede sorumluluğu ben alacağım. Bugün yaşadığım şeyi yazdım işte, muhasebe bölümünün ödemesi felç oldu güncelleme yüzünden. Bir yandan şahsi bilgisayarımda bulut üzerinden yapmaya çalışıyorum ama oradan Word Excel vs. çalışmak hiç pratik değil. Sabah 9-10'dan beri işi gücü bıraktım, Windows update ile uğraştım, onarımıyla uğraştım, güncellemeyi silmesini bekledim vs. vs. hiçbiri işe yaramadı. Şimdi de 1 saatten fazladır sıfırlama ve yüklemeyi bekliyorum. Bakın bir iş günü ziyan oldu işte. Sonucunda dosyam mı gidecek, e-postalarım mı buhar olacak, neyle karşılaşacağımdan emin değilim. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Üstelik yeni olan bir şey de değil. Windows yıllardır ve taa önceki işletim sistemlerinden beri böyle. Hiç değilse o zamanlar update kapatabiliyorduk ama şu an o da yok.

MacOS mali sebeplerden, Linux ise uyumluluk sebepleriyle her zaman uygulanabilir değil, bu zaten herkesin bildiği bir nokta. Bütün altyapımız Windows. Bırakın Word'ü Excel'i, kullanıdığımız e-mail, takvim ve toplantı yazılımları da öyle. Bu noktada Linux bir seçenek değil ama zaten olmak zorunda da değil. Ben bir müşteri olarak Microsoft'tan çok temel iki şey talep ediyorum:

1-Kullandığım işletim sisteminin, donanımı çalışmaz hale getirmemesi
2-Kullandığım işletim sisteminin kullanıcı düzeyinde ayarları ve bakımı konusunda tam kontrol.

Microsoft Update ile güvenlik sağlamak mı istiyor? Eyvallah, update yayınlasın ve sorumluluğu üstünden atsın, tamam ama bunu mecbur tutmak kabul edilemez. Bu tipik tekelci refleksidir.

Bir masa düşünün, bu masaya sürekli nesne falan koyduğunuzda masa ağırlaşır, yerinden zor oynar. Bence Windows işletim sistemi de buna benziyor. Güncel Windowsların kullandığı çekirdek Vista çekirdeği. Yani şuan ki Windows 11, Vista'nın üzerine özellik getirilmiş hali. Çekirdeğin aşırı üzerine gidildikçe ağırlaşmaya başlıyor. Yeni bir çekirdeğe geçilene kadar bu sorunlar yaşanacak gibi duruyor. Belki de Windows 12'de bu sorunlar tarih olacak.

Son düzenleme:
Bakalım oyun servisi güncelleyeceğiz diye bu sefer neleri bozmuşlar? Yakında şikayetler düşer internete. Sabahtan beri iş laptopumda Windows 10 güncelleme sorunuyla uğraşıyorum. Bir güncellemeyle laptop yeniden başlatma döngüsüne girdi. Bir ton çözüm denedim, en son laptopu sıfırlıyorum. Dosyalarımı koru dedim ama başıma ne gelecek bilmiyorum. Yüklediğim programlarım gidecek zaten, onun çaresi yok. E-postalarım da giderse seyret cümbüşü. Ödeme günüde uğraştığım şeye bak! Yıllardır çıkan her güncellemede, binlerce kullanıcı saçma sapan sorunlarla boğuşuyor. Yetti artık! Windows 10 Update bir virüstür, Windows 11 de onun laciverdidir! Windows güncellemeleri, işletim sisteminin kanseridir.

Bende de her güncellemede bilgisayar biraz daha sığır oluyor. Oyun desteği olsa Linux geçerim.

Geri
Yukarı