Oyunlara Hızlı Erişim: Windows 11 Build 22616 Kullanıma Sunuldu

Bakalım oyun servisi güncelleyeceğiz diye bu sefer neleri bozmuşlar? Yakında şikayetler düşer internete. Sabahtan beri iş laptopumda Windows 10 güncelleme sorunuyla uğraşıyorum. Bir güncellemeyle laptop yeniden başlatma döngüsüne girdi. Bir ton çözüm denedim, en son laptopu sıfırlıyorum. Dosyalarımı koru dedim ama başıma ne gelecek bilmiyorum. Yüklediğim programlarım gidecek zaten, onun çaresi yok. E-postalarım da giderse seyret cümbüşü. Ödeme günüde uğraştığım şeye bak! Yıllardır çıkan her güncellemede, binlerce kullanıcı saçma sapan sorunlarla boğuşuyor. Yetti artık! Windows 10 update bir virüstür, Windows 11 de onun laciverdidir! Windows güncellemeleri, işletim sisteminin kanseridir.
Yine de çoğu insan uygulama ve oyun desteği sayesinde onu kullanıyor.

Evet, evdeki bilgisayar Pro sürüm olduğu için grup ilkesinden ben de kapattım ama iş bilgisayarı Home sürüm. Burada sorun, güncellemeleri kapatma kararına sürüme göre izin vermesi aslında.

Hocam güncelleme kapatma sorumluluğunu almak kişiye/işletmeye ait olmalı. Microsoft'un benim adıma karar vermesini istemiyorum, sonuçta ben onlardan işletim sistemi alıyorum, IT danışmanlığı değil. Neticede sorumluluğu ben alacağım. Bugün yaşadığım şeyi yazdım işte, muhasebe bölümünün ödemesi felç oldu güncelleme yüzünden. Bir yandan şahsi bilgisayarımda bulut üzerinden yapmaya çalışıyorum ama oradan Word Excel vs. çalışmak hiç pratik değil. Sabah 9-10'dan beri işi gücü bıraktım, Windows update ile uğraştım, onarımıyla uğraştım, güncellemeyi silmesini bekledim vs. vs. hiçbiri işe yaramadı. Şimdi de 1 saatten fazladır sıfırlama ve yüklemeyi bekliyorum. Bakın bir iş günü ziyan oldu işte. Sonucunda dosyam mı gidecek, e-postalarım mı buhar olacak, neyle karşılaşacağımdan emin değilim. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Üstelik yeni olan bir şey de değil. Windows yıllardır ve taa önceki işletim sistemlerinden beri böyle. Hiç değilse o zamanlar update kapatabiliyorduk ama şu an o da yok.

MacOS mali sebeplerden, Linux ise uyumluluk sebepleriyle her zaman uygulanabilir değil, bu zaten herkesin bildiği bir nokta. Bütün altyapımız Windows. Bırakın Word'ü Excel'i, kullanıdığımız e-mail, takvim ve toplantı yazılımları da öyle. Bu noktada Linux bir seçenek değil ama zaten olmak zorunda da değil. Ben bir müşteri olarak Microsoft'tan çok temel iki şey talep ediyorum:

1-Kullandığım işletim sisteminin, donanımı çalışmaz hale getirmemesi
2-Kullandığım işletim sisteminin kullanıcı düzeyinde ayarları ve bakımı konusunda tam kontrol.

Microsoft Update ile güvenlik sağlamak mı istiyor? Eyvallah, update yayınlasın ve sorumluluğu üstünden atsın, tamam ama bunu mecbur tutmak kabul edilemez. Bu tipik tekelci refleksidir.
ben program ile kapatmıştım windows dan kapasam dahi güncelleme yapıyordu

Milletin gazına gelip yeni çıkan şeye zıplamak ve forumları ağlama duvarına çevirmek...
Bazı şeyler hiç eskimiyor.

Dün ISO ile temiz kurulum yaptım. Yerel hesap açtım. Insider'a bağlanmadım çünkü Insider'a bağlanmak demek isteğe bağlı verileri açmak ve de belirli periyotlarla otomatik geri bildirim yollamak demek. Bu şekilde kullanınca, 22H2'yi 21H2'ye göre çok daha başarılı buldum. Geçen sefer kurduğumda, Insider'a bağlandığım için telemetriler sağ olsun ekstra yük bindi sisteme.

Bence artık optimizasyon sorununu gidermeliler. 40 yıldır işletim sistemi çıkarıyorlar. Bence kurulan sistemi tarayıp ona göre hizmetleri ve işlemleri ayarlasınlar. Bence çok güzel olur. Güncellemelerinde bir değişiklik yok. Bence bu sorunlar Windows 12 veya ileride Windows 11'in güncellemeleriyle çözmeleri lazım.

Milletin gazına gelip yeni çıkan şeye zıplamak ve forumları ağlama duvarına çevirmek...
Bazı şeyler hiç eskimiyor.
Hani şu üsluba cevap vermek bile zul geliyor bana da sana şu kadarını söyleyeyim: Eleştirmek için kimsenin gazına ihtiyacım yok. Kişi kendinden bilir işi, o senin gibilerin yapacağı şey. Ben bu sorunu defalarca farklı Windows sürümlerinde tecrübe ettim, etrafımda da internette de bundan muzdarip milyon tane adam var. Ayrıca ilk mesajımı gözünle okursan şunu belirttiğimi görürsün; bu Windows update'in ilk sabıkası değil, yani mevzu Windows 11'in yeni olması değil, mevzu Windows'un güncellemelerinin yıllardır ve sürümlerdir sorunlu olması (zaten ben bu sorunu 10'da yaşadım ama 11'de de çok farklı olduğunu düşünmüyorum). Şimdi git, hoplamalı zıplamalı ağlamalı oyunlarını ötede yaşıtlarınla oyna.
Yine de çoğu insan uygulama ve oyun desteği sayesinde onu kullanıyor.
Doğruya doğru, orası öyle.

Bakalım oyun servisi güncelleyeceğiz diye bu sefer neleri bozmuşlar? Yakında şikayetler düşer internete. Sabahtan beri iş laptopumda Windows 10 güncelleme sorunuyla uğraşıyorum. Bir güncellemeyle laptop yeniden başlatma döngüsüne girdi. Bir ton çözüm denedim, en son laptopu sıfırlıyorum. Dosyalarımı koru dedim ama başıma ne gelecek bilmiyorum. Yüklediğim programlarım gidecek zaten, onun çaresi yok. E-postalarım da giderse seyret cümbüşü. Ödeme günüde uğraştığım şeye bak! Yıllardır çıkan her güncellemede, binlerce kullanıcı saçma sapan sorunlarla boğuşuyor. Yetti artık! Windows 10 Update bir virüstür, Windows 11 de onun laciverdidir! Windows güncellemeleri, işletim sisteminin kanseridir.

Haklısınız. PC'nize Android kurun bitti gitti bu ne ya?

Hani şu üsluba cevap vermek bile zul geliyor bana da sana şu kadarını söyleyeyim: Eleştirmek için kimsenin gazına ihtiyacım yok. Kişi kendinden bilir işi, o senin gibilerin yapacağı şey. Ben bu sorunu defalarca farklı Windows sürümlerinde tecrübe ettim, etrafımda da internette de bundan muzdarip milyon tane adam var. Ayrıca ilk mesajımı gözünle okursan şunu belirttiğimi görürsün; bu Windows update'in ilk sabıkası değil, yani mevzu Windows 11'in yeni olması değil, mevzu Windows'un güncellemelerinin yıllardır ve sürümlerdir sorunlu olması (zaten ben bu sorunu 10'da yaşadım ama 11'de de çok farklı olduğunu düşünmüyorum). Şimdi git, hoplamalı zıplamalı ağlamalı oyunlarını ötede yaşıtlarınla oyna.

Doğruya doğru, orası öyle.
Cs 1.6'da zıplamam gerekiyor ama zıplamamaya çalışırım. Ne oynamamı önerirsin?
Dostum emin ol Windows 10 güncellemelerinin sıkıntısını çok çektim. HDD kullanıyorsan anlarsın derdimi. Gerçi SSD kullananlar için de sorunlar var ama neyse.
Güncelledikçe şişiyor kafayı yiyor bence. Bende bir ay çalışıyor sonra sapıtıyor. Ntlite ile modifiye ettim kurtuldum güncelleme falan da kurmuyorum. Uğraşamam valla. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı