Oyunlarda 16 GB RAM'in tamamı kullanılmıyor

Batuhan_guner

Decapat
Euro Truck Simulator 2 Screenshot 2022.02.14 - 20.57.23.28.png

Mortal Kombat 11 Screenshot 2022.02.14 - 21.04.34.65.png

16 GB RAM'ım var ama sadece bu kadar çekiyor. GTA 5 de bile 4 GB çekebiliyor sadece internette herhangi bir bilgi bulamadım. Bu arada görev yöneticisinde de 16 yani 15,9 olarak görünüyor ama oyunlarda böyle bir sorun var.

Son düzenleme:
Peki GTA 5 de 4 kullanmam ya da Forza Horizon 4 de 3600 kullanmam.
Tamam işte MSI Afterburner sadece oyunun kullandığı RAM miktarını gösteriyor, ben sorun görmüyorum.
ETS 2 de olsa 1080P'de kullanacağı RAM 5-6 GB olması lazım. GTA 5 hikaye modunda 7-8 GB, online tarafta 10 GB üzerine çıkıyor.
O ETS2+Windows'un kullandığı RAM miktarıdır, o şekilde bende de GTA 5'de 8 GB gösteriyor.

ETS 2 sistemi zorlayacak bir oyun mu? Gelip de 10-12 GB RAM kullanmasını beklemiyorsunuz herhalde? 1.7 GB ETS 2 için gayet normal. Diğer oyun için de 3 GB kullanımda bir sorun göremedim.

Eskiden baktığınızda MSI Afterburner hem Windows hem oyunun RAM kullanım toplamını gösteriyordur. Zaten normalde de böyle göstermesi lazım.

Harita yüklenmelerinde ve oyun içinde takılmalar oluyor bazen bunun olmaması gerek çünkü ekran kartım ve işlemcim gayet yeterli.

Bu program ile de bir kontrol edelim. Sonra çözümleri deneriz.

15,9 kullanılıyor mu yazıyor toplam mı? Kullanılan RAM sınırda değilse oyunlar ihtiyacı kadarını kullanıyordur zaten.

16 GB'dan 15.9 kullanıyor bilgisayar.

Bu program ile de bir kontrol edelim. Sonra çözümleri deneriz.

Windows 10'a dönme kararı aldım oradan da bakacağım eğer düzelmez ise sorun var demektir RAM'ları taradım kontrol ettim ama sorun çıkmadı her yerde 16 gözüküyor ama sorun olduğu belli.

16 GB gözükmesinden ziyade oyun içi değerlerde bir sorun var, Afterburner Windows 11'de iyi çalışmıyor olabilir diye farklı bir programla da bakalım dedim. Bu düşük bir ihtimal tabii. Oyun içinde de takılmalar yaşıyorsan yüksek ihtimalle başka bir sorun var. Windows 10'a dönmeden önce, Windows oyun ayarları içinden oyun modu aktif mi diye bir kontrol et istersen. Geçen gün başka bir konuda bir arkadaş oyun içi RAM değerini, sanal belleğe SSD'yi atayarak çözdüğünü söylemişti. O da bir denenebilir.

16 GB gözükmesinden ziyade oyun içi değerlerde bir sorun var, Afterburner Windows 11'de iyi çalışmıyor olabilir diye farklı bir programla da bakalım dedim. Bu düşük bir ihtimal tabii. Oyun içinde de takılmalar yaşıyorsan yüksek ihtimalle başka bir sorun var. Windows 10'a dönmeden önce, Windows oyun ayarları içinden oyun modu aktif mi diye bir kontrol et istersen. Geçen gün başka bir konuda bir arkadaş oyun içi RAM değerini, sanal belleğe SSD'yi atayarak çözdüğünü söylemişti. O da bir denenebilir.

Denedim hocam da hiçbiri fayda etmedi aynı sorun nerede ise bulamadım emin oldun 15 20 tane şey denedim bana mısın demedi yine aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı