Oyunlarda araba markası kullanmanın telifi nedir?

Bu sitedeki araba modları gta serisi için yapıldı diye biliyorum. Mobil oyun için sıkıntı çıkmaz mı optimizasyon açısından? Ayrıca modları indirip kullanmam emek hırsızlığı gibi olur sanki. Modlar hakkında tam bilgim olmadığı için soruyorum. (Örneğin siz GTA için bir araba modeli yapıp bu siteye koydunuz bende bu modeli indirip kendi oyunumda kullandım size sormadan. gibi)
Modelleri onlar da bir yerlerden buluyorlar veya parayla alıyorlar. Fan yapımı, adamların bir çıkarı yok. Çalmak doğru değil tabi ki, bu konu biraz uzun olduğu için hiç yazmıyorum. Senin uyguladığın biraz tersine mühendislik olacak. Modellemeleri değil de dokular evet bilgisayar için diyebiliriz. Telefon grafikleri bana göre bir noktadan sonra durakladı daha gelişmiyor. (S2 gibi bir cihazda GTA 3 ve VC hatta San Andreas gibi yapımlar varken S22 'nin çıkacağını konuştuğumuz yıllarda grafik kalitesi yarışan bir oyun yok.) Dokuları biraz kalitesizleştirirsiniz yapacak bir şey yok. Ne tür bir oyun yapacaksınız bilgi verebilir misiniz?

Modelleri onlar da bir yerlerden buluyorlar veya parayla alıyorlar. Fan yapımı, adamların bir çıkarı yok. Çalmak doğru değil tabi ki, bu konu biraz uzun olduğu için hiç yazmıyorum. Senin uyguladığın biraz tersine mühendislik olacak. Modellemeleri değil de dokular evet bilgisayar için diyebiliriz. Telefon grafikleri bana göre bir noktadan sonra durakladı daha gelişmiyor. (S2 gibi bir cihazda GTA 3 ve VC hatta San Andreas gibi yapımlar varken S22 'nin çıkacağını konuştuğumuz yıllarda grafik kalitesi yarışan bir oyun yok.) Dokuları biraz kalitesizleştirirsiniz yapacak bir şey yok. Ne tür bir oyun yapacaksınız bilgi verebilir misiniz?
Bu sitedeki modellemecilerin çoğu arabaları kilitliyor ve kullanılmasına izin vermediklerini açıklamalarında belirtiyorlar. Ayrıca bu modellemeler çok detaylı ve kaliteli modellemeler, mobil oyun için daha basit ve az poligonlu araçlar modellenmesi gerek. Sitedeki modellemelerde birebir gerçek markaların araçları bulunuyor, siz daha basit ve markasız araçları bulun. Google'dan "ücretsiz 3d araba modeli" tarzı aramalar yaparak bulabilirsiniz. Açıkçası kendiniz modellemedikçe işiniz biraz zor. Zira ücretsiz modellemeler genelde kalitesiz oluyor.
Yapacağımız oyun mobil bir araba simülasyonu. Yani bir şehir olacak ve çeşitli görevler olacak. Karakter ev,garaj ve araba satın alabilecek vb. Binaları ve yolları modellemeye başladık hatta çoğu bitti. Ama araba konusunda kafamızda sorular vardı onun için konu açtık. CGTrader diye bir site bulduk orada 2 dolara satılan arabalar var ama satın alıp üzerinde değişiklik yapabileceğimiz konusunda emin değiliz. Aradığımız mobil oyun için bir araba paketi. Kendimiz de modelleyebiliriz ancak zaman ve iş yükümüz biraz artacak. Bizde satın alara bu yükleri hafifletmek istiyoruz.

Güzel düşünmüşsünüz hocam, o dediğiniz satıcıya ulaşmanın zor olacağını düşünmüyorum. Kendisine bizzat sorun zaten cevap verecektir.

Geri
Yukarı